HEO kokemukset

HEOonko

Hain lääketieteen linjalle HEO:on, onko kellään kokemuksia tosta linjasta tai koulusta ylipäätään? Onko tasokasta?

9

2054

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aaaaaaaaaaaaaa

      Hain itsekin tonne! Kiinnostaa!

    • heollesiis

      Kaveri oli Heolla ja sanoi, että tykkäsi ainakin lääketieteen linjasta. Ryhmähenki oli kiva, mutta toisaalta sanoi, että opintotuen jälkeen piti maksaa itse osa kurssimaksuista.. eikä hänellä meinannut riittää raha sekä asumiseen opistolla että kurssimaksuun.

      • tosasijoit

        Joo, köyhien kouluja kansanopistot eivät ole. Sikäli ovat Suomessa erikoisia, että on lukukausi- tai viikko- tai kurssimaksut. Myös asuminen ja ruokailu maksaa. Opintotuki ei riitä kaikkeen. Vanhempien on suostuttava maksajiksi. Tämä on hyvä tietää etukäteen ja asia sovittava vanhempien kanssa.

        Mutta kansanopistovuosi on monelle ollut elämän paras vuosi. Ja näiden lääketieteelliseen ja oikeustieteelliseen valmistavien linjojen arvoa ei voi mitata rahassa. Maksavathan kalleimmat valmennuskurssitkin todella tuntuvasti. Eivät nekään ole köyhille.


    • Dingging

      HEOn viime vuoden lääkisläisenä voin sanoa että kannatti! Vuosi oli hauska mutta keväällä piti tehdä paljon töitä. Hain kolmatta vuotta lääkikseen ja HEO vuoden jälkeen pääsin sisään!

    • lääkiks

      Erittäin hyvä on, osaavat opet, kiva ilmapiiri ja monia etuja (loistava ruoka, sijainti jne) mut opiskella pitää tosissaan koska lääkikseen ei pääse helpolla!

    • mikätunnuseiolekäytössä

      Koulusta ylipäätään: en suosittele.

    • Lääkis112

      Tapahtuuko opiskelu tällä linjalla keskellä päivää? Monta kertaa viikossa on oppitunnit ja monelta yleensä?

      • olisin

        Kansanopisto, kuten HEO, on oikeastaan elämäntapa. Ja kyllä, opiskelu tapahtuu ihan keskellä kirkasta päivää, vieläpä joka arkipäivä. HEOssa siis oikeasti opiskellaan ja paljon.

        HEO ei ole mikään etäopisto.


    • Anonyymi

      Heon pt-linja (liikunta) oli outo, kyräilevä ja tulehtunut ilmapiiri alustalähtien.

      Tuppisuisia, mykkiä 20v. noubodeja, muutama adhd-tapaus & pari homoseksuaalia bodaria.
      Jengiä lähti heti alussa pois, kun oli surkea ilmapiiri. Itse olin muutaman vkon ja kyllästyin häviäjiin. Harmitti kun heitin pari vkoa aikaa ja rahaa hukkaan luusereitten touhuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4357
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4179
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      41
      4090
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      65
      3937
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3374
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3259
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3231
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1592
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1130
    Aihe