Harmittaa kun kahvilassa on niin laiha kahvi ja kun ei millään viitsi siitä sanoa heille. Nyt ei auta kuin jättää käymättä. Tykkään niin leivoksista ja munkeista kahvin kanssa, mutta ei voi...
Kahvila Amor
34
1017
Vastaukset
- Pölkkii
Omistajat yrittää maksimoida voitot kotiin.
- peukaloa
Kavin maku paranee, kun pyörittää peukaloa persreiässä ja sekoittaa sitten peukalollaan kahvia. Tulee aromia ja ei tunnu enää laihalta.
- Enkokeile
Peukaloa , Kiitos vinkistä,sinulla täytyy olla vankka kokemus moisesta kun annat noin asiantuntevasti ohjeita miten kahvin saa lisää aromeita.
- YRJÖÖ
Iha surkeaa palvelua...
- Nimimerkityksetö
Kahvilasta en tiedä, mutta matkahuollon osalta palvelu on alle kaiken arvostelun. Vaikka Poikosen poikia joku moitti, mutta matkahuolto toimi moitteettomasti asiakkaisiin päin. Katsottiin asiakkaan kannalta eikä pykäliä pilkun tarkasti noudattaen. Asiakaspalvelusta täällä ei varmaan ole koskaan keskusteltukaan.:(
- M-L
Nimimerkityksetö kirjoitti:
Kahvilasta en tiedä, mutta matkahuollon osalta palvelu on alle kaiken arvostelun. Vaikka Poikosen poikia joku moitti, mutta matkahuolto toimi moitteettomasti asiakkaisiin päin. Katsottiin asiakkaan kannalta eikä pykäliä pilkun tarkasti noudattaen. Asiakaspalvelusta täällä ei varmaan ole koskaan keskusteltukaan.:(
Olen saanut moitteetonta ja asiantuntevaa palvelua ennen Essolla että nykyisessä matkahuolloista.
Mitä te hyvät ihmiset oikein vaaditte?
Jos ei nykyään toimita " pilkunpäälle" entä sitten kun tulee ongelmia,mikä huuto siitä alkaakaan. - Kuuluisuusminäkin
Olisiko ero siinä että Poikosen pojat tuntee kaikki kyläläiset,mutta nämä nykyiset nuoret jotka palvelee ,ei voi tuntea meitä kaikkia "Kyyjärven kuuluisuuksia" siksi joutuvat varmistamaan asiat toisin.
- entinen1
tosi surkea ja hapan palvelu, Kahvi kauheaa. viimenen kerta kun kävin
- Minäainakinkäyn
Olitko itse surkea ja hapan ,osaatko itse keittää kahvia johon jokainen on tyytyväinen ,mietippäs sitä 😡
- Eitaivu
Henkilökunta on pystymetsästä otettu,kun halvalla pitää saada.
- YRJÖÖ
Tänään kävin..... Aivan surkean makuisia munkkeja, kahvi oli laimeeta ja miesmyyjä oli hapan kun sitruuna.
- Ainoooooooo
Olipa harmi ,kun sinun aurinkoinen ilmeesi ja olemuksesi ei tarttunut miesmyyjään.
Anna seuraavalla kerralla oma ihana munkki resepti,kyllä se siitä
- tt44tt4t4
No miettikää ny ite, oisitte itekin happamia jos joutuisitte asumaan Kyyjärvellä.
- Erkkipoika
Ainahan sitä voi jättää uppoavan laivan
- t4y4y
Kuka sen teistä jättää?
- KultaKatariinat
Juodaan ne kahvit huoltoasemalla.
- Erkkipoika
Kyyjärveltä lähtee kohta viimeinenkin huoltoasema tällä vauhdilla.
- Uistelua
Erkkipoika kirjoitti:
Kyyjärveltä lähtee kohta viimeinenkin huoltoasema tällä vauhdilla.
Niin tekee,päättäjät vaan miettii viihdykettä kyläläisille viis muusta.
- jalluirmeli
Kahvila aivan mahtava paikka kuuluisa hyvästä kahvista leivonnaisista. Palvelu tosi hyvää iloinen myyjä ja matkahuoltokin toimii loistavasti.
- Havainnot
Oliko siellä myyjättärenä entinen rekkakuski?
- Uistelua
Eipä väliä onko entinen tai nykyinen rekkakuski,kahvi hyvää ja pullapuoli verraton ja matkahuolto pelaa.
- YRJÖÖ
Lapsityövoimaa apuna käyttäen.... HAH!
- Vastarannaltakiiski
YRJÖÖ kirjoitti:
Lapsityövoimaa apuna käyttäen.... HAH!
Sepä hyvä,lapset oppivat tekemään kunnon työtä ,eivätkä "rällää" tässä kylällä ihmisten harmina
- EiollaIntiassa
Eikö lapsityövoiman hyväksikäyttö ole ollut kiellettyä jo kuuskytluvulta.
- pyhälehmä56
Eikös lapsetkin saa olla kesätöissä. Miten sitä oppii työtä tekemään jos ei saa mitään tehdä.
- Vastarannaltakiiski
Näin on ,hyvä vaan että opetetaan työn tekoon jo pienenä ,siinä olisi mallia monelle vanhemmalle.
Annetaan vaan rahaa eikä vaadita vastapalvelukseksi mitään.
Sitten on vaikeaa elämässä kun pitää alkaa pärjätä omillaan.
- hyybbä
Ei ihmiset osaa rakentavaa palautetta enää antaa. Varmasti työntekijät ovat tehneet töitä. Jos kahviei maistu, ostakaa salesta kahvinporoja ja keittäkää itse. Leipomisenkaan ei pitäisi olla ongelma. Ja hyvä että lapsille on kesätöitä. Pitäisikö lastenleuhottaa? Olen puhunut.
- YRJÖÖ
Onhan se mukavaa kun omista lapsista saa ilmaistyövoimaa, varsinkin kun niitä lapsia riittää siinä talossa.
- 09861
Jäätelö kioskilla pari kesää sitten arviolta 10vuotias lapsi myymässä. Olikohan hygienia passia?
- Luomu-tuli
Hygienia passin hankinta, 3 kuukauden aika siitä kun on työt aloittanut.
Valmis passi kyllä helpottaa saamaan töitä.Hyvää kahvia,eri vahvuuksilla.
Munkki ystävä. - Perinjuurinkepu
Jos se on pula-aika tullut takaisin ja kahvia jatketaan voikukan juurella ?
Vai pitäisikö ehkä pitää silmät kiinni huoltamokahvia juodessa, ettei ehdi kahvi laimentumaan, kun suu ehtii kastua ennenkuin ehtii kahvikupista hörppäämään ?
Ettei vaan olisi tarkoituksella kahvi tehty hiukan laihemmaksi, ettei kotona keitetty kahvi jää kakkoseksi huolto-aseman kahville.
Sitähän muuten joutuu käymään huolto-asemalla kahvilla, jos ei kotona saa tarpeeksi vahvaa kahvia. Ja jos vielä erehtyy kotona arvostelemaan kahvinkeittoa, saattaa vielä joutua muutamaksi vuorokaudeksi ulkoruokintaankin, ennenkuin keittiöstä pahin kiukku ehtii lauhtua..
Ehkä kannattaa tuoda parempi puolisko iltakahveille huoltamolle, niin siitä ikäänkuin parisuhden syventyy ja samalla kotikeittiön saa vertailukohtaa nostaa kahvinkeittotaitoja kotipuolelessa, jos puoliso alkaa liiaksi kylällä viihtyä..
Niin, ja sitten kannattaa tuoda muutaman kerran vuodessa parempi puolisko nauttimaan erilaisia leivonnaisia, niin taas menee vuosi mukavasti, kun kotikeittiö pyrkii vähintään yhtä hyvään kotileivonnaisten kanssa.
Ja kun ajanmittaan siirrytään huolto-asemalla listassa eteenpäin, niin sillä tavalla kuluu monta kohtuullisen tasaista vuotta ja perhe kasvaa ja huoltoasema pysyy enemmänkin kakkosvaihtoehtona kotikeittiölle.
Tällä tavalla myös huoltoasemakin joutuu panostamaan kahvion tarjonnan laatuun, jotta riittävä määrä asiakkaita käy silloin tällöin työpäivän aikana ja iltaisin nauttimassa kahvista ja leivonnaisista niin yksin kuin koko perheen kanssa.
Sellaista se on kahvilakulttuuri perinjuurin maalaisliittolaisen kepulandian maakuntia uudistaessa Hangosta Utsjoelle, kun Sipilän juhan hallituksen johdolla sote-järjestelmää sorvataan mittoihin, lähin synnytyssairaala pidetään tuhannen synnytyksen paremmalla puolella ja perhettä kasvatetaan polvesta toiseen, niin että suviseuroihin ja muihin kesätapahtumiin perhe vuosien myötä täyttää vähintään yhden jatketun farmari-auton istuinpenkit.- mietinvaan
Nyt meni pointti kyllä vähän ohi.
- kylavaari
Oiskohan tossa syy miksi tämä upea kahvila vaihtoi omistajaa? vuokraia pystyssä ja verot maksamatta vai mitä? http://www.protestilista.com/yritys/2673717-4
- gyrtu
No ompa kertynyt lyhyessä ajassa kovasti miinusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1024467Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743821197- 1861052
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091032Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna83913Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47901- 64891
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk10847- 64846
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64816