Olen maksanut pienestä palkastani elatusapua, mutta nyt elatusapu ajaa minut ahdinkoon. En tiedä mitä tehdä? Minun maksupainajaistani on vielä jäljellä yli 3 vuotta.
Pitäisikö ottaa laina, että pääsee eroon elatusavusta. Rahaa on enää heikosti ruokaan, mutta silti on pakko maksaa.
Elatusapu ajaa minut ahdinkoon.
21
93
Vastaukset 21
- haastasossujaex
oikeuteen; saat ilmaisen oikeusavun..
- poiekpiork
Vaikea ottaa kantaa, kun ei tiedä tulojasi ja menojasi. Johtuuko tilanne siis kohtuuttoman suuresta elarista varallisuuteesi nähden, vai huonosta rahankäytön suunnittelun taidostasi... Ei voi kertomasi perusteella tietää. Varaa aika lastenvalvojalta, niin käytte keskustelemassa, voisiko elaria muuttaa, ja olisiko muutokselle perusteita. Lainaa ei normaalisti ihmisen tartte elareita varten ottaa, jos on muutoin raha-asiansa hoitanut järkevästi.
- oikaisu
ei missään nimessä lastenvalvojalle; ajaa ainoastaan äidin halua eristää ja vieraannuttaa lapset isästään vaatimalla yhdessä äidin kanssa kohtuutto-
man suurta elatusapua unohtamalla lapsen oikeudet. Varaa aika perhe-oikeuteen perehtyneelle asianajajalle - soitajakysy
oikaisu kirjoitti:
ei missään nimessä lastenvalvojalle; ajaa ainoastaan äidin halua eristää ja vieraannuttaa lapset isästään vaatimalla yhdessä äidin kanssa kohtuutto-
man suurta elatusapua unohtamalla lapsen oikeudet. Varaa aika perhe-oikeuteen perehtyneelle asianajajalleNo eikä vaadi. Jos rahat ei riitä nytkään, niin ei sieltä lisää maksuja ole tulossa.
- Vältä-viranomaisia
Ovat kaikki äidin puolella ja yrittävät vieraannuttaa lapsen isästään.
Isälle ei jää kuin maksajan rooli.
Koska Suomi.- aivanoikein
Näin toimitaan varsinais-suomalaisessa risteyskaupungissakin..
- Omaakokemusta
Todellakin näin on. Isä lypsetään tyhjiin ja lapset vieroitetaan isästään. Lasten äiti on tässä avainasemassa. ONKO SE LASTEN EDUN MUKAISTA ? ... Kysyn vaan.
- yuiopio
Omaakokemusta kirjoitti:
Todellakin näin on. Isä lypsetään tyhjiin ja lapset vieroitetaan isästään. Lasten äiti on tässä avainasemassa. ONKO SE LASTEN EDUN MUKAISTA ? ... Kysyn vaan.
No en tiedä yhtään tuollaista tapausta, vaikka tunnen lukuisia eronneita pareja. Ei kannata yleistää.
- Omaakokemusta
No nyt tiedät ainakin yhden... Kuulin lapseni äänen viimeksi kesällä 2007...
- opov
Kukaan ei puolusta isää. Tulot on heikot. Silti pitää maksaa. Se masentaa todella kovin. Äidille halutaan antaa kaikki tuki, mutta kuka tukisi romahtamaisillaan olevaa isää?
- puolustautuminen
Kunnallinen oikeusavustaja. Pidä puolesi äläkä ulise. Viinaanko ne kaikki liksat menee kun ei työtulo riitä minimielareihin? Kalja ja tupakka ovat kalliita, uhkapelitkin. Myös opov voisi mennä kunnalliseen velkaneuvontaan jossa voisitte katsoa todelliset tulot ja menot, mitä ihmettä rahallesi tapahtuu. Jos tulot ovat todella heikot, siinä tapauksessa et ole elatuskykyinen tai sinulle kuuluu asumistukea tms. lisäapuja yhteiskunnalta.
- eisiisainaäiti
Ei vaan lapselle annetaan kaikki tuki. Lähi saa aina enemmän lapseen liittyviä tukeja, kuin etä. Se lähi on usein myös isä.
- pskaa
Minulla oli ylimitotetun suuri elatusapu maksettavana. Sovimme exän kanssa, että hän ei vaadi minulta mitään. Yllättäen hän vaatiikin maksua ja marsii kelaan.
P...a Kela vaatii minulta koko summaa, eikä suo edes mahdollisuutta maksaa erissä. Viheliäinen Kela laittaa asian ulosottoon, vaikka ilman sitäkin olisi voinut asiat hoitaa. Jouduin ottamaan p...a Kelan takia lainaa. V...u, ilman rahanahnetta exää olisi asiat hyvin.
Lisäksi joudun maksamaan p....aiselle elatusapua.- jahasjahasvaan
Eli sen exän olisi pitänyt yksin maksaa kaikki...
- eikun
jahasjahasvaan kirjoitti:
Eli sen exän olisi pitänyt yksin maksaa kaikki...
sun kuuluu maksaa.. ilmoita kelalle et tuut ens kerral mustien pahojen poikien kans ja sit:)..
- voitkopainuakarivittuun
eikun kirjoitti:
sun kuuluu maksaa.. ilmoita kelalle et tuut ens kerral mustien pahojen poikien kans ja sit:)..
Mitä ihmettä sä hourit?
- kikiikki
pskaa ei kirjoita totta.
- Pakoon
Pakene maasta.
- 3vuotta
on enää lyhyt aika, joten sen ajan kyllä kituuttaa vaikka kaurapuurolla ja muilla halparuuilla. Ei täällä suomessa vielä kukaan ole nälkään kuollut. Jos pystyt panemaan, niin pystyt myös maksamaan. Seuraavalla kerralla tulee halvemmaksi ostaa kaupasta paketti kondomeja ja käyttää niitä.
- Vanha.Äijä
osaa käyttää nettiä ja roikkua pastoilla suoltamassa sontaa. Ammu ittes, niin kukaan ei jää kaipaamaan.
Hirveästi puhutaan, että "paha exä lypsää rahaa". Todellisuudessahan etävanhempi maksaa lastensa menot eikä suinkaan elätä exäänsä. Elatusvelvollisuus on lapsiin, ei exiin. Elämä Suomessa on todella kallista ja kallistuu jatkuvasti. Jos nyt laskimen kanssa lasketaan, niin se pari sataa kuussa etävanhemmalta plus toiset pari sataa kuussa lähivanhemmalta hädin tuskin riittää kattamaan kaikki lapsen menot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi241496Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀681357- 961161
Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R731082Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku84779Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella29738Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan
No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni48727Kiellettyjä ajatuksia
Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,43646- 63646
- 38629