Välimeren risteily Caribean Cruising

Sinikka15

Olen lähdössä Välimeren risteilylle risteilylle. Useimpiin kysymyksiini olen löytänyt vastauksen, mutta sitä en ole löytänyt että miten kohdemaassa kuljetus satamasta keskustaan on järjestetty. Usein nuo isot laivat ankkuroivat melko kauas keskustasta eikä keskusta ole kävelymatkan päässä. Pitääkö itse kulkea esim. taksilla vai onko joka satamassa laivayhtiön kuljetus? Ja kuinka usein se kulkee?

2

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cap1

      Yleensä siellä on shuttlebussi joka kuljettaa laivalta keskustaan ja takaisin. Matkasta riippuen hinta voi olla ilmainen - 10 euroa.

    • cuiser

      Riippuu risteilystä sisältyykö siihen kuljetuksia kentältä satamaan. Käytimme taannoin Barcelonasta lähtevällä NCL:n risteilyllä erästä pientä matkatoimistoa (*****tours), joka on erikoistunut risteilyjen järjestämiseen. Sieltä saimme hyvät ohjeet ja suositukset.

      Lentokentältä voi ottaa hyvinkin taksin jolla pääsee suoraan satamaan risteilyterminaaliin kunhan tietää mihinkä laivaan on menossa. Satamassa kun saattaa olla useampikin laiva lähdössä samaan aikaan. Kielitaitokaan ei ollut ongelma. Kyllä espanjalainen taksinkuljettaja sen verran englantia ymmärsi että asiat hoitui. Lisäksi meillä oli tiedot paperilapulla ettei tulisi väärinymmärryksiä. Kun lähtöpäivä sattui olemaan sunnuntai eivät ruuhkatkaan haitanneet. 1/2 tuntia kesti taksimatka kentältä satamaan. Ihan kohtuuhintaan vielä. Oma ruljanssinsa olikin sitten laivaan kirjautuminen parin kolmen tuhannet risteilijän joukossa.

      Emme ottaneet sitä matkatoimiston suosittelmaa hotelliakaan menomatkalle. Se antaisi kuulemma pelivaraa jos sattuisi jotain. Myöhästymisiä lennoissa ym.
      Sitä vastoin Karibian risteilyllä viime syksynä varasimme yhden hotelliyön ennen risteilyä. Vaan sekään ei meinannut riittää. Amerikan sisäinen lento New Yorkista Miamiin oli peräti 4 tuntia myöhässä. "First officer" oli kuulemma hukassa. Aamuyöstä sitten olimme Miamin lentokenttäterminaalissa harhailun ja taksimatkan jälkeen hotelilla Lauderdalessa nukkumassa. Parin tunnin unien jälkeen ihmettelemään kuinka hotellilta pääsisi Allure Of The Seas laivalle puoleen päivään mennessä. Siellä kun ei ollut etukäteen järjestettyä kuljetusta hotellin puolesta. Vaan eipä tarvinnut kuin astua matkalaukkuinemme hotellin ovesta ulos kun laukun kahvoissa oltiin kiinni ja shuttle-taksi alkoi kiidättää kohti satamaa.

      Amerikan lentokentät ovat todella ruuhkaisia. Saa olla tarkkana että menee oikeaan suuntaan. Tosi amerikkalaiseen tyyliin siellä hyysätään ja hoputetaan matkustajalaumoja kiirehtimään eteenpäin - odottamaan sitten sitä myöhässä olevaa lentoa, johon se perämieskin lopulta löytyi. Mutta kun kapteenin tunnit olivat tulleet siltä päivältä täyteen, etsittiin toinen mokoma vielä uutta kipparia koneen puikkoihin.

      Kaikki muu risteilyllä menikin sitten ihan odotusten mukaan hienosti. Suomalainen lentoyhtiö ja Suomessa rakennettu laiva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe