Mitä pitää tehdä?

aloittajajajajaja

Hei. Olemme menossa katsomaan nyt kesäkuussa koiranpentua. Minulla on pari kysymystä. Eli miten kuuluisi käyttäytyä/mitä kuuluisi tehdä, kun menen katsomaan koiraa?

Kannattaisiko esim kirjoittaa kotona johonkin vihkoseen, mitä kannattaisi kysyä? Ja mitä kaikkea tärkeää pitäisi kysyä. (Eh, etten unohda mitään tärkeää.)

4

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aloittajajajaja

      Halojaa?

    • petnsaz

      Paperille kannattaa kirjata kysymykset ja tarkkailla samalla pentuja emonsa kanssa. Tiloja ja kasvattajaa myös ovatko asialliset. Kysy yhdistelmästä ja suvun luonne/terveystaustoista tarkemmin sekä mitä hakee tulevilta kodeilta

      • aloittajajajaja

        Okei, kiitos kun vastasit. :-)


    • pisarax

      Ensinnäkin jos olet ostamassa rekisteröityä koiraa, haluatko nartun vai uroksen. Ensimmäiseksi koiraksi suosittelen aina,narttua. Jos rekisteröity voit tarkastaa kasvattajan sekä emon ja uroksen tiedot kennelliiton sivuilta. Esim. Perinnöllisten vikojen ja sairauksien varalta tehdyt terveystarkastukset ja niiden tulokset.
      Eri roduilla on ns. Omia periytyviä sairauksia tai rakenteellisia vikoja , näitä pyritään vähentämään edellä mainituilla tutkimuksilla.
      On hyvä mennä paikalle sovittuna aikana, ottaa koko perhe mukaan. Ja varata aikaa seurusteluun nimenomaan pentujen emän ja kasvattajan kanssa. Mikäli pentujen isä ei ole kasvattajan oma hän näyttää teille ainakin uroksen kuvan.
      Pennuilla on jokaisella jo syntyessään oma temperamentti ja,luonne. Kasvattaja voi olla tosi taitava valinnassaan juuri teille sopivasta pennusta.
      Yleensä eläinlääkäri tarkastaa pennut ennen luovutusta, ja tästä tulee kirjallinen todistus pennun mukana. Kauppakirja tehdään kennelliiton kaavakkeelle, ja tämä kahtena kappaleena. Koiran aikaisin luovutusikä on 7 viikkoa. Itse en kääpiökoiria ole yleensä,luovuttanut ennen 12 viikkoa ns. Aloittelijoille, ensimmäiseksi koiraksi.
      Hyvältä kasvattajalta saa kysyä mitä vain, eväät mukaan ja tuliaisiksi kahvipaketti. Kasvattajahan ottaa teidät omaan kotiinsa vierailulle.
      Onnea koiran hankintaan. Vilman emäntä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      130
      1886
    2. 121
      1365
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1140
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      59
      1051
    5. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1039
    6. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      270
      1017
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      134
      1015
    8. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      81
      826
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      819
    10. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      816
    Aihe