Itselläni on vähän vaikeuksia auton valinnassa. Bensa ja automaatti on nyt dieselin jälkeen se kiinnostavin, ihan talviominaisuuksien takia. Ehdolla on Yeti, Qashqai, Honda HR-V (kunhan tulee Suomeen)...
Tiguan, Subaru XV, Suzuki Vitara ovat luultavasti pois pelistä. Vagin koneet ja DSG edelleen epäilyttää.
Jos Nissan Qasgqaista xtronicilla on jollakin jotakin kerrottavaa niin kuulisin mielelläni kokemuksista.
Qashqai 1.2 xtronic,toimiiko
8
679
Vastaukset 8
- selaadusta
Ei se ainakaan raketti ole ja rellua mukana...
- Japsit_jyllää
Miksi sen pitäisi raketti olla. Jos 0-100:aan kiihtyy 10 sekunnin lähelle, se riittää. Moottoritiellä ohitukset saattaakin olla vaikeampaa. Pitää käydä Qashqaikin koeajamassa.
Rellu on mainettaan parempi. Erityisesti sen dieselkoneet ovat parhaasta päästä. - Jolspi
Japsit_jyllää kirjoitti:
Miksi sen pitäisi raketti olla. Jos 0-100:aan kiihtyy 10 sekunnin lähelle, se riittää. Moottoritiellä ohitukset saattaakin olla vaikeampaa. Pitää käydä Qashqaikin koeajamassa.
Rellu on mainettaan parempi. Erityisesti sen dieselkoneet ovat parhaasta päästä.Niin jos kiihtyisi sinne 10 sekuntin pintaan mutta kun vie lähemmäs13 sekuntia. Aloitin oman Qashqai tutustumisen koeajamalla xtronic versiota ja päädyin manuaaliin. Kone tuntuu ripeämmältä kuin VAG:n 1.2 TSI kone.
- QQ2015
Minulla on tuollainen juurikin ja eihän se mikään raketti ole, mutta kun ajelen normaalisti yksin tai emännän kanssa ja ei mitään lastiakaan ole, niin hyvin tuolla pärjää.
Aiemmin minulla oli NatsiWagenin 1.4TSI DSG:llä ja ei tämä sen kummempi ole ajettavuudeltaan. Voi olla, että tehoja on vähän vähemmän tai en tiedä, mutta en kuitenkaan aja koneen äärialueilla juuri koskaan niin mitä väliä.
Tuo XTronic pudottaa kuitenkin vaihdetta, mikä nostaa kierroksia... siis ehkä herkemmin ja nopeammin kuin manuaalilla tekisi. Siksi tuo tuntuu mielestäni ihan suhteellisen hyvältä paketilta.- Aitowsgon
?? Lääkitys? Kunnossako? Varmastikko? Liikenteessäkö?
Minulla 3 kuukautta ollut 1,6 gassi vm11. ei mikään ärhäkkä ohituksissa pitää käyttää nelos vaihdetta. Tojo jarppi 1,33 automaatti oli edellinen auto. Sillä oli hyvää ohitella , kun painoi sport napin alas lähti eikää meinannut Tää Gassi on rauhallisen miehen auto. Gassi kuluttaa 1,5 litraa enempi kuin jarppi.
- hirveä_ajettava
Niin on minullakin vaikeuksia auton valinnassa. Perjantaina koeajoin ekaa kertaa Qashqain ja se on varmaa etten sitä kivirekeä en osta.
- MyyjänKaverinKaima
Vaitiolovelvollisuus on perseestä.
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288742784849.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 981211
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku87834Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31764- 66683
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93616- 31593
- 18548
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist15541Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43513- 10466