Kokemuksia Bydgoszcz kaupungista?

aniles

Onko kokemuksia kaupungista, mitä tekemistä ja millainen hintataso?

6

749

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BZG

      Bydgoszcz kaupungissa on käyty. Ihan mukava paikka, historiallinen keskusta on ainakin osittain kunnostettu. On siellä useampi kirkko, vanha tori, joet ja kanavat (ja vesiratikka), museot (myös toisen maailmansodan ajalta) jne.
      Se vain jää vähän viereisen Torunin varjoon, joka on vanhempi (keskiajalta), "historiallisempi". Kumpikin kaupunki on toki näkemisen arvoinen.
      Hintataso OK, Varsovaa jkv. edullisempi.

    • aniles

      Kiitos vastauksesta! Tässä pohdin lentääkö wizzair sinne suoraan vai onko sinne joku kuljetus gdanskin kentältä..? Sivustosta kun ei ihan saanut selvää :)

    • duuvia

      Kerran ohi ajaessa käynyt siellä. Oli vanha raskaan teollisuuden väsyttämä kaupunki. Uusi kauppakeskus laitamilla. Voisi olla omalla , sairaalla tavalla viehättäväkin! Matkan pää kohteeksi tuskin ajattelit tuota?

    • mrsbee

      Itse olen menossa ennen joulua, onko joulumarkkinoita yms.

    • kualevSpa

      Menisin itse ennemmin tuonne kuin tyhmien turistien ihailemaan Toruniin tai Krakovaan. Bydgoszcz on aidompi , tosin sivällä tavalla nuhjuinen jollain tapaa uinuva mutta ihana kaupunki. Saat aidommat kuvan Puolalaisesta elämän menosta kuin menemällä jononkin "keväiseen Krakovaan". Tai Varsovan starbucksiin.

    • JotainAsioistaTietävä

      ehroottomasti tuonne. kattoon teollisuus piippuj. sano tampereen murre. kylä sielä on ne immisetki niin kivoj ja teollisuus aivan erlaista. kylä se on niin että tuola se elämä aukeaa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      49
      2359
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      150
      1940
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1875
    4. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      41
      1747
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      115
      1569
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1191
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      72
      1152
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1115
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      142
      916
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      901
    Aihe