HEO kokemukset

HEOonko

Hain lääketieteen linjalle HEO:on, onko kellään kokemuksia tosta linjasta tai koulusta ylipäätään? Onko tasokasta?

9

2068

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aaaaaaaaaaaaaa

      Hain itsekin tonne! Kiinnostaa!

    • heollesiis

      Kaveri oli Heolla ja sanoi, että tykkäsi ainakin lääketieteen linjasta. Ryhmähenki oli kiva, mutta toisaalta sanoi, että opintotuen jälkeen piti maksaa itse osa kurssimaksuista.. eikä hänellä meinannut riittää raha sekä asumiseen opistolla että kurssimaksuun.

      • tosasijoit

        Joo, köyhien kouluja kansanopistot eivät ole. Sikäli ovat Suomessa erikoisia, että on lukukausi- tai viikko- tai kurssimaksut. Myös asuminen ja ruokailu maksaa. Opintotuki ei riitä kaikkeen. Vanhempien on suostuttava maksajiksi. Tämä on hyvä tietää etukäteen ja asia sovittava vanhempien kanssa.

        Mutta kansanopistovuosi on monelle ollut elämän paras vuosi. Ja näiden lääketieteelliseen ja oikeustieteelliseen valmistavien linjojen arvoa ei voi mitata rahassa. Maksavathan kalleimmat valmennuskurssitkin todella tuntuvasti. Eivät nekään ole köyhille.


    • Dingging

      HEOn viime vuoden lääkisläisenä voin sanoa että kannatti! Vuosi oli hauska mutta keväällä piti tehdä paljon töitä. Hain kolmatta vuotta lääkikseen ja HEO vuoden jälkeen pääsin sisään!

    • lääkiks

      Erittäin hyvä on, osaavat opet, kiva ilmapiiri ja monia etuja (loistava ruoka, sijainti jne) mut opiskella pitää tosissaan koska lääkikseen ei pääse helpolla!

    • mikätunnuseiolekäytössä

      Koulusta ylipäätään: en suosittele.

    • Lääkis112

      Tapahtuuko opiskelu tällä linjalla keskellä päivää? Monta kertaa viikossa on oppitunnit ja monelta yleensä?

      • olisin

        Kansanopisto, kuten HEO, on oikeastaan elämäntapa. Ja kyllä, opiskelu tapahtuu ihan keskellä kirkasta päivää, vieläpä joka arkipäivä. HEOssa siis oikeasti opiskellaan ja paljon.

        HEO ei ole mikään etäopisto.


    • Anonyymi

      Heon pt-linja (liikunta) oli outo, kyräilevä ja tulehtunut ilmapiiri alustalähtien.

      Tuppisuisia, mykkiä 20v. noubodeja, muutama adhd-tapaus & pari homoseksuaalia bodaria.
      Jengiä lähti heti alussa pois, kun oli surkea ilmapiiri. Itse olin muutaman vkon ja kyllästyin häviäjiin. Harmitti kun heitin pari vkoa aikaa ja rahaa hukkaan luusereitten touhuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      363
      7866
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      107
      5559
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      111
      4643
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      27
      4440
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      164
      4371
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3957
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      158
      3847
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3727
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      37
      3647
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3471
    Aihe