Olen siis hakemassa ensi vuonna oulun lääkiksen ja olen harkinnut valmennuskurssia. Ongelmana on että ne ovat todella hintavia eikä mistään saa kunnolla selvää juuri oulun valmenuskursseista ja niiden hinta-laatu-suhteista.
Kokemuksia oulun valmennuskursseista lääkikseen
1
192
Vastaukset
- Onneamatkaan
Itse kävin viime vuonna Oulussa Eximian aamupäiväkurssin. Ovet lääkikseen eivät auenneet silloin, mutta tänä vuonna pääsin. Tänä keväänä kertailin itsenäisesti sekä Eximian materiaaleja että lukion kurssikirjoja. Kävin myös Eximian kenraalikokeessa ja kertauspäivillä (en Oulussa).
En anna Eximialle kovin korkeita pisteitä opetuksesta. Koko koulutuksesta jäi vähän katkera jälkimaku. Kurssiporukan yllä leijui tietty kitkeryys, jonka syyn ymmärsin, kun jäin ensimmäisellä kerralla rannalle ruikuttamaan... Aika monet nimittäin olivat näitä edellisellä kerralla hylsyn saaneita, jotka saivat sitten halvalla tulla seuraavana keväänä takaisin kurssille.
Opettajien tasossa oli huimat erot kokeneesta, ihanasta ja pätevästä ärsyttävään besservisser-ei-edes-valmistuneeseen. Ei-Oulussa taas yksi opettajista innostui viimeisellä opetuskerralla haukkumaan Eximian kituliaat palkat maan rakoon, ymmärrettävää ettei hänen opetuskaan ollut mistään kotoisin.
Kaikesta huolimatta mielestäni jokin valmennuskurssi kannattaa käydä, siellä tulee esille muutamia juttuja, jotka lukiossa jätetään vähemmälle huomiolle, mutta ei kannata odottaa paljoa opetuksen tasolta. Oma aktiivinen ote ja runsas tehtävien tekeminen ovat tärkeintä valmentautumisessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73843
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104698- 35567
- 40565
- 46560
- 29552
- 31540
- 50520
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34517- 35454