Miten minusta välillä tuntuu, että rehtorit eivät edes halua laittaa hakuun virkoja? Tai korkeintaan siellä on nyt joku (epäpätevä) sijainen, jonka ne haluaa palkata eivätkä halua kilpailuttaa sitä.
Vuoden kestävään äidinkielen viransijaisuuteen hakuaikaa on kolme päivää (periaatteessa kaksi, koska työpaikkailmoitus tulee näkyviin vasta illalla), jonka aikana pitäisi lähettää postissa hakemus LIITTEINEEN. Onko näissä olemassa jotain sääntöä, kuinka kauan virka pitää olla haussa?
Rehtorille soitettaessa puhelu pätkii, laitan tekstiviestin, siihen ei vastata ollenkaan.
Vastahakoiset hakutilanteet
3
118
Vastaukset 3
- asian_tuntija
Kuulostaa siltä että reksillä on jo katsottu joku (todennäköisesti epäpätevä) sijainen ja ei todellakaan halua sua sinne sössimään väliin. Jos paikkaa ei olis jo jollekulle varattu niin kaikki hakijat toivotettais avosylin vastaan.
- nytjovirassa
Onnistuin kerran lähettämään paperini vähän vastaavanlaiseen kunnantalon ilmoitustaululla olleeseen työpaikkailmoitukseen. Joutuivat siksi käsittelemään minunkin hakemukseni. Vastaus oli toki kielteinen, koska kuten ilmoituksessa oli kerrottukin, hakijalta toivottiin kokemusta tyhytiimissä olemisesta, johtoryhmätyöstä, vuosikertomuksen oikolukemisesta ym. Tällainen kombo oli vain rehtorin puoluekaverin tyttärellä. Sain kuitenkin kirjallisen perustelun siitä, miten pätevin ei aina ole sopivin :) Harvinaisen pitkä selittely kieli mielestäni terveestä häpeäntunteesta. Sittemmin erilaista vilunkia on tullut todistettua niin monta kertaa, että siihen on vähän turtunut.
- tmnptäisillaslväätkstiä
Kutsututa itsesi rotareihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1141066
- 65993
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun92763- 77743
- 41665
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la35641- 67604
Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka22572Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille
Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka27559Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?37498