Uusi kohde

Sorcapri

En ole koskaan Italiassa ollut,se on sanottava,mutta nyt on alkanut Sorrento ja Capri kiinnostamaan,kauniita paikkoja.Hieman tietoja kaipaisin,lento siis Napoliin ja sitten bussilla kohteeseen? Kuinka usein menee busseja Sorrentoon ja kauanko matka kestää? Sorrentoa alueella ilmeisesti paljon näkemistä,Pompeji esimerkiksi

5

1822

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Johanniina68

      Pompeijissa kannattaa ehdottomasti käydä; vaikuttava paikka.

    • hkjhkhkjhjk

      Sorrentoon: joko lento Roomaan ja sieltä junalla Terminin kautta Napoliin, junanvaihto Sorrentoon menevään paikallisjunaan. Tai sitten lento Napoliin (usein kalliimpia kuin Rooman lennot) ja bussilla Sorrentoon. Bussiaikataulut: http://www.sorrentoinfo.it/orari-autolinea-aeroporto-di-napoli-capodichino-sorrento/ busseja lähtee parin tunnin välein Napolin lentokentältä klo 9:00-19:30 ja matka Sorrentoon kestää 1 tunti 15 minuuttia.

      Pompeiji tuossa jo mainittiinkin, samoin kehuisin toista vuoden 70 purkauksen kaivauskohdetta Herculaneumia, jonne pääsee sinnekin Sorrentosta junalla (http://gardenofeaden.blogspot.fi/2013/05/how-to-get-to-herculaneum-from-sorrento.html). Ja tietysti jos tulivuoret kiinnostaa, niin sinne Vesuviuksellekin pääsee.

      Itse Sorrento on nopeasti nähty, siellä ei oikein ole mitään maailmanluokan nähtävää. Capri taas on kiva päivämatkakohde, ja siellä varsinkin pitää ehdottomasti käydä on Grotta Azzurra - kuvat ei tee oikeutta, se pitää itse kokea. Muuten Capri on vähän sellainen paremmin toimeen tulevien lomakohde, jossa on kyllä enemmänkin historiallista nähtävää kuin Sorrentossa: http://www.capritourism.com/en/turistic-guide

    • Sorcapri

      Kiitos tiedoista,täytyy vielä selvittää se reitti että rooman kautta mutta voi olla menen napolin kautta,selvempi niin.Suomibaareja siellä ei varmaan ole mutta muuta mielenkiintoista riittää.Lokakuussa ehkä vielä tarkenee sillä seudulla?

    • njin

      Ei siellä Sorrentossa mitään erityistä nähtävää ole, mutta kiva paikka. Nyrpistetään nokkaa ja sanotaan, että turistipaikka. Joo, niin on. Ollut sitä jo 1700-luvulta lähtien... Julkinen liikenne muuten on Italiassa ihan ok, maine on siis ihan turha. Siinä on hollilla myös Salerno, ei sekään paksempi paikka.

    • 715

      Sorrento ja Capri ovat turistirysiä, tosin kauniita sellaisia. Jos haluatte asua hotellissa ja syödä kansainvälistä ruokaa, Sorrento on oikea paikka.
      Asuimme muutama vuosi sitten pari viikkoa lähellä Sorrentoa, paikassa nimeltä Meta di Sorrento. Vuokrasimme talon muistaakseni homelidaysin tai airbnb:n kautta, pienehkö talo valtavalla omalla terassilla, näkymä korkealta suoraan Välimerelle. Hinta oli kahdelta viikolta n. 800€. Vastaavia paikkoja varmasti löytyy myös muualta Sorrenton ympäristöstä, matkaa Sorrentoon oli ehkä 5 km.
      Tutustuimme muutamassa päivässä liha-, kala-, vihannes-, viini- yms. kauppiaisiin ihan vaan käymällä heidän kaupoissaan ostoksilla. Aluksi ontuva italian kielitaito vähän hankaloitti, mutta viikon päästä olimme "ai noi on ne Suomalaiset, jotka asuu Fiorellan talossa". Sitä ette Sorrentossa koskaan pääse kokemaan.
      Ettekä varsinkaan sitä, että kun kerroimme viinikauppiaalle viimeisenä iltana ohi kävellessämme, että huomenna joudumme lähtemään, hän antoi meille pullon viiniä. Hän oli vaihtanut puhumisensa hyvin yksinkertaiseen Italiaan, ja sanoi sanat tarkasti artikuloiden "Maistakaa tätä, ja tulette uudestaan".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      85
      7156
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6235
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      90
      5345
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5130
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      301
      3430
    Aihe