Kahvila Amor

Harmittaa kun kahvilassa on niin laiha kahvi ja kun ei millään viitsi siitä sanoa heille. Nyt ei auta kuin jättää käymättä. Tykkään niin leivoksista ja munkeista kahvin kanssa, mutta ei voi...
341120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Omistajat yrittää maksimoida voitot kotiin.

Äänestä

Kavin maku paranee, kun pyörittää peukaloa persreiässä ja sekoittaa sitten peukalollaan kahvia. Tulee aromia ja ei tunnu enää laihalta.

Äänestä
  • Peukaloa , Kiitos vinkistä,sinulla täytyy olla vankka kokemus moisesta kun annat noin asiantuntevasti ohjeita miten kahvin saa lisää aromeita.

    Äänestä

Iha surkeaa palvelua...

Äänestä
  • Kahvilasta en tiedä, mutta matkahuollon osalta palvelu on alle kaiken arvostelun. Vaikka Poikosen poikia joku moitti, mutta matkahuolto toimi moitteettomasti asiakkaisiin päin. Katsottiin asiakkaan kannalta eikä pykäliä pilkun tarkasti noudattaen. Asiakaspalvelusta täällä ei varmaan ole koskaan keskusteltukaan.:(

    Äänestä

  • Nimimerkityksetö kirjoitti:

    Kahvilasta en tiedä, mutta matkahuollon osalta palvelu on alle kaiken arvostelun. Vaikka Poikosen poikia joku moitti, mutta matkahuolto toimi moitteettomasti asiakkaisiin päin. Katsottiin asiakkaan kannalta eikä pykäliä pilkun tarkasti noudattaen. Asiakaspalvelusta täällä ei varmaan ole koskaan keskusteltukaan.:(

    Olen saanut moitteetonta ja asiantuntevaa palvelua ennen Essolla että nykyisessä matkahuolloista.
    Mitä te hyvät ihmiset oikein vaaditte?
    Jos ei nykyään toimita " pilkunpäälle" entä sitten kun tulee ongelmia,mikä huuto siitä alkaakaan.

    Äänestä

  • Olisiko ero siinä että Poikosen pojat tuntee kaikki kyläläiset,mutta nämä nykyiset nuoret jotka palvelee ,ei voi tuntea meitä kaikkia "Kyyjärven kuuluisuuksia" siksi joutuvat varmistamaan asiat toisin.

    Äänestä

  • tosi surkea ja hapan palvelu, Kahvi kauheaa. viimenen kerta kun kävin

    Äänestä

  • Olitko itse surkea ja hapan ,osaatko itse keittää kahvia johon jokainen on tyytyväinen ,mietippäs sitä 😡

    Äänestä

Henkilökunta on pystymetsästä otettu,kun halvalla pitää saada.

Äänestä

Tänään kävin..... Aivan surkean makuisia munkkeja, kahvi oli laimeeta ja miesmyyjä oli hapan kun sitruuna.

Äänestä
  • Olipa harmi ,kun sinun aurinkoinen ilmeesi ja olemuksesi ei tarttunut miesmyyjään.
    Anna seuraavalla kerralla oma ihana munkki resepti,kyllä se siitä

    Äänestä

No miettikää ny ite, oisitte itekin happamia jos joutuisitte asumaan Kyyjärvellä.

Äänestä
  • Ainahan sitä voi jättää uppoavan laivan

    Äänestä

  • Kuka sen teistä jättää?

    Äänestä

Juodaan ne kahvit huoltoasemalla.

Äänestä
  • Kyyjärveltä lähtee kohta viimeinenkin huoltoasema tällä vauhdilla.

    Äänestä

  • Erkkipoika kirjoitti:

    Kyyjärveltä lähtee kohta viimeinenkin huoltoasema tällä vauhdilla.

    Niin tekee,päättäjät vaan miettii viihdykettä kyläläisille viis muusta.

    Äänestä

Kahvila aivan mahtava paikka kuuluisa hyvästä kahvista leivonnaisista. Palvelu tosi hyvää iloinen myyjä ja matkahuoltokin toimii loistavasti.

Äänestä

Oliko siellä myyjättärenä entinen rekkakuski?

Äänestä
  • Eipä väliä onko entinen tai nykyinen rekkakuski,kahvi hyvää ja pullapuoli verraton ja matkahuolto pelaa.

    Äänestä

  • Lapsityövoimaa apuna käyttäen.... HAH!

    Äänestä

  • YRJÖÖ kirjoitti:

    Lapsityövoimaa apuna käyttäen.... HAH!

    Sepä hyvä,lapset oppivat tekemään kunnon työtä ,eivätkä "rällää" tässä kylällä ihmisten harmina

    Äänestä

Eikö lapsityövoiman hyväksikäyttö ole ollut kiellettyä jo kuuskytluvulta.

Äänestä

Eikös lapsetkin saa olla kesätöissä. Miten sitä oppii työtä tekemään jos ei saa mitään tehdä.

Äänestä
  • Näin on ,hyvä vaan että opetetaan työn tekoon jo pienenä ,siinä olisi mallia monelle vanhemmalle.
    Annetaan vaan rahaa eikä vaadita vastapalvelukseksi mitään.
    Sitten on vaikeaa elämässä kun pitää alkaa pärjätä omillaan.

    Äänestä

Ei ihmiset osaa rakentavaa palautetta enää antaa. Varmasti työntekijät ovat tehneet töitä. Jos kahviei maistu, ostakaa salesta kahvinporoja ja keittäkää itse. Leipomisenkaan ei pitäisi olla ongelma. Ja hyvä että lapsille on kesätöitä. Pitäisikö lastenleuhottaa? Olen puhunut.

Äänestä
  • Onhan se mukavaa kun omista lapsista saa ilmaistyövoimaa, varsinkin kun niitä lapsia riittää siinä talossa.

    Äänestä

Jäätelö kioskilla pari kesää sitten arviolta 10vuotias lapsi myymässä. Olikohan hygienia passia?

Äänestä

Hygienia passin hankinta, 3 kuukauden aika siitä kun on työt aloittanut.
Valmis passi kyllä helpottaa saamaan töitä.Hyvää kahvia,eri vahvuuksilla.
Munkki ystävä.

Äänestä

Jos se on pula-aika tullut takaisin ja kahvia jatketaan voikukan juurella ?

Vai pitäisikö ehkä pitää silmät kiinni huoltamokahvia juodessa, ettei ehdi kahvi laimentumaan, kun suu ehtii kastua ennenkuin ehtii kahvikupista hörppäämään ?

Ettei vaan olisi tarkoituksella kahvi tehty hiukan laihemmaksi, ettei kotona keitetty kahvi jää kakkoseksi huolto-aseman kahville.

Sitähän muuten joutuu käymään huolto-asemalla kahvilla, jos ei kotona saa tarpeeksi vahvaa kahvia. Ja jos vielä erehtyy kotona arvostelemaan kahvinkeittoa, saattaa vielä joutua muutamaksi vuorokaudeksi ulkoruokintaankin, ennenkuin keittiöstä pahin kiukku ehtii lauhtua..

Ehkä kannattaa tuoda parempi puolisko iltakahveille huoltamolle, niin siitä ikäänkuin parisuhden syventyy ja samalla kotikeittiön saa vertailukohtaa nostaa kahvinkeittotaitoja kotipuolelessa, jos puoliso alkaa liiaksi kylällä viihtyä..

Niin, ja sitten kannattaa tuoda muutaman kerran vuodessa parempi puolisko nauttimaan erilaisia leivonnaisia, niin taas menee vuosi mukavasti, kun kotikeittiö pyrkii vähintään yhtä hyvään kotileivonnaisten kanssa.

Ja kun ajanmittaan siirrytään huolto-asemalla listassa eteenpäin, niin sillä tavalla kuluu monta kohtuullisen tasaista vuotta ja perhe kasvaa ja huoltoasema pysyy enemmänkin kakkosvaihtoehtona kotikeittiölle.

Tällä tavalla myös huoltoasemakin joutuu panostamaan kahvion tarjonnan laatuun, jotta riittävä määrä asiakkaita käy silloin tällöin työpäivän aikana ja iltaisin nauttimassa kahvista ja leivonnaisista niin yksin kuin koko perheen kanssa.

Sellaista se on kahvilakulttuuri perinjuurin maalaisliittolaisen kepulandian maakuntia uudistaessa Hangosta Utsjoelle, kun Sipilän juhan hallituksen johdolla sote-järjestelmää sorvataan mittoihin, lähin synnytyssairaala pidetään tuhannen synnytyksen paremmalla puolella ja perhettä kasvatetaan polvesta toiseen, niin että suviseuroihin ja muihin kesätapahtumiin perhe vuosien myötä täyttää vähintään yhden jatketun farmari-auton istuinpenkit.

Äänestä
  • Nyt meni pointti kyllä vähän ohi.

    Äänestä

No ompa kertynyt lyhyessä ajassa kovasti miinusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kahvimuori kirjoitti:

Harmittaa kun kahvilassa on niin laiha kahvi ja kun ei millään viitsi siitä sanoa heille. Nyt ei auta kuin jättää käymättä. Tykkään niin leivoksista ja munkeista kahvin kanssa, mutta ei voi...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu