canon lide110 skanneri windows 8.1

Useita tunteja olen yrittäny asentaa Lide110 skanneria windows 8.1 x64.
ei asennu millään, windows 7: meni se helposti.
Pitäisi käydä win 8.1:een ohjeen mukaan.

Kaikkia konsteja on käytetty, Canonin tuesta ei saanut mitään uutta tietoa mitä en olisi tiennyt ennestään asennuksesta.
Täytyy sanoa, että tämä on kova pala ATK harrastajalle.

Apuja tarvitaan.
5234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat
  • Avaa laitehalinta järjestelmänvalvojana, laita piuhat kiinni koneeseen ja skanneriin, laita skanneriin virta päälle ja katso näkyykö se silloin laitehallinnassa, jos näkyy niin poista se sieltä niin sitä ei enää siellä näy http://i1124.photobucket.com/albums/l563/Toni_Smolander/Canon poista_zpstkrbxgsh.jpg sitten irroitat skannerinjohdon tietokoneesta edelleen skannerissa virta päällä ja sitten laitat taas johdon takaisin niin kone hakee uuden ehjän ajurin skannerille jos ajuri oli viallinen

    Ajoit tietysti skannerin asennusohjelman levyltä koneelle ja jossain vaiheessa ohjelma käski yhdistämään koneen ja skannerin johdolla ja laittamaan virran päälle, ja kun ohjelma oli tunnistanut skannerin niin asennusohjelma jatkui sitten loppuun

    nuo päivitykset kannattaa yleensä ladata ja CCleanerista voi estää skannerin käynnistymisen tietokoneen mukana ettei tule sitä valikkoa siihen kellonpäälle automaattisesti

    Äänestä

Levyltä ajoin muutaman kerran, uninstall:oin ja poistin laitehallinnasta, ilman palomuuria ja virustorjuntaa. Sama ajuri oli käytössä ( uusin) asensin sen ja mp-navigatorin sitten toisessa järjestyksessä, ja sitten pelkkä mp-navigaattori ( joku oli onnistunut tälläkin).
tässä muutama kuva, skanneri ei vain tunnistu ( piuhat on kiinni) vaihdoin win7 kovalevyn ja hyvin pelittää windows seiskassa. Linuxissakin toimi heittämällä.
CCleanerillä on puhdistettu ja Revo uninstallerilla, (on muuten usb laite) ei virtakytkintä.
http://i62.tinypic.com/orjj2t.jpg

http://i60.tinypic.com/2vlpnus.jpg

Äänestä
  • Ainoa este mikä minulle on tullut näiden skannereiden asennuksessa on HP vanhempi skanneri joka oli tehty toimimaan 32 bit käyttöjärjestelmässä, yritin sitä 64bit järjestelmän windowseihin mutta ei asentunut seiskaan64bit eikä kahdeksaiseen64bit, eihän tuossa Canonissa ja tietokoneesi bittisyydessä varmaan tuollaista estettä ole?

    Äänestä

Canon CanoScan LiDE 110
Supported Operating Systems
Windows 8 (32 and 64bit)
Windows 7 (32 and 64bit)
Windows Vista (32 and 64bit)
Windows XP (32bit)
Mac OS X 10.4.11 - 10.8
Ainakin minulla ja muilla tutuilla atk-harrastajilla/ammattilaisilla on sellainen käsitys Canon:in laitteista että kun asentaa uudemman vindowsin niin samalla pitää ostaa sitten tulostin ja skanneri, mikäli haluaa pysyä Canon merkissä.( minä ainakin vaihdan merkkiä)

Kysehän tässäkin on loppujen lopuksi rahasta, Canon ei halua tehdä ajureita seuraavaan windows versioon, koska se on kuulemma liian kallista. Se on sellaista suuniteltua kusettamista mutta niihän maailma pyörii nykyään.

ps. Lide110 ostin windows 7 varten, kun Lide20 ei siinä toiminut, ei ollut ajureita...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


CanonConan kirjoitti:

Useita tunteja olen yrittäny asentaa Lide110 skanneria windows 8.1 x64.
ei asennu millään, windows 7: meni se helposti.
Pitäisi käydä win 8.1:een ohjeen mukaan.

Kaikkia konsteja on käytetty, Canonin tuesta ei saanut mitään uutta tietoa mitä en olisi tiennyt ennestään asennuksesta.
Täytyy sanoa, että tämä on kova pala ATK harrastajalle.

Apuja tarvitaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu