milloin ketjupanta

starstar2

Minkä ikäisenä olette hankkineet ketjupannan?

11

318

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rusettirinta

      Noin 4kk ikäisenä.

    • sixrotts

      Miksi ylipäätänsä pitää olla ketjupanta?Pennun voi opettaa kulkemaan nätisti,vetämättä ja riehumatta.Näyttelyt ja kokeet eri asia.

    • eikoskaan

      Tavallinen, tai puolikuristava on ok.valjaatkin käy joillekkin hyvin.ketjua pelkästään oleva panta, on kurja kaulassa, kokeile itselle niin huomaat eron.nahkapanta ei paina tai vaurioita kaulaa, kunhan on riittävän leveä.nykyään on monenlaisia.ketjua en laittaisi.anta jotenkin välinpitämättömän ja tunteettoman kuvan omistajasta.

    • koulutakoira

      Ketjupanta ei korvaa koulutusta.Joten hakeudu koulutukseen jos ongelmia koiran hallinnassa.

    • Böbägmm

      Ei kannata hankkia ketjupantaa. Itsellä käytössä puolikuristava ja sekin vain sen takia, ettei koira saa riuhdottua itseään vahingossakaan irti rusakon tai siilin nähdessään (vinttikoira, alkaa kiljumaan ja pyörimään kaikkiin suuntiin, kun en päästä juoksemaan elukan perään). Valjaitakin käytetty eikä niissäkään vedä. Ongelma on koulutuksessa, jos tarvitsee ketjupantaa.

    • asdssdasdasdasdasddd

      Ai, mä ainakin käytän ketjupantaa koiralla sen helppouden vuoksi - en siksi, ettei koira osaisi kulkea :D

    • 1120

      En koskaan.

    • rusettirinta

      Riippuu vähän missä koiraa kuljettaa, ruuhkasuomessa vai muualla. Huomioitava on, että varsinkin rottis urospentu on 4kk:den ikäisenä noin 50cm ja painaa noin 16kg. Siihen lisättynä voima, mikä on tyypillistä rottikselle. Tuossa iässä alkaa pentuhepulit ja siinä kysytään omistajan taitoja ohjata pois väärästä käytöksestä, jottei jää pennulle tavaksi hyökiä jokaisen liikkuvan perään. Eli ketjupanta antaa pennulle tuntuman, kuinka pitkälle voi kipittää ohjaajan luvallsa. Ketjupanta estää pennun yht`äkkisen takapakin, jolloin tavallinen puolikauluri voi irrota ja pentu karata. Ketjupanta on sadesäälläkin kuiva ja aina hygieeninen ihmisen kaulakoruun verrattava. Nahkapanta on ajan myötä oikea bakteeripesä.

    • Mielipidesetämäkin

      Nykyisin käytän ketjupantaa vain koulutustilanteissa ja kokeissa, missä se on pakollinen, en muuten.

    • 2-vuotiaana, kun vaadittiin BH-kokeeseen. Koirani ei tosin ole rottweiler. Arjessa piski käyttää leveetä nahkaista puolikurraa.

    • Harri1111

      Mitähän se oli... 3-4kk ja niiden kanssa on menty kaikki nämä vuodet. Nyt on käytössä pitkälenkkinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      38
      4123
    2. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      251
      3467
    3. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      257
      3254
    4. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      268
      2511
    5. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      26
      1809
    6. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      131
      1735
    7. Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas

      Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi
      Maailman menoa
      248
      1513
    8. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      11
      1315
    9. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      120
      1115
    10. viikonloppu lähestyy

      ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu
      Ikävä
      19
      1099
    Aihe