Korjausleikkauksen tarpeen arviointi

Nimime-rkki

Olin sairaalan poliklinikalla rannemurtuman jälkeisellä tarkistuskäynnillä. Kipsi oli otettu pois ja röntgenkuvaus tehty. Ortopedi oli eläkeikää lähestyvä ylimielisen oloinen mies, joka käyttäytyi mielestäni todella välinpitämättömästi. Rannetta oli särkenyt paljon koko kipsauksen ajan. Lääkäri vilkaisi sitä nopeasti eikä näyttänyt rtg-kuvaa saatikka puhunut siitä mitään tai kysellyt. Eli siis tosi nopeasti ohi mennyt käynti.

Ilmeisesti hän veti ulkoisesta olemuksestani negatiiviset johtopäätökset. En nimittäin ollut jaksanut särkevän käteni kanssa panostaa vaatevalintaan. Lisäksi potilastiedoissani oli kirjattuna useiden lääkkeiden käyttö. Sitä ei tosin siellä mainittu, että kyseessä oli väliaikainen lääkekokeilu. Olen hieman lääkevastainen enkä pistä suuhuni kuin aivan välttämättömiä aineita. Lisäksi olen täysin raitis ja tupakoimaton.

Lääkäri ilmeisesti päätteli, että olen lääkkeiden väärinkäyttäjä ja ties mitä muuta. Minun piti kuulemma käydä samalla reissulla fysioterapeutin puheilla ja se on sitten siinä. Piste.

Näkyi selvästi, että ranne oli luutunut vinoon. Kova särky ei vaan mennyt ohi ja esti käden käyttöä. Viimein 4 kk:n kuluttua otin uudelleen yhteyttä sairaalan fysioterapeuttiin ja sitten pääsinkin onneksi toisen ortopedin juttusille. Tehtiin korjausleikkaus ja nyt on kaikki todella hyvin.

Onkin ilmeisesti sattumankauppaa miten hyvään hoitoon pääsee. Lisäksi on kauheaa, että johtopäätöksiä tehdään asioita tarkemmin kyselemättä. Olisi kiva tietää miten paljon ja missä määrin iällä on vaikutusta siihen mitä, ketä ja kuinka hoidetaan. Itse olen viisikymppinen eli ikäloppu kenties.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RutiiniJuttuja

      Yleensä ottaen kaikki touhu näissä sairaaloissa on eräänlaista venäläistä rulettia: joskus onnistuu, joskus ei, seuraukset voi olla ihan mitä tahansa maan ja taivaan väliltä. Kokemukseni mukaan kaikki möhlinnät pyritään salaamaan viimeiseen asti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      193
      6586
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      106
      5493
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      126
      3465
    4. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      274
      3457
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      87
      2435
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      3
      2145
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1866
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      52
      1852
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1782
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1406
    Aihe