Kysymyksiä australianpaimenkoirista

KO1RAfani

Minulla olisi pari kysymystä liittyen australianpaimenkoiriin ja haluaisin asiallisia vastauksia.

Onko aussiella ns. vapaapäiviä eli riittäisikö niille esim. kerran viikossa vain semmoinen päivä että käytäisiin 3 kertaa ulkona päivän aikana ja kullakin kerralla käveltäisiin n. 30 min ja muuten vain oltaisiin? Vai pitääkö aussieiden kanssa joka päivä lenkkeilyn lisäksi esim. leikkiä pihalla tai muuten viihdyttää?

Tarvitseeko aussie koko ajan tekemistä? Esim. Jos olemme olleet vaikka agilitytreeneissä ja lenkillä päivän aikana niin pystyykö koira pitämään loppupäivän vapaata vai tarvitseeko se tekemistä sen jälkeenkin?

2

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yx_vaa

      Itselläni on kaksi aussieta, jotka pärjäävät kyllä parina päivänä viikossa vähemmällä tekemisellä. Tämäkin osittain riippuu siitä, mihin koirat pienestä pitäen opettaa. Itse olen ainakin omien koirieni kanssa alusta lähtien harjoitellut myös rauhoittumista niin kotona kuin harrastuspaikoilla. Nuorempi osaa luonnostaan yleensä rauhoittaa itsensä riehumisen jälkeen, mutta vanhemman kanssa jouduttiin alkuun käyttämään paljon aikaa rauhoittumisen opetteluun. Nykyäänkin reilu kaksivuotiaana jatkamme vanhemman kanssa viretason hallinnan harjoittelua.

      Vaikka aussiella sitä energiaa touhuamiseen riittäisi vaikka aamusta iltaan, niin ainakin omasta kokemuksen pohjalta suosittelen, että pidät ihan tarkoituksellakin välillä treeneistä vapaita päiviä. Energisestä aussiesta saa hyvin helposti hankalan koiran, jos se on tottunut menemään kaiket päivät tukka putkella ilman, että sille opetettu rauhoittumista ja jouten oloa. Tällä tarkoitan lähinnä sitä, että aussie ei henkisesti väsy pelkästä juoksemisesta riippumatta siitä, kuinka paljon se sitä tekee.

      Joku kaveri joskus ihmetteli, miksi ihmeessä hänen pentunsa herää keskellä yötä tuhoamaan kaiken näköistä, vaikka juuri ennen nukkumaan menoa oli heitelly pennun kanssa yli tunnin palloa ja pentu oli ollut sen jälkeen rättiväsynyt. Pallon heittely on ehkä fyysisesti rasittavaa, mutta henkisesti pennulle kiihdyttävää toimintaa, mitä ei ehkä ennen nukkumaan menoa kannata ainakaan tossa määrin harrastaa. Paljon paremmin pennun saa väsytettyä, kun antaa sille pientä aivojumppaa. Se sekä rauhoittaa että väsyttää pentua.

      • KO1RAfani

        Kiitos :)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      30
      2816
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1827
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1800
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1414
    5. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      73
      1320
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      24
      1245
    7. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1228
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      77
      1159
    9. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1018
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      97
      997
    Aihe