Qashqai 1.2 xtronic,toimiiko

Pikkubensa

Itselläni on vähän vaikeuksia auton valinnassa. Bensa ja automaatti on nyt dieselin jälkeen se kiinnostavin, ihan talviominaisuuksien takia. Ehdolla on Yeti, Qashqai, Honda HR-V (kunhan tulee Suomeen)...
Tiguan, Subaru XV, Suzuki Vitara ovat luultavasti pois pelistä. Vagin koneet ja DSG edelleen epäilyttää.

Jos Nissan Qasgqaista xtronicilla on jollakin jotakin kerrottavaa niin kuulisin mielelläni kokemuksista.

8

530

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selaadusta

      Ei se ainakaan raketti ole ja rellua mukana...

      • Japsit_jyllää

        Miksi sen pitäisi raketti olla. Jos 0-100:aan kiihtyy 10 sekunnin lähelle, se riittää. Moottoritiellä ohitukset saattaakin olla vaikeampaa. Pitää käydä Qashqaikin koeajamassa.
        Rellu on mainettaan parempi. Erityisesti sen dieselkoneet ovat parhaasta päästä.


      • Jolspi
        Japsit_jyllää kirjoitti:

        Miksi sen pitäisi raketti olla. Jos 0-100:aan kiihtyy 10 sekunnin lähelle, se riittää. Moottoritiellä ohitukset saattaakin olla vaikeampaa. Pitää käydä Qashqaikin koeajamassa.
        Rellu on mainettaan parempi. Erityisesti sen dieselkoneet ovat parhaasta päästä.

        Niin jos kiihtyisi sinne 10 sekuntin pintaan mutta kun vie lähemmäs13 sekuntia. Aloitin oman Qashqai tutustumisen koeajamalla xtronic versiota ja päädyin manuaaliin. Kone tuntuu ripeämmältä kuin VAG:n 1.2 TSI kone.


    • QQ2015

      Minulla on tuollainen juurikin ja eihän se mikään raketti ole, mutta kun ajelen normaalisti yksin tai emännän kanssa ja ei mitään lastiakaan ole, niin hyvin tuolla pärjää.

      Aiemmin minulla oli NatsiWagenin 1.4TSI DSG:llä ja ei tämä sen kummempi ole ajettavuudeltaan. Voi olla, että tehoja on vähän vähemmän tai en tiedä, mutta en kuitenkaan aja koneen äärialueilla juuri koskaan niin mitä väliä.

      Tuo XTronic pudottaa kuitenkin vaihdetta, mikä nostaa kierroksia... siis ehkä herkemmin ja nopeammin kuin manuaalilla tekisi. Siksi tuo tuntuu mielestäni ihan suhteellisen hyvältä paketilta.

      • Aitowsgon

        ?? Lääkitys? Kunnossako? Varmastikko? Liikenteessäkö?


      • Minulla 3 kuukautta ollut 1,6 gassi vm11. ei mikään ärhäkkä ohituksissa pitää käyttää nelos vaihdetta. Tojo jarppi 1,33 automaatti oli edellinen auto. Sillä oli hyvää ohitella , kun painoi sport napin alas lähti eikää meinannut Tää Gassi on rauhallisen miehen auto. Gassi kuluttaa 1,5 litraa enempi kuin jarppi.


    • hirveä_ajettava

      Niin on minullakin vaikeuksia auton valinnassa. Perjantaina koeajoin ekaa kertaa Qashqain ja se on varmaa etten sitä kivirekeä en osta.

    • MyyjänKaverinKaima

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      102
      4427
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      382
      1168
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1042
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1022
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      83
      893
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      891
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      881
    8. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      10
      837
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      836
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      816
    Aihe