Harvinainen puu

Näin vähän aikaa sitten pätkän jostain TV-ohjelmasta, jossa kerrottiin että Pietarsaaressa kasvaisi lehtipuu, jota ei ole missään muuaalla Suomessa. Googlettamalla en löytänyt tietoa,
osaisiko joku kertoa tarkemmin=
42641
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Se on koivu jolla on joku outo mutaatio joka aiheuttaa letien muotoon repaleisuutta. Koivua on kuulemma monistettu tai lisätty jonnekkin mutta ei ole tietoa mihin ja kuka. Kysy kaupunginpuutarhurilta, sen uskoisin tuntevan tapauksen. Sensijaan on puppua väite että juomalla tuon puun lehdistä tehtyä teetä oppii ymmärtämään paikallista ruotsinkieltä viikossa, höpöhöpöä....

Äänestä
  • Ilmankos olen jotenkin viihtynyt koiran kanssa siinä ankkurin luona koivujen katveessa lähes päivittäin käydessäni Pietarsaaressa. Outoa ettei ohjelmassa juurikaan otettu kantaa esim. Skattan historialliseen omakotitalomiljööseen joka on aivan kivenheiton päässä ihmekoivusta. Vanhusten kirpputori entisessä tulitikkutehtaassa Södermalminkadulla on myös todella ainutlaatuinen jo ikänsä puolesta. Koulupuisto kultakalalampineen ja kaikkine harvinaisineen kasveineen on jo nähtävyys sinänsä. Kiviä ja luotoja on koko maa pullollaan ilman mitään sen kummempaa ihmettelemistä.

    Äänestä

  • beethooven kirjoitti:

    Ilmankos olen jotenkin viihtynyt koiran kanssa siinä ankkurin luona koivujen katveessa lähes päivittäin käydessäni Pietarsaaressa. Outoa ettei ohjelmassa juurikaan otettu kantaa esim. Skattan historialliseen omakotitalomiljööseen joka on aivan kivenheiton päässä ihmekoivusta. Vanhusten kirpputori entisessä tulitikkutehtaassa Södermalminkadulla on myös todella ainutlaatuinen jo ikänsä puolesta. Koulupuisto kultakalalampineen ja kaikkine harvinaisineen kasveineen on jo nähtävyys sinänsä. Kiviä ja luotoja on koko maa pullollaan ilman mitään sen kummempaa ihmettelemistä.

    Ootko ihan varma että ko. tehdas on ollut tulitikkutehdas. Koko elämäni Pietarsaaressa asuneena olen aina kuullut että kyseessä olisi entinen holkkitehdas. Holkkeja käytettiin kun tupakassa ei ollut ennen filttereitä.

    Äänestä

Samantapaisia koivua repaleisilla lehdillä löytyy myös Jyväskylästä Vaajakoskelta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hortonoomi kirjoitti:

Näin vähän aikaa sitten pätkän jostain TV-ohjelmasta, jossa kerrottiin että Pietarsaaressa kasvaisi lehtipuu, jota ei ole missään muuaalla Suomessa. Googlettamalla en löytänyt tietoa,
osaisiko joku kertoa tarkemmin=

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu