apua kosteus ongelmaan maksaja

ostaongelma

Teimme ostotarjouksen joka hyväksyttiin. Kosteus mittauksessa ilmeni ulkoista kosteutta kodinhoitotilassa n50cm alueelta kulmista. Kosteus ei ole peräisin katolta/suihkuista. Tarviiko ostajan selvittää muuta tarjouksen purkuun? Aloittaa tekniset alapohja tutkimukset tms. peruimme kaupan tämän jälkeen. Nyt 1kk myöhemmin saimme sopimussakko vaatimuksen myyjiltä. Ja saimme tietää että vahinko oli muka vähäinen. Myyjä itse oli avannut lattioita ja kuivatellut ja tehnyt uuden kuntokartoituksen,josta me emme olleet tietoisia. Eli korjattukin ilman meidän tietoa. Kysyimme asiaa ennen kuin peruimme että kuinka edetään. Mitään vastausta ei saatu.

15

182

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ostaongelma

      Kyseessä omakotitalo vuokratontilla. Ongelma selvisi myöhemmin. Edellinen vesivaraaja oli vuotanut lattian alle. Tämän tiedon saimme vasta sopimussakkoon kirjoitettuna.

    • Homekoira-vuh-vuh

      Ennen ostotarjouksen tekoa. Olisi tullut halvemmaks... ehkä?

    • BauHerr

      Ilmeisesti kyseessä on kiinteistö eikä asunto-osakeyhtiö. Maakaaren mukaan kauppakirjassa voi sopia kaupan purkavasta ehdosta. Onko sovittu mitään kuntotutkimuksesta?

      Tuntematta rakennusta lainkaan, minä ainakin harkitsisin sen ostamista. Kosteus pienellä alueella ei ole mikään suuri ongelma.

      Tuosta voi lukea itsekin:

      7 §

      Esisopimus

      Osapuolet voivat sopia aikomastaan kiinteistön kaupasta tekemällä esisopimuksen. Esisopimuksessa voidaan sopia, että se sitoo vain toista osapuolta.

      Esisopimus on tehtävä 1 ja 3 §:ssä säädetyllä tavalla ja siitä on muutoinkin soveltuvin osin voimassa, mitä kiinteistön kaupasta säädetään. Sopimuksessa on lisäksi mainittava se päivä, jona kiinteistön kauppa on viimeistään tehtävä, sekä ne ehdot, joiden täyttyessä kauppa tehdään. Kauppahinta ja muu vastike voidaan kuitenkin jättää myöhemmin sovittaviksi esisopimuksessa mainittujen perusteiden mukaisesti. Jollei esisopimuksen voimassaoloaikaa ole määrätty, se on voimassa viisi vuotta sopimuksentekopäivästä.

      Osapuolella on oikeus 2 §:n 2 momentissa tarkoitetussa määräajassa kanteella vaatia toista osapuolta tekemään kiinteistön kauppa esisopimuksessa sovituilla ehdoilla. Osapuolella on lisäksi oikeus saada korvaus esisopimuksen rikkomisesta aiheutuneesta vahingosta. Jos kiinteistö on vastoin esisopimusta luovutettu jollekin muulle, esisopimuksessa tarkoitetulla ostajalla on oikeus saada korvaus vahingostaan myyjältä.

      8 §

      Korvaus kaupasta vetäytymisestä

      Jos osapuolet ovat sopineet tekevänsä kiinteistön kaupan, mutta sopimusta ei ole tehty 7 §:n 2 momentissa säädetyllä tavalla, kaupan tekemisestä kieltäytyneen osapuolen on korvattava toiselle osapuolelle ilmoittelusta, kiinteistöön tutustumisesta ja muista kaupantekoon liittyvistä tarpeellisista toimista aiheutuneet kohtuulliset kustannukset. Jos käsirahaa on annettu, osapuolen on palautettava siitä osa, joka ylittää edellä mainitut kustannukset.


      17 §

      Laatuvirhe

      Kiinteistössä on laatuvirhe, jos:

      1) kiinteistö ei ominaisuuksiltaan ole sellainen kuin on sovittu;

      2) myyjä on ennen kaupan tekemistä antanut ostajalle virheellisen tai harhaanjohtavan tiedon kiinteistön pinta-alasta, rakennusten kunnosta tai rakenteista taikka muusta kiinteistön laatua koskevasta ominaisuudesta ja annetun tiedon voidaan olettaa vaikuttaneen kauppaan;

      3) myyjä on ennen kaupan tekemistä jättänyt ilmoittamatta ostajalle sellaisesta tyypillisesti myydyn kaltaisen kiinteistön käyttöön tai arvoon vaikuttavasta 2 kohdassa tarkoitetusta ominaisuudesta, josta myyjä tiesi tai hänen olisi pitänyt tietää, ja laiminlyönnin voidaan olettaa vaikuttaneen kauppaan;

      4) myyjä on ennen kaupan tekemistä jättänyt oikaisematta havaitsemansa ostajan virheellisen käsityksen jostakin kiinteistön ominaisuudesta, joka vaikuttaa kiinteistön soveltumiseen aiottuun käyttöön; tai

      5) kiinteistö salaisen virheen vuoksi poikkeaa laadultaan merkittävästi siitä, mitä myydyn kaltaiselta kiinteistöltä voidaan kauppahinta ja muut olosuhteet huomioon ottaen perustellusti edellyttää.

      Ostajalla on virheen perusteella oikeus hinnanalennukseen tai, jos virhe on olennainen, oikeus purkaa kauppa. Ostajalla on lisäksi 1 momentin 1–4 kohdassa tarkoitetun virheen perusteella oikeus saada korvaus vahingostaan.

    • myyjäFuskaa

      Yleensä kuntotarkastus tehdään ENNEN myyntiä, että asiakirjat ja kaikki mahdollinen tieto on ostajan käytettävissä, ennen ostopäätöksen tekemistä.

    • Ostaongelma

      Vahvistettu vielä välittäjältä että ehdoissa oli kosteusmittaus. Niin onko omakotitalo kiinteistö vai osake jos vuokratontti.esitteessä lukee kyllä kiinteistötunnus ja vero. Ongelma on että pelkäsimme kun tiedossa oli vain kosteus ulkopuolelta. (Ehkä kapilaari ilmiöstä, joka on koko alapohja ongelma ja kosteus olisi vain noussut siihen kulmaankin.) mitään kaupanvahvistajia ei ole ollut.

      • BauHerr

        Kiinteistön esisopimus ei ole voimassa ellei ole käytetty kaupanvahvistajaa tai sitä korvaavaa uutta verkkopalvelua. Pyydä välittäjältä selvitys kaupanvahvistajasta.

        Itse en menisi selittämään mitään noista kosteusepäilyistä. Jos tarkoitus on purkaa sopimus ilman kuluja, niin vetoaisin muotoseikkoihin (ts. kaupanvahvistajan puuttumiseen ja purkavaan ehtoon).

        Pistäisin myyjälle ja välittäjälle kirjatun kirjeen, jossa ilmoittaisin laskun olevan perusteeton edellä esitettyjen näkökohtien perusteella.


      • Kyseessä ei ole kiinteistö, aloittajahan jo kertoi sen olevan vuokraoikeus rakennuksineen. Tällöin tehty ostotarjous on sitova ilman kaupanvahvistajaa, sama koskee kauppakirjaa. Maakaaren virhesäännöksiä, kuten kirjaamissäännksiä toki sovelletaan vuokraoikeuteenkin, kaupanteko kuiteniin määräytyy oikeustoimilain mukaan. Lisäksi kannattaa huomioida, että vuokraoikeus on irtainta omaisuutta, ihan samalla tavalla kuin asunto-osakkeetkin, ainoastaan kiinteistöt ovat kiinteää omaisuutta.

        Enkä kyllä pysty ihan heti näkemään, että ostajalla olisi tässä tapauksessa ollut oikeutta vetäytyä kaupasta. Jos kuntokartoituksessa löytyy jotain puutteita, niin myyjä joko korjaa tai antaa hinnanalennusta, vain ääritapauksessa on ostajalla oikeus vetäytyä kaupanteosta.


      • BauHerr
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Kyseessä ei ole kiinteistö, aloittajahan jo kertoi sen olevan vuokraoikeus rakennuksineen. Tällöin tehty ostotarjous on sitova ilman kaupanvahvistajaa, sama koskee kauppakirjaa. Maakaaren virhesäännöksiä, kuten kirjaamissäännksiä toki sovelletaan vuokraoikeuteenkin, kaupanteko kuiteniin määräytyy oikeustoimilain mukaan. Lisäksi kannattaa huomioida, että vuokraoikeus on irtainta omaisuutta, ihan samalla tavalla kuin asunto-osakkeetkin, ainoastaan kiinteistöt ovat kiinteää omaisuutta.

        Enkä kyllä pysty ihan heti näkemään, että ostajalla olisi tässä tapauksessa ollut oikeutta vetäytyä kaupasta. Jos kuntokartoituksessa löytyy jotain puutteita, niin myyjä joko korjaa tai antaa hinnanalennusta, vain ääritapauksessa on ostajalla oikeus vetäytyä kaupanteosta.

        Totta vuokraoikeus on irtainta.


    • ettäsilleense

      Ostotarjous ei ole kauppa, eikä siin vaiheessa paikalla ole myöskään kaupan vahvistajaa. Kaupanvahvista on läsnä silloin, kun raha vaihtaa omistajaa: tia mistäs mä tiedän, vasta kolme ostanu, ja pari myyny!!

      • BauHerr

        => ettäsilleense Lueppas maakaari uudestaan ja ajatuksella.

        Se, että on itse tehnyt jotain, ei tarkoita sitä, että se olisi pätevä ts. oikeuden mukaan sitova. Nämä asiat tulevat esiin silloin, kun kaupassa ilmenee jälkikäteen ongelmia.


    • PISARAX

      MIKÄLI ON KYSYMUKSESSÄ KIINTEISTÖ KAUPPA, EIKÄ OSTOTARJOUSTA OLE KAUPANVAHVISAJA VAHVISTANUT, VOIVAT MOLEMMAT KAAUPAN OSAPUOLET VETÄYTYÄ KAUPASTA ILMAN SYYTÄKIN. MIKÄLI ON KÄYTETTY KAUPANVAHVISTAJAA JA KUNTOKARTOITUKSESSA LÖYTYY VIKA TAI VIRHE JOTA EI OSTALLE ENNEN TARJOUKSEN JÄTTÄMISTÄ OLE KERROTTU TULEE ARVIOIDA VIAN OLEELLISUUS, JOHTAA YLEENSÄ HINNANALENNUKSEEN TAI YHTEISELLÄ SOPIMUKSELLA VOIDAAN SOPIA ETTÄ ESIM. MYYJÄ VASTAA KORJAUKSESTA OMALLA KUSTANNUKSELLAAN, KUITENKIN OSTAJAN TULEE TÄMÄ HYVÄKSYÄ. LAITAPPAS IHAN REILUSTI KINNTEISTÖVÄLITTÄJÄN JA FIRMAN NIMI NÄKÖSÄLLE. RAHASTUKSEN MAKUA, JA VÄHÄN PELOTTELULTAKIN TUNTUU NOIN ÄKKISELTÄÄN. MISSÄÄN NIMESSÄ EI LASKUA TULE MAKSAA JOS NUO MAINITSEMANI SEIKAT OVAT FAKTAA.

    • Ostaongelma

      Ongelman ratkaisee vissiin se tarvitseeko ostotarjouksen tekijän vielä ilmenneen kosteuskartoituksen jälkeen, alkaa selvittämään rakenteita avaamalla ongelmaa, vai voiko perääntyä tässä vaiheessa ilman sanktioita. Oudoksi menee kun on yli kuukausi aikaa kun ei myyjästä ole kuulunut mitään. Ovat korjailleet itse ja tehneet uusia kartoituksia ilman ostotarjouksen jättäjän lupaa. Eikös ne pidä ilmottaa jos sen jälkeen viel vaaditaan sopimussakkorikettä. Ja kaikkien osapuolten tulee olla paikalla. Vaatinukses oli että myyjä on valmis neuvottelemaan summasta jos päästään sopuun. Haiskahtaa peloittelulta ja tuskin vie eteenpäin.

      • 34234

        Jos myyjä oli tiennyt kosteudesta mutta ei sitä kertonut, eikös se ole saliluyritys mikä on rangaistava teko eli voisi kai olla syynä kaupan purkuun.

        Toisaalta jos myyjä on päättänyt korjata virheen, mitään syytä purkaa kauppa ei ole.


    • Ostaongelma

      Onko ostotarjous jo kaupanpurku? Asunto ei ollut siinä kunnossa kuin esittelyssä saattoi luulla vaan oli piilevä sy,kosteusvaurio. Sinänsä varmaan hyvä tilanne että kauppoja ei ole tehty,jolloin selvittäminen vaatisikin enemmän ostajalta.

    • Ostaongelma

      Maakaari 22, ostajan ei tarvitse ulottaa tarkistusta, mikäli selvittäminen edellyttää teknisiä toimenpiteitä. Eikö tuo riitä helposti ostotarjouksen perumiseen kunkosteustarkastuksessa selvisi ulkoista kosteutta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      102
      1172
    2. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      51
      985
    3. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      119
      923
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      146
      903
    5. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      133
      734
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      689
    7. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      687
    8. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      637
    9. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      622
    10. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      609
    11. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      33
      604
    12. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      561
    13. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      62
      544
    14. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      519
    15. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      500
    16. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      494
    17. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      4
      493
    18. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      479
    19. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      33
      479
    20. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      42
      470
    Aihe