poliitikot

Kuuntelin tässä juuri Olli Rehniä ja minun on vaikeaa kuunnella hitaasti puhuvia miehiä kuten myös Paavo Lipponen.
Johtuuko se kouluajasta jolloin meitä ennen vanhaan hiljennettiin, eikä suvaittu kunnon keskustelua.
Naiset ovat usein paljon selvempiä ja nopeampia puhujia.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Politiikassa pärjää hyvät puhujat varsinkin kun osaavat esittää asiansa, Soinin puhumista inhoan.

Äänestä

Jaa, politiikot.

Meitsikin katteli äsken ajankohtaisohjelman, missä oli Rehn. Mun mielestä tyyppi kyllä puhuu aika nopeasti ja paljon. Se toi retoriikka yks politiikon tärkeimmistä työkaluista, enimmäkseen ovat kokeneita, eikä kovin kehnoja puhujia ole.

Kaks ääripäätä, räsäskä ja lipponen. Eka puhui liikaa ja liian nopeati, toka oli valtavan hidas, Että Rehn keikkasee ihan kivasti, siinä puolivälissä. Yks, ketä ikävä, tulipunainen kommunistimme Tennilä. se oli valtavan hyvä puhuja ja sen puheita sävytti politiikassa harvinainen huumorikin.

=DW=

Äänestä

NO mitä se sanoi mistä ne keskustelivat,
puhuiko Reheen järkeviä vai puhuiko sekavasti, saiko uheesta selvää,
siis mistä asiasta Reheen puhui, en katsonu ajankotaista lähetystä,

Äänestä
  • Käsiteltiin Talvivaaraa, työikäisten muuttohalukkuutta työn perässä ja sen sellaista.Tyypin puheesta sai hyvin selvää ja asiaa puhuttiin. Ihan isoja ja tärkeitä asioita. Ei vastavalittu ministeri voi puhua, kuin isoista linjoista, kaikki vähän vaiheessa tietenkin alussa. Talvivaara vaan jotenkin kaatui syliin, heti ministerikauden aluksi. Pitää muistaa, muutama kuukausi sitten Rehn ei voinut edes tietää, tuleeko valituksi ja peräti ministeriksikin. Ja miksi ministeriksi, sekin oli epäselvää pitkään. Selkeä ammattimies, joka tapauksessa.

    Tais olla YLE.on ohjelma, kaitpa löytyy Areenasta.

    =DW=

    Äänestä

Rehn on pitkän linjan poliitikko joka ymmärtää jokaisen suustaan päästämänsä sanan vaikuttavan äänestäjiin ja on sisäistänyt/opetellut puhumaan sanomatta mitään.

Äänestä
  • ei pidä rehenin persoonasta, hänessä on jotain pakotettua teenäistä, kai se jännittää, ajattelee että onkohan tukka hyvin, ja miltä minä näytän, semmosen vaikutuksen siitä on saanu,

    Äänestä

  • Sorry vaan mutta nyhverö on hän. Ja väritön ei-mitään-sanoja. Siksi ei päässyt eteenpäin tuolla Brysselissäkään. Siellä sentään pitää ottaa yleisönsä, jotain muuta kuin flegmaattista harmaata olemista pitää tyypeissä olla. Vai oletteko kuulleet jonkun EU-politiikassa mukana olevan tyyppiä hehkuttaneen? Oijoi, ei ole kuultu, ei.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tylsityy kirjoitti:

Kuuntelin tässä juuri Olli Rehniä ja minun on vaikeaa kuunnella hitaasti puhuvia miehiä kuten myös Paavo Lipponen.
Johtuuko se kouluajasta jolloin meitä ennen vanhaan hiljennettiin, eikä suvaittu kunnon keskustelua.
Naiset ovat usein paljon selvempiä ja nopeampia puhujia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu