Uusi kohde

Sorcapri

En ole koskaan Italiassa ollut,se on sanottava,mutta nyt on alkanut Sorrento ja Capri kiinnostamaan,kauniita paikkoja.Hieman tietoja kaipaisin,lento siis Napoliin ja sitten bussilla kohteeseen? Kuinka usein menee busseja Sorrentoon ja kauanko matka kestää? Sorrentoa alueella ilmeisesti paljon näkemistä,Pompeji esimerkiksi

5

1864

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Johanniina68

      Pompeijissa kannattaa ehdottomasti käydä; vaikuttava paikka.

    • hkjhkhkjhjk

      Sorrentoon: joko lento Roomaan ja sieltä junalla Terminin kautta Napoliin, junanvaihto Sorrentoon menevään paikallisjunaan. Tai sitten lento Napoliin (usein kalliimpia kuin Rooman lennot) ja bussilla Sorrentoon. Bussiaikataulut: http://www.sorrentoinfo.it/orari-autolinea-aeroporto-di-napoli-capodichino-sorrento/ busseja lähtee parin tunnin välein Napolin lentokentältä klo 9:00-19:30 ja matka Sorrentoon kestää 1 tunti 15 minuuttia.

      Pompeiji tuossa jo mainittiinkin, samoin kehuisin toista vuoden 70 purkauksen kaivauskohdetta Herculaneumia, jonne pääsee sinnekin Sorrentosta junalla (http://gardenofeaden.blogspot.fi/2013/05/how-to-get-to-herculaneum-from-sorrento.html). Ja tietysti jos tulivuoret kiinnostaa, niin sinne Vesuviuksellekin pääsee.

      Itse Sorrento on nopeasti nähty, siellä ei oikein ole mitään maailmanluokan nähtävää. Capri taas on kiva päivämatkakohde, ja siellä varsinkin pitää ehdottomasti käydä on Grotta Azzurra - kuvat ei tee oikeutta, se pitää itse kokea. Muuten Capri on vähän sellainen paremmin toimeen tulevien lomakohde, jossa on kyllä enemmänkin historiallista nähtävää kuin Sorrentossa: http://www.capritourism.com/en/turistic-guide

    • Sorcapri

      Kiitos tiedoista,täytyy vielä selvittää se reitti että rooman kautta mutta voi olla menen napolin kautta,selvempi niin.Suomibaareja siellä ei varmaan ole mutta muuta mielenkiintoista riittää.Lokakuussa ehkä vielä tarkenee sillä seudulla?

    • njin

      Ei siellä Sorrentossa mitään erityistä nähtävää ole, mutta kiva paikka. Nyrpistetään nokkaa ja sanotaan, että turistipaikka. Joo, niin on. Ollut sitä jo 1700-luvulta lähtien... Julkinen liikenne muuten on Italiassa ihan ok, maine on siis ihan turha. Siinä on hollilla myös Salerno, ei sekään paksempi paikka.

    • 715

      Sorrento ja Capri ovat turistirysiä, tosin kauniita sellaisia. Jos haluatte asua hotellissa ja syödä kansainvälistä ruokaa, Sorrento on oikea paikka.
      Asuimme muutama vuosi sitten pari viikkoa lähellä Sorrentoa, paikassa nimeltä Meta di Sorrento. Vuokrasimme talon muistaakseni homelidaysin tai airbnb:n kautta, pienehkö talo valtavalla omalla terassilla, näkymä korkealta suoraan Välimerelle. Hinta oli kahdelta viikolta n. 800€. Vastaavia paikkoja varmasti löytyy myös muualta Sorrenton ympäristöstä, matkaa Sorrentoon oli ehkä 5 km.
      Tutustuimme muutamassa päivässä liha-, kala-, vihannes-, viini- yms. kauppiaisiin ihan vaan käymällä heidän kaupoissaan ostoksilla. Aluksi ontuva italian kielitaito vähän hankaloitti, mutta viikon päästä olimme "ai noi on ne Suomalaiset, jotka asuu Fiorellan talossa". Sitä ette Sorrentossa koskaan pääse kokemaan.
      Ettekä varsinkaan sitä, että kun kerroimme viinikauppiaalle viimeisenä iltana ohi kävellessämme, että huomenna joudumme lähtemään, hän antoi meille pullon viiniä. Hän oli vaihtanut puhumisensa hyvin yksinkertaiseen Italiaan, ja sanoi sanat tarkasti artikuloiden "Maistakaa tätä, ja tulette uudestaan".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      186
      4239
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      93
      2777
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      145
      2284
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      85
      2251
    5. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      31
      2154
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2041
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      30
      2017
    8. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1841
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1839
    10. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1836
    Aihe