Mistä saisimme lapsi perheesen ilmaiseksi vaalean kultaisennoutajan tai sekarotuisen noutajan?Onko kenelläkään tietoa?
Tiedättekö mistä saa vaalean kultaisennoutajan
13
119
Vastaukset
- nurkse
Pölli jostain kaupan edestä...
- Hepsu123
Tyhmä! Ei koiria ilmaiseksi noin vain saa!
- Noutajaukko
Jos ei varaa maksaa ei koiraakaan.Koiran ylläpito maksaa melko lailla.
Eläinlääkärit ruoat ym. - juuettänäin
Sinulle ei kovin helpolla koiraa myydä, vähiten annetaan ilmaiseksi. Itse asiassa jos koiran jostain onnistut saamaan, IP-osoitteesi on selvillä eikä koira tule kauaa sinulla olemaan.
- pehmisss
hellanlettas kovis astu areenalle
- Noutaja11
Olet varmaan joku 6-7 vuotias lapsi, joka haluaa saada koiran. Mutta mitä tyhmää kuvittelet että saisit ilmaiseksi koiran! Haloo!
- Noutaja12
Olen samaamieltä noutaja11 kanssa! Et saa ilmaiseksi koiraa!
- juuettänäin
Että noin. Kiitos kaikille kommenteistanne. Kultaista noutajaa ei ilmaiseksi kuten ei kovin helpolla minkään muunkaan rotuista koiraa ilmaiseksi noin vain "anneta" ilmaiseksi kenellekään.
- säästärahaa
Miksi koiran pitäisi olla täysin ilmainen?
Oletko varautunut rokotusmaksuihin, ruokakuluin, ja siihen, että koira voi yllättäen sairastua?Siitä voikin tulla sitten parin-kolmensadan lasku, on siis hyvä olla rahaa varalla.
Kyllä joskus lahjoitellaan puhtaita rotukoiriakin, mutta kultsikoita todella harvoin.Yleensä ovat iäkkäitä, jo sairaita.Sekoituksia lahjoitetaan myös, mutta vaikea juuri toivomaasi löytää.Sinuna säästäisin rahaa, alle tonnilla irtoaa jo puhdasrotuinen koira, ei tosin pentua.Seropin saa muutamalla satasella, tai vanhan rotukoira.
Kannattaa ostaa laadukasta ruokaa koiralle, pysyy terveempänä, ja säästöä sitä kautta kun ei tarvitse viedä el.
Itse ostan koiralle 80e/15kg ruokaa.On iso lihapitoisuus, eikä ole koiralle turhia viljoja.Lisäksi syötän raakaruokaa.Koira voi hyvin.Hammaskiveä ei tarvitse el llä poistella, kun luita syömällä poistuvat siinä samalla.Kannattaa panostaa laatuun :)- koiratietäjä
Komppaan.
- Koiruli123468
Koiria ei ilmaiseksi noin vain saa! ruoat, rokotukset....
- kaksikoiraa
koiran hinta on vain pikku rippunen koiran aiheuttamista kuluista, itse asiassa täysin merkityksetön koiran hankitaa ajatellen. Varaa koiralla noin 1000e/ vuosi, ja vähän ylimääräistä sairaustapausten varalle niin alat pärjätä. ja kerro summa 15, jos ajattelet koiran elinikäisiä kustannuksia.
- Adddsdd
Koiralle kannattaa avata oma tili, niin on sitten rahaa jos tulee kiireellinen eläinlääkärikäynti tms. Meillä itseasiassa koira on ainoa, jolla tälläkin hetkellä on rahaa. Muut on perseaukisia, mutta koiralla on yli pari tonnia.
Se jotenkin on säästeliäämpi kuin me muut:D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1081955- 2531727
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos611096Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311030Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K641003En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k67967Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉66848Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.37847The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut6831Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49815