Venäläinen kulttuuri?

Olen tässä pitemmän aikaa miettinyt että kuuluukohan tuohon Venäläiseen kulttuuriin kovalla äänella puhuminen ja huutaminen? Tuntuu että perus keskustelu on kamalaa huutamista tai ääntä korotetaan koko ajan.

Kyllä naapurissa asuu Venäläinen perhe. Ei tuo haittaa mitenkään, saahan sitä keskustella päivisin mutta hyvin huomaa miten todella huonot äänieristykset tähän torppaan on tehty.

Vai onkohan tuohon seinän taakse siunaantunu extra äänekäs kyseisen kulttuurin edustaja.
21299
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Meillä ainakin on naapurissa ihan hiljainen venäläinen perhe, mies, vaimo kaksi lasta, viikonloppuisin välillä mummo käymässä. Ainoa, joka siellä ääntä pitää on kissa ja sekin juttelee vain, jos tahtoo silityksiä.

Äänestä

Me ollaan venäläissuomalainen perhe (minä suomalainen, mies venäläinen) ja miehellä on tuollainen korkea ja kantava ääni. Melkein huutoa mutta ei ihan. Ei pysty puhumaan hiljaa ollenkaan vaikka koitan hyssytellä kun nyt kerrostalossa asutaan. Joskus ottaa kyllä pannuun kun meinaa korvat mennä. Ei ole valituksia tullut mutta tässä talossa on hyvät äänieristykset kai..? Totta puhuen jos joku valittaisi puhumisesta niin sais nyrkistä.

Äänestä
  • Ei Olga ole Suomalainen nimi.

    Äänestä

  • Meidän taloon jos tulisitta huutammaan, niin palais autot pihassa perkele.

    Äänestä

  • Meidän talossa kyllä huutaa suomalaiset. Ja monessa asunnossa. Varsinkin perjantaisin. Laitetaan kämppä myyntiin, esittelyt on varmaan pakko pitää maanantaisin, silloin on ihan hiljaista.

    Äänestä

  • kännissäovatpuhuneet kirjoitti:

    Ei Olga ole Suomalainen nimi.

    So what ??

    Äänestä

  • stidi kirjoitti:

    So what ??

    Kaikista eniten ketuttaa kun joku venakkoeukko tulee vieraisille ja alkaa häärätä kodissamme kuin kotonaan. Kova sillä on ääni. Sitten se hokee miksi teillä ei ole sitä ja tätä. Miksi teillä ei ole, miksi, miksi ja miksi. Rakentaa pitäisi sitä ja tätä.
    Sitten alkaa hokeminen kun Venäjällä kaikki on niin ihanaa. Kukat on isoja ja kasvatetaan vihanneksia niin per..... Tekis mieli huutaa että painu rrrrrrrr sinne Venäjälle takaisin jos täällä on kaikki niin huonosti.

    Äänestä

  • kännissäovatpuhuneet kirjoitti:

    Ei Olga ole Suomalainen nimi.

    Kävikö mielessäsi keksityn nimimerkin mahdollisuus?

    Äänestä

  • Kuules_desantti kirjoitti:

    Meidän taloon jos tulisitta huutammaan, niin palais autot pihassa perkele.

    Sulla ois kuule jo sitä ennen hampaat kurkussa ja koslan ruppanastas ikkunat paskana ;)

    Äänestä

  • kännissäovatpuhuneet kirjoitti:

    Ei Olga ole Suomalainen nimi.

    Väestörekisterin tilastossa on 22 727 Olga nimistä. Ei ihan harvinainen, tosin peräisin ulkomailta.

    Äänestä

Laitoin jo kerran tämän viestin, mutta ei ole näkyvissä. Joten laitan uudestaan.
Venäläinen asukas asuinalueella on ihminen isolla i:llä, jolla on sydän paikallaan.

Äänestä
  • Olen kohdannut paljon eri kansallisuuksia ja kaikilla on erilaisia luonteita. Niin kuin eivät kaikki suomalaiset maan ole samanlaisia. Kohtaat kapakassa joitain ja olet kohdannut vain joitain luonteita. Monessa kulttuurissa väitetään, Suomessa ei, että he ovat sydämellään reagoiva mutta kun kohtaa heitä sydämellisyyttä ei näe yhtään missään.Venäläisistä uskon yhtä hyvää ja huonoa kuin kaikista muistakin mutta yhtään sydämellisyyttä tai edes huolehtivaa yhteisön jäsentä en ole kohdannut. Lähinnä naapureina eristäytyviä ja yksi on myös kovaääninen ja pakenee määräämään lukkoja, kun en muista koskaan, että tätähän naapuria häiritsee, kun hänelle sanoo terve. Olen sen verran tottunut, että naapurit huolehtivat vähän toisistaan täällä, on ehkä harvinainen ominaisuus, mutta meillä on hyvä naapuri yhteys. Ihan suomalainen tapa. Suomalainen tapa on mielestäni se, että ollaan vaatimattomia mutta ystävällisiä, rehellisiä ja reiluja, ainakin sellainen olisi ihanne, ehkei meitä sydämellisiksi yhdistetä.

    Äänestä

päihdeäiti asuu naapurissa. huh mitä touhua!! venäläinen tietysti.
normaali kaupungin asunto ja villi meno.

Äänestä

Mielenterveyspotilaat pääsee taas ilmaisemaan itseään. Menkää takaisin sinne Somaliaanne.

Äänestä

Todellakin käytännössä nähty että Venäläisen perheen asunnossa vaihtuu ihmiset koko ajan, eli monta perhettä vuorottelee samassa asunnossa. Suomesta myös raahataan pakettiautolla ja peräkärryllä tavaraa Venäjälle suuressa mittakaavassa.

Meteli on aivan järkkyttävä kyseisessä asunnossa.

Äänestä

Meillä asuu kiinalaisia ja ne ainakin puhuvat huutamalla, ja kun suuttuvat niin huutavat TOSI kovaa.
Ihme nakutus kuuluu nytkin, jokin peli tai kone, joka yö ainakin kolmeen asti:(

Äänestä
  • jos se on riisinkeitin mikä nakuttaa.... :)

    Äänestä

Keräsin muutama vuosi sitten taloyhtiössämme (kaupungin vuokratalo) joulurahaa talkkarille ja siivoojalle. Ehtona oli, että ei saa antaa isompaa kuin 5 euroa. Moni venäläinen halusi ihan väkisin antaa 20 euroa.

Heh, ennen täällä vihattiin ruotsinkielisiä, jotka kuulemma puhuivat ratikassa liian äänekkäästi. Nyt on nähtävästi viha kohdistunut uuteen väestönosaan.

Monessa kaupungissa ja monessa eri osoitteessa olen pitkän elämäni aikana asunut. Lähes joka talossa on ollut sekä äänekkäitä että hiljaisia perheitä. Saman syntytaustan sisällä esiintyy äänekkyyseroja yhtä lailla kuin kahden eri syntytaustan omaavan väestönosan välillä.

Muutaman naapurin olisin asumishistoriani aikana vaihtaa, kaikki supisuomalaisia.

Äänestä

Onneksi asun keskiluokkaisella okt alueella, eikä edes lähimaillakaan asu yhtään ryss... siis venäläistaustaista perhettä. Siitä asiasta olen HYVIN onnellinen

Äänestä

Meillä venäläinen naapuri yläkerrassa ja voin sanoa että ihan samaa maata on. Anoppi tuossa tiuskas kun kävi, että "samaa pohjasakkaan koko kansa...haisevat ja kuulostavat pahalle". Hajusta en tiedä, mutta puheääni melko huutava.

Äänestä

venjä on kotini

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Kunhan_tassa_mietin kirjoitti:

Olen tässä pitemmän aikaa miettinyt että kuuluukohan tuohon Venäläiseen kulttuuriin kovalla äänella puhuminen ja huutaminen? Tuntuu että perus keskustelu on kamalaa huutamista tai ääntä korotetaan koko ajan.

Kyllä naapurissa asuu Venäläinen perhe. Ei tuo haittaa mitenkään, saahan sitä keskustella päivisin mutta hyvin huomaa miten todella huonot äänieristykset tähän torppaan on tehty.

Vai onkohan tuohon seinän taakse siunaantunu extra äänekäs kyseisen kulttuurin edustaja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu