Kohdunpoistosta toipuminen

Webster

Minulla poistettu kohtu viisi päivää sitten. Poisto tehtiin yläkautta. Kohdunlisäksi minulta poistettiin pienen tomaatin kokoinen myooma sekä umpilisäke.
Haava on noin 10cm ja tikkejä 6.
Haavan kanssa on pärjännyt hyvin lääkkeillä,mutta tämä vatsan turpeus...ilmaa kertyy suolistoon ja vatsa on niinkun olisin raskaana. Ilman tunne on kivuliasta eikä se meinaa tulla ulos millään. Vaikeuttaa liikkumista , olemista ja tuntuu ettei voi kohta vetää henkeä.
Onko teillä muilla millaisia kokemuksia toipumisesta ja onko tätä ilmapömppömaha ongelmaa ja kuinka kauan tämä kestää ???

3

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laparoskopia

      Hei
      Viikko sitten poistettiin myoomainen kohtu laparoskopiassa ja samalla munatorvet. Pääsin kolmen päivän jälkeen toimenpiteestä kotiin, koska oli kuumetta. Syön buranaa kolmesti päivässä ja tänään poistettiin tikit mahalta. Maha on kuin viimeisillään raskaana. Pyöreä, kookas,turpea. Ilmaa ei enää tule ja vatsa kovalla vaikka olen kiinnittänyt huomiota ruokavalioon. Yritän liikkua ulkosalla jonkilLaisia matkoja. Helposti kramppaa tuosta pallean seudulta, tulee raskausaikana mieleen supistus. Kävelylenkilläkin niitä tulee useita ja pitää pysähtyä. Kuume on jo laskenut. Yöt pystyn jo nukkumaan kyljelläänkin. Aluksi nukuin selällään ainoastaan. Kaipa tästä hyvä tulee loppujen lopuksi. Olen viisikymppinen nainen. Kaikkea hyvää ja hyvää Juhannusta.

    • Webster

      Nyt on minulla leikkauksesta kulunut 24 päivää. Jouduin 5.päivänä leikkauksesta takaisin sairaalaan kun nousi kuume (39)ja crp oli 200. Viisi päivää osastolla antibioottitipassa ja sitten kotiutettiin ja mukaan kahdet eri antibiootit 10 pv.n kuuri. Kuuri on nyt loppu ja kontrolli 30.6. Pömppöilmavatsa laskenut huomattavasti ja haava on siisti. Silti on edelleen kipuja . Varsinkin illalla alavatsaa nipistelee . Alue on turta edelleen . Pitkään ei voi istua kun tuntuu että painuu läjään. Seisominen ja itsensä oikaiseminen auttaa. Kuinkahan pitkän ajan vaatii että sisältä paranee leikkauskohta kunnolla. Nyt ainakin tuntuu , ettei ole vielä kunnolla toipunut. Myös vähäistä vaaleaa vuotoa tulee edelleen emättimestä.

      • Webster

        Kannattaa käyttää apteekista saatavia ulostuslääkkeitä , jauhetta joka pehmittää. Se auttaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1729
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      272
      1605
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      290
      1389
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      1309
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      915
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      48
      891
    7. 66
      884
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      66
      873
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      861
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      838
    Aihe