Iphone 6 vai 6 plus?

Hei! Voisiko joku vähän kokeneempi auttaa minua? Olen vaihtamassa Androidista takaisin IPhoneen ja mietin kumman ostan iphone 6 vai iphone 6 plus. Onko totta että iphone 6 plus vääntyy, koska olen tottunut pitämään puhelinta farkkujen etutaskussa? Te ketkä omistatte jommankumman nii kertokaa mielipiteenne?

Ps. En kaipaa tänne nyt mtn Android faneja haukkumaan iphonea. Oli virhe vaihtaa Androidin.
17<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Virhe tulee siinä että vaihdat Androidin Iphoneen. Ajatus on jo itsessään järjenvastainen..

Kannattaisiko istua alas ja harkita vielä toisenkerran ennenkuni vaihtaa roska Iphoneen joka on vieläpä ylihintainen,..

Äänestä
  • En usko että tulee virhe koska olet omistanut ennenkin IPhonen ja se voittaa tämän kakkakasa galaxyn mennen tullen.

    Äänestä

Eiks iPhone 6 plussalle pitäny tulla suojakotelo ettei se taivu? Olin lukevinani siitä ennen joulua muistaakseni... Sit mieti haluatko maksaa enemmän näytön koosta ja sun muusta käy liikkeessä kattoo molempia

Äänestä

Kaikki puhelimet vääntyy väärin käytettynä, ei etutaskussa ole puhelinta järkevää pitää muutenkaan.
Kerroppa muuten nyt kun tiedät miksi android oli virhe niin luulee muutkin android fanit faktoja.

Äänestä
  • Ei väänny kaikki. Vain Applen Iphone 6 mallit ovat alttiina tälle.

    Äänestä

  • Kaikkihan takin etutaskussapitää tai sivu.

    Äänestä

  • luojaman kirjoitti:

    Kaikkihan takin etutaskussapitää tai sivu.

    No niin pitää, ainoastaan lökäpöksyihin saattaa mahtua etutaskuun tuollaiset jättipuhelimet.

    Äänestä

Kyllä vääntyy, jopa metalliputki vääntyy.
Uusimmissa galaxy malleissahan on sitten myös tämä ns. Glass gate, eli näyttö hajoaa kun taas applessa ei hajoa samoin.

Äänestä

Minulla oli Iphone 5c, mutta hetken huumassa ostin Samsung galaxy S5 puhelimen joka on täysi ....... Kaikki lagaa, sovellukset sammuu ja puhelut katkeaa. Kävin kaupassa kysymässä onko tässä jokin vikana ja he sanoivat että kaiken pitäisi olla kunnossa??. iPhonella minulla ei ikinä ollut minkäänlaista lagia. Tämänkin viestin kirjoitin ipad 2:lla eikä lagaa yhtään vieläkään ja monta vuotta ollut käytössä. Kyllä Applessa on laatua.

Äänestä
  • Samsung lagaa mutta ei puhtaalla Androidilla olevat mallit.

    Siksipä ei kannata ostaa sikää säkissä vaan tutkia muita Android vaihtoehtoja.

    Äänestä

  • nämäeilagaa kirjoitti:

    Samsung lagaa mutta ei puhtaalla Androidilla olevat mallit.

    Siksipä ei kannata ostaa sikää säkissä vaan tutkia muita Android vaihtoehtoja.

    Rekkaa jo nimimerkki uudestaan niin on helpompi kirjoitella.

    Äänestä

Oma Galaxy Express 2 on toiminut täysin moitteetta jo vuoden. Tämän voi tiputtaa vaikka Dubain hotellista ja toimii edelleen. Ei väänny tai muuta sellaista. En ymmärrä miksi pitää ostaa usin, jos vanhempaankin malliin saa samat sovellukset, samat sähköpostiosoitteet jne. Vai onko kyse kalleudesta? "Minulla on iPhone 6 se maksoi 2000 euroa" Minusta tuo kuulostaa typerältä. Ja iPhonessa on siltikin ylihintaa jopa 200-400 euroa. Ostatte kasan muovipaskaa ja suljette silmänne heti kun kuulette että satoja ihmisä on sairastunut koska Apple ei huolehdi työturvallisuudesta tai että itseasiassa Plus versiossa on vain 4 dollaria kalliimpi kamera. Herätkää jo, iPhone on kallis, ylihinnoitettu ja kaikki on tehty kuset housuissa. En kuitenkaan sano että Samsung olisi hyvä. Ostakaa nyt ne vitun 100-150 € puhelimet kyllä siihen saa sen vitun gmailin.

Äänestä
  • Ei minua kiinnosta mikään Applen työturvallisuus eikä se vaikuta minuun yhtään mitenkään. Eikä iphonen ylihintaisuus minua haittaa koska rahaa on. Enkä ymmärrä ilmaustasi "tehty kuset housuissa" ? En usko että tehtaalla työntekijät tekevät niitä kuset housuissa ja vaikka tekisivätkin niin mitä sitten? Muutenkin köyhät ihmiset haukkuvat kaikkea ylihintaisiksi mihin ei itse ole varaa.

    Äänestä

  • iphoneostaja kirjoitti:

    Ei minua kiinnosta mikään Applen työturvallisuus eikä se vaikuta minuun yhtään mitenkään. Eikä iphonen ylihintaisuus minua haittaa koska rahaa on. Enkä ymmärrä ilmaustasi "tehty kuset housuissa" ? En usko että tehtaalla työntekijät tekevät niitä kuset housuissa ja vaikka tekisivätkin niin mitä sitten? Muutenkin köyhät ihmiset haukkuvat kaikkea ylihintaisiksi mihin ei itse ole varaa.

    Pitäisi kiinnostaa.. Sellainen ihminen joka ei välitä orjatyöstä tai vastaavasta ei kuulu länsimaihin.

    Äänestä

  • iphoneostaja kirjoitti:

    Ei minua kiinnosta mikään Applen työturvallisuus eikä se vaikuta minuun yhtään mitenkään. Eikä iphonen ylihintaisuus minua haittaa koska rahaa on. Enkä ymmärrä ilmaustasi "tehty kuset housuissa" ? En usko että tehtaalla työntekijät tekevät niitä kuset housuissa ja vaikka tekisivätkin niin mitä sitten? Muutenkin köyhät ihmiset haukkuvat kaikkea ylihintaisiksi mihin ei itse ole varaa.

    Ei tänne kannata kirjoittaa iPhonea kehuen. Vaikka täällä PITÄISI olla keskustelun aiheena iPhone, on tänne kuitenkin pesiytynyt melkeinpä vain iPhonea moittivia. Merkillistä sinänsä, eihän Appleihmiset käy trollailemassa android-palstoilla?

    No asiaa. Itsellä on iPhone 6 plus 128. Iso ja hankala kuljettaa, enkä laittaisi noin suurta puhelinta enkä pienempääkään puhelinta ikinä farkkujen mihinkään taskuun. Povari on paras paikka isoille puhelimille. Isolta ruudulta on helppo selata nettiä, toki pinemmälläkin iPhonella nettiselailu sujuu ainakin tilapäisesti. Itseäni on hieman kaduttanut tuon plussan hankinta siksikin, että on perin hankala kuljettaa. Seuraava puhelimeni on pieninäyttöinen, koska mulla on iPad nettiselailua varten erikseen ja käytän paljon myös 27" iMacciani. Jos käytät paljon puhelintasi nettiselailuun, osta plus muistaen kuljetusongelmat. P.S. Minullakin oli aikaoinaan hetken aikaa mielenhäiriössäni androideja, nyt en koskisi niihin enää pitkällä tikullakaan, iPhone vastaa parhaiten omiin puhelintarpeisiini. On muistettava, Applet pelaa upeasti yhteen mukaan otettuna AppleTV.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


iPhoneostaja kirjoitti:

Hei! Voisiko joku vähän kokeneempi auttaa minua? Olen vaihtamassa Androidista takaisin IPhoneen ja mietin kumman ostan iphone 6 vai iphone 6 plus. Onko totta että iphone 6 plus vääntyy, koska olen tottunut pitämään puhelinta farkkujen etutaskussa? Te ketkä omistatte jommankumman nii kertokaa mielipiteenne?

Ps. En kaipaa tänne nyt mtn Android faneja haukkumaan iphonea. Oli virhe vaihtaa Androidin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu