okuinka tarkkaa se lähteiden merkitsemine on? itselläni ainakin jäänyt jotakin merkkaamatta, kun ne ohjeet on niin hiton tarkkoja.. voiko päättää vain että en korjaa enää nuita vaikka opettaja pyytäs? vaikuttaa varmaa arvosanaa mut kuiteskin..
toiseksi mietin sitä urkundia joka tarkastaa sitä plagiointia.. kuinkas tarkka se on? itte oon yrittäny vääntää ja käääntää niitä lauseita, että ei ois aivan samat, mutta en tiiä miten niitä nyt sais niin erilaiseksi ettei joku muu ois kans samanlaiseks vääntäny.
kiitos jos joku osaa auttaa ja kertoa omista oppari kokemuksista. :)
Opinnäytetyö, ne jotka on tehnyt/tekemässä opparii
3
212
Vastaukset 3
- jeppee9
Niin ja kysy on AMK:STA eli ammattikorkeakoulusta, ei gradusta eikä ammattikouluntyöstä.
- Aleks22
En uskonutkaan jo aloituspostauksen kirjoitusasusta ja sisällöstä päätellen, että kyse olisi gradusta.
Oikeasti onko taso noin huono, että tällaisia pitää miettiä?
- mieisse1
Noh. Lähteiden merkitseminen on tarkkaa. Tutkimuksessa haetaan tietoa googlaamalla ja siinä AMK-työtkin kelpaavat tiedonlähteenä. Mielenkiintoisen tiedon kohdalla olisi hyvin ikävää törmätä siihen, että lähdettä ei ole esitetty eikä tietoa voi näin ollen tarkastaa ja käyttää.
Plagiointiohjelmalle riittänee, että sanat ovat vähän eri järjestyksessä, tai asia on esitetty muilla synonyymeillä. Tällä tavalla häviää perusajatus lopputyöstä. Tarkoitus on lukea paljon materiaalia , sisäistää se, referoida lukemaansa ja esittää omalla tavalla. Pelkkiä lauserakenteita muuttelemalla työstä tulee vähän nolo eikä se kerro mitään kyvystäsi jäsentää tietoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3771527Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan811039Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.91923Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61833Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49758Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka43745- 60720
- 121715
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10638- 36621
- 50616
- 52576
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 45557
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48535- 32531
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o33528Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain84505- 80480
- 48479