Kosteusvauriot tulevaisuudessa?

Paljonhuuhaata

6

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wertcvw34rvwe

      Ei tarvita uusia asuntoja, ei mene nykyisetkään kaupaksi. Ihmiset on lähdössä maalle kaupungeista, kohta loppuu mummonmökit.

    • Kartsalla

      Milläs ne maalla elää? Eivät kuitenkaan jaksa raataa viljelyllä elantoaan.

    • ottiatuota

      Aina niitä kosteusvaurioita tulee se on selvä. Syynä on joko rakentamisen laatu, väärä käyttö tai materiaalien rikkoontuminen/vanheneminen.

      Minusta kuitenkin nykyisin otetaan kosteusasiat ainakin omakotirakentamisessa tosissaan. Itse juuri rakentaneen voin allekirjoittaa sen. Jos verrataan vaikka miten rakennettiin 70-90 luvulla, niin nykypäivän määräykset on paljon tiukemmat ja kosteus otetaan paremmin huomioon. Esimerkkinä meilläkin etukäteen eri asiantuntijoiden kanssa mietittiin eri materiaalivaihtoehdot, peurstustapa, talon korko, sijainti tontilla ym. kosteusteknisestä näkökulmasta jo talon suunnittelu vaiheessa. Sitten taloon on suunniteltu ja rakennettu salaojat, sadevesiviemäröinnit, paksu vettä helposti läpäisevä maa-aines talon alla, 2-kertainen kapillaarikatko alapohjassa, seinänvierustoilla sepeli 50cm, talo korkemmalla ympäröivään maastoon nähden, kallistukset pois talosta, katolla ensin aluskate ja sitten päällyskate, läpiviennit varmistettu, kosteusmittarit yläpohjassa, sisällä kosteat tilat rakennettu harkoista, vesieristykset sauna, kylpyhuone, wc- ja kodinhoitotiloissa sekä keittiön kiinteiden kalusteiden alla. Lattialämmitysputket menee suojakuorien sisässä ja kaikki on tehty muuten siten että mahdolliset kosteusvauriot nähdään ja voidaan korjata helposti. Kuka voi vielä sanoa että näihin ei nykypäivänä kiinnitetä huomiota. Ainakin meillä Porvoossa. Voisin tietenkin rakentajana/rakennuttajana yrittää luistaa näistä, mutta sehän olisi oman oksan sahaamista.

      Toinen juttu on sitten tämä nykypäivän energiatehokkuudella pelleily jossa taloista pyritään tekemään niin tiiviitä että ne ei kuluta energiaa, mutta kääntöpuolena vaaditaan tekniikkaa ja rakenteita jotka ei salli minkäänlaista virhettä rakennus- ja käytönaikana.

    • Viherterroristit

      Vihreäthän ovat pahimpia homerakentamisen edistäjiä. Pitkälti heidän ansiostaan meillä on rakentamisessa sellaiset energiamäräykset, että homeetonta ja tervettä taloa ei voi/saa rakentaa. Suomen ilmastossa kun ei valitettavasti hometta ja lahoa vastaan taistella ilman EU:n mielestä turhaa energiankulutusta. Ja Vihreät ovat ensimmäisenä vaatimassa EU:n vain Keski-Eurooppaan sopivien energia-direktiivien rankinta ja pilkuntarkinta soveltamista ensimmäisenä kaikista EU-maista Suomessa!

    • uu83009p

      Tämähän (ylläoleva) on täyttä paskaa koko kirjoitus.
      Oikeanlainen rakennustekniikka ja ilmanvaihtokoneiden huolto ja KÄYTTÖ eivät aiheuta homeongelmia.

      Olen kuullut tapauksia jossa muovit on vedelty puukolla halki, jotta talo hengittäisi, huoh. Ilmanvaihtokonetta ei käytetä kun se vie sähköä, tukitaan tulopoistoventtiilejä ja tuuletetaan luonnonmukaisesti ikkunoista.

      Rakennusvirheitäkin tulee ja se on pitkälti surkean laadun takia, ennen suomalainen rakennusmies oli kova sama mutta nykyään e3i voi kehua.

      • e3i

        Raksalle töihin jos ei muuta osaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      2127
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      2042
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      13
      1561
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      62
      1372
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      50
      1339
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      855
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      90
      727
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      717
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      33
      688
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      40
      653
    Aihe