äiskäpuoli tarvii nyt apua

äitipuoli

Teinille olisin tietokonetta hommaamassa. On yrittänyt itse valita osia mutta ei siitä tule mitään ja pähkäilee ees taas joka ikisen hilavitkuttimen kanssa.
Pelaa siis paljon ja valittaa että on pingiä koko ajan. Muuta en käsitä koko touhusta. Netissä pelaa pelejä. Eli vosiko joku asiantuntija neuvoa jonku paketin meille mitä kannattais hommata.
Budjekti on max 1200 euroa. Halvempikin käy hyvin.

11

382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TArkemmin

      Kertoisitko tarkemmin mitä pelejä hän pelaa, tuolla budjettila saa kyllä vähintäänkin tyydyttävän koneen. Tosin pian tulee Inteliltä skylake ja AMD:ltä zen prosessorit ja sitten radeon 300- sarja sekä Fury.

    • Helpointa olisi ostaa valmis kone, kuten esim. Dellin Alienware tai joku muu vastaava pelikäyttöön tehty tietokone.

      • toimiitaatusti

        Älämussuta karvepercze jos 5v tenava osaa kasta koneen osaa aloittajakin varmasti sen tehdä.

        Käytä sinä vaa niitä dellin paskoja.


      • M-Kar_oikeassa

        Ei M-Karin ehdotus hyvä ollut, mutta paljon parempi kuin nuo edelliset AMD-290 paketin osat mindfactorysta, jotka vasta ovatkin karseaa kuraa. Aika harva tämän palstan vakiolukija osaa itse kasata hyvää pelikonetta, ja parempi onkin varmuuden vuoksi hankkia valmispaketti kuin noudattaa noita kahjoja kasausohjeita.


    • toimiitaatusti
    • huono_nettiyhteys

      "valittaa että on pingiä koko ajan"

      Onko nettiyhteytenä mokkula? Järkevämpää olisi käyttää kiinteää (kupari/valokuitu) yhteyttä, edes adsl:ää tai taloyhtiön nettiä. Niissä ei ole pitkää pingiä kuten langattomissa.

    • "Pelaa siis paljon ja valittaa että on pingiä koko ajan."

      Pingi viittaa siihen, että huono nettiyhteys ja koneen uusiminen ei siihen auta. Varmista että nettiyhteys on joku ADSL/VDSL tai kuitu. Se ei saa olla mikään langaton mobiililaajakaista 3G/4G mokkula tai muu vastaava millä ei tee yhtään mitään kun ovat lähinnä varayhteyksiä. Kaapelimodeemi ei myöskään ole oikein hyvä. Nettiyhteyden nopeus olisi hyvä olla vähintään joku 10/1 ja reitittimestä säätää pelin nettiliikenne tärkeimmälle prioriteetille ettei samanaikaisesti tehty nettisivujen lataus jollain toisella koneella sotke sitä, ja kaikenlaiset torrent lataukset pitää olla pois päältä että niitä ei pidä samaan aikaan kun pelaa.

      Toisekseen se yhteys kannattaa vetää johtoja pitkin loppuun saakka eikä esim. WLAN:a siihen väliin, sillä langatonta yhteyttä voi häiritä muut langattomat verkot, bluetooth laitteet yms.

      • toimiitaatusti

        Modeemin vaihto voi auttaa jos kyseessä vanha laite.
        Myös uusien laite softienpäivitys voi auttaa joissakin tapauksissa..
        Todenäköisempää kuitenkin että syy löytyy vanhasta windowsin hidastumisesta.
        Asentamalla windowssin uudelleen netti nopeutuu useimmissa tapauksissa.

        Kannattaa listata kaikki olemasssaolevat laitteet, niin voidaan ehkä auttaa.

        Näyttö mukana konepaketti:
        https://www.mindfactory.de/shopping_cart.php/basket_action/load_basket_extern/id/525cb0220b3b1c2dc4888b08b63b7febdb258485381fd9b3fab


    • fdsafdsa

      Jos joku ei huomannut, niin aloituksessa haisee rölli niin kovasti että täällä asti naama menee irvistykseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      370
      4055
    2. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      136
      2920
    3. Ammattiliittojen jäsenmaksut valtion maksettavaksi

      Ammattiliitot neuvottelvat jäsenilleen paremmat palkat, jotka lisäävät valtio verotuloja. Tästä syystä valton tulee maks
      Maailman menoa
      4
      2495
    4. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      99
      2337
    5. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      116
      2108
    6. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      63
      2077
    7. Särkyneelle sydämelle

      Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂
      Suhteet
      36
      1825
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      131
      1667
    9. Tulli ja Poliisi HAZMAT-suojauksin varustettuna omakotitaloa tutkimassa.

      Todennäköisesti kysymyksessä huumelaboratorio, jossa käsitellään tappavia ja vaarallisia kemikaaleja. Tulli ja poliisi
      Savonlinna
      27
      1554
    10. Uus terveysassema

      Ei taia olla vielä ketjua siitä ni minäpä alotan. Joko sitä ruvettas porukalla nyt mollaamaa ja arvostelemaa ku nii ruma
      Kuhmo
      8
      1455
    Aihe