Hei.
Tänään kävi aika hauska ja outo tapahtuma kun viisivuotias uros (ollaan ainakin tähän asti luultu että on uros) neitokakaduni muni munan häkin pohjalle! Se on viimeiset pari päivää puuhaillut pohjalla, repinyt lehtiä ja tehnyt pieniä " tunneleita" sinne. Ja nyt illalla oli taas siellä repimässä ja yhtäkkiä tuli ihan hiljaista. Menin katsomaan lähempää ja nostin lehdet päältä pois (luulin että oli jäänyt jumiin) ja siellä se istui. Sitten nosti pyrstöä ja pyöräytti munan pohjalle. Tosiaan tähän asti ollaan luultu että on uros ja eläinkaupassakin ostettaessa sanottiin että se on uros. Onko tosiaan mahdollista että uroskin voi munia munan vai ovatko kaupassa erehtyneet? Ei taida neitokakadu itsekkään tajuta mitä tapahtui. Istuu hölmistyneen näköisen orrella ja katselee munaa. Välillä on käynyt sitä pyörittelemässä ja ihmettelemässä.
Uros muni munan!
uroskomuni
2
951
Vastaukset
- Lintutäti
Lintusi on varmasti naaras :) Koiraslinnut eivät muni. Pohjalla tepertely ja repiminen on pesän tekoa
- Neitokakaduita
Tai sitten se vaan hautoi, kun luulit että muni. Neitokakaduilla uroskin hautoo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1163851Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe563175- 793147
- 193095
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans63031- 282774
- 522512
- 192267
- 622239
- 622119