Olen ihmetellyt että missä vika kun vuoden 2000 nissan primera sportwagon 1.6 ei tahdo lämmetä kunnolla ja jostakin puhaltaa kylmää koko ajan. Vänkärin puoli yleensä paljon kylmempi entä kuskin puoli. Oisko mahollista että lämmitys/tuuletus systeemit vuotavat jostakin. Onko kukaan asentanu konehuoneeseen sitä lämpöeristettä tai laittanut pohjapanssaria koneen alle että tarkenee?
Kylmä Primera
Aki
163677
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Primera on tunnetusti kylmä auto.eristeet tai muut kikkailut ei paljon auta,webasto tms. on ainoa toimiva ratkaisu lämpöä haluavalle.Pieni moottori pienellä kulutuksella ei tuota tarpeeksi lämpöä suhteellisen ison matkustamon lämmittämiseen,se on fakta.
P10-Primera oli kylmä, uudemmat mallit eivät enää niinkään. Kaikki uudet autot lämpenevät kylläkin lähes poikkeksetta huonommin kuin esim. vanhat 80-luvun Nissanit. Syitä tähän on lukuisia.
"pieni moottori pienellä kulutuksella", ja pöh. ei sitä nyt mihinkään riisseliin pidä verrata. itselläni on ko. auto ja pensaa palaa ja lämmintä riittää!!!
primera -94 on ainakin lämmin, ei ole kylmyydestä tietoakaan ja lämpenee pakkasillakin nopeasti. Ei kai meidän primera ole ainoa laatuaan lämpimyyden suhteen...? ;-)
Niinpä. Jos tarkennetaan vastausta vielä vähän, niin P10-koriset Primerat ennen ensimmäistä faceliftia olivat kylmiä. Sitten autoon tehtiin muutoksia, jotka saivat sen lämpenemään paremmin.
Niin että ei ole ainoa laatuaan teidän Primera.
Terse. Kuuluuko sulla pakkasella kun laitat puhalluksen täydelle teholle kummallista hörinää tai muuta vastaavaa ääntä? Tai onko pakkasella takaikkunat huurussa? Ookko huomannut katsoa että kerääkö sulla auto lehtiä tai muuta paskaa oven alaosassa olevaan koloon.. Kolo on just samalla kohdalla kuin etulokasuoja. olen ihmetellyt että mistä sitä roskaa tulee mutta olen tullut siihen tulokseen et sitä pääsee etulokasuojan/roiskeläpän jostain aukoista??
"Ookko huomannut katsoa että kerääkö sulla auto lehtiä tai muuta paskaa oven alaosassa olevaan koloon.. Kolo on just samalla kohdalla kuin etulokasuoja."
Tuo on tuttu ilmiö melkein kaikissa Nissaneissa. Huuhtele vaan reilusti vedellä silloin tällöin. Jos moska ei irtoa, irrota lokasuoja ja roiskeläppä ja poista moska kaapimalla ja lopuksi vesipesulla. Laita sitten vähän kotelosuojaa tai vastaavaa ainetta lisäsuojaksi.
Ilmiötä ei voi oikeastaan estää. Muovisen lokarin sisäpuolelle kertyvä lika ja rapa huuhtoutuu veden mukana alaspäin, aina tuohon koloon saakka. Kun se ei pääse sieltä ulos, se pakkaantuu ja kovettuu todella tiiviiksi.
En ainakaan isompia "hörinöitä" ole huomannut, välillä saattaa kuulua, mutta epäilenpä, että sen aiheuttaa joku puun lehti tai muu roska puhaltimessa, kun ei ole tota raitisilmasuodatinta, mikä estäis roskien pääsyn järjestelmään. :-) Moskia ei ole kerännyt mihinkään koloihin, aika tiivis auto, sikäli, eikä takalasit ole huurussa pakkasella, kirkkaasti näkee läpi. ;-) Ei kai mun primera ole taaskin vaan ainoa laatuaan...? ;-D
sitä multa tainnut kysyäkään...? :-) Primera -94
olet ihan oikeilla jäljillä sillä ilmastointikanavat vuotavat kylmää ilmaa varsinkin apukuskin puolelle ,itellä ollu samat ongelmat 1,8-99 sportwagonissa .huollossa vaan naureskelivat ettei voi olla mitään tollasta vikaa,ite piti ruveta tutkimaan ,hansikaslokero pois ja sieltähän ne vuotokohdat jo näkyvät ja tuntuvat kun pistää puhaltimen täysille aivan käsittämätöntä miten voi vuotaa kylmää ulkoilmaa sisään varsinkin raitisilmasuodattimen vaihtoluukku valskaa pahasti myös vaakasaumat ilmakanavistossa.Ainut konsti korjata oli teipata ilmastointiteipillä kaikki raot ja luukut umpeen ,nyt ei ole eukko enää vieressä valittanut kylmää.on se vaan kumma kun tämän hintaisessa autossa tällaisia vikoja.ps . kannattaa vaihtaa samalla raitisilmasuodatin sillä vika voi johtua siitä että se on hiukan tukkoinen jolloin kanavistoon tulee liian kova paine ja niinedelleen...... oman primeran kanaviston saumoissa on uskomattoman suuria rakoja ihmetyttää.
Raitisilmasuotimen luukun saa tiivistettyä hyvin ikkunatiivisteellä. Liimataan sopivat tiivisteen pätkät pömpelin runkoon ja homma on kerralla kunnossa. Perusvirhehän tuossa on onnetton tiivistemateriaali eli vaahtomuovi.
Jos homman haluaisi tehdä kunnolla niin sitten puretaan vielä raitisilmasuotimen pömpeli irti ja liitokset tiivistetään kunnon tiivisteillä tai jollain tiivistemassalla kuten sikaflex tms.
Muutama kokemusperäinen juttu tuli mieleen...Ainakin oman autoni (moottorin/kennon) lämmitysteho riittää hienosti (moottorin lämpö nousee nopeasti), eli ongelma on luultavasti muualla. Vänkärin puoli on kylmempi koska ilmakanavassa vänkärin jaloissa kulkee kylmä ilma, auttaa kun laittaa esim. palasen solumuovia suojamuovin yläpuolelle, myös raitisilma suodattimen as.luukku voi vuotaa kylmää jalkoihin. Itse en käytä talvella raitisilmasuodatinta ollenkaan mikä vähän parantaa ilmanvirtausta. Kylmää tulee kabiiniin myös keskellä olevista raitisilmasuuttimista ellei suuntausnuppi ole jaloille/"keskelle". Pieni suunnitteluvirhe on mielestäni siinä kun suuntausnuppi on maksimilämmitystehoasennossa eli jaloille/"keskelle" tuulilasiin ei virtaa ollenkaan ilmaa >>ikkunat huurtuu! Mut tsi-mies ei hätkähdä vaan muuttaa tuulilasiin menevän ilmakanavan luukun vipua kuskin jalkatilasta niin että myös ed. mainitussa asennossa tuulilasiin pääsee vähän ilmaa jolloin lämpöä riittää eikä lasit huurru...pienestä kiinni mutta toimii!!! (aut.ilmastointi???)
hyvä konsti ottaa raitisilmasuodatin pois talveksi,ilma kulkee eikä vuoda raoista apukuskin jalkoihin.taidampa itekki poistaa vielä ton suodattimen niin paranee vaan,vaikka jo teippausten jälkeen autossa on riittänyt lämpöä tarpeeksi asti.ps p11 vm -99, automaattiilmastointi vakiona 1,8 sportwagonissa ..
Laita muuten eristevillaa ni kyllä tarkenee.
niin mihinkäs sinä sitä eristevillaa olet tunkenut kun kerrot tarkenevasi ,housuihisiko ? varo ettei villa pääse kastumaan ,homevaurio tiedossa muuten !
Mulla ainakin on joku kennosto heti raitisilmasuodattimen takana. Onko se lämmityslaitteen kenno vai ilmastoinnin jäähdytyskenno?
Tuli vain mieleeni että suodattimen poistaminenhan saattaa tukkeuttaa em. kennoston sillä kenno on melko tiheä.