Toyotan markkinaosuus Euroopassa kutistuu koko ajan kun taas pahimmat kilpailijat KIA, Hyundai ja Dacia lisäävät myyntiään. Moottoreita Tojolle tekevät muut merkit yhä enenevässä määrin. Toyota ei enää lähtenyt valmistamaan uutta pakuakaan itse vaan antoi senkin työn osaavamman valmistajan käsiin. Uusi Avensis on vain kevyt facelift entisestä joka ei sekään mennyt kaupaksi Euroopassa. On aika helppoa vetää johtopäätös, että Toyota alkaa luovuttamaan Euroopan osalta ja keskittyy helpommille markkina-alueille. Amerikassa, Afrikassa ja Aasiassa kelpaa heikompikin tuote kun hinta vain on halpa.
Toyota luovuttaa Euroopassa?
EiMeneKaupaksi
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Höpöhöpö. Proace on Toyotan rutkasti parantama malli, on omat Toyotan laatuiset nivelet, sähköosat ja ruostesuojaus. Ero PSA :n malleihin on iso.
Tulossa on myös Proave, joka on täysin uusi malli, vähän aikaa mennään tällä facelift- mallilla vielä. Eli kyllä Toyota panostaa Eurooppaan.
Täyttä valhetta! Tuossa on pihalla Proace ja samanvuotinen Citroen Jumpy ja vaikka kuinka tarkasti syynäisi niin KAIKKI OSAT OVAT SAMOJA ja samoilta valmistajilta.
Tätä ei voi kukaan muuksi muuttaa!
lailla proase kootaan aivan omalla kokoonpanolinjalla, alustan ja sähköjen osat tulevat japanista laatuun panostetaan aivan erilailla kuin psa yhtymän pazkoihin. Katso vaikka proasen hintaa ja vertaa psa tuotteisiin onhan siinä ero. Laatu maksaa sekä kokoonpanon tarkkailu. Proasen korikin lienee vahvistettu, tunteehan sen jo koeajolla, että on laadukkaampi auto.
Täysin samoja autoja ovat kuten on monta kertaa todettu.
Proace on ensimmäinen Toyota joka ei ruostu käsiin.
ProAce on myös ainoa Toyota, johon saa dieselin automaatilla. Sen aidon PSA:n 120kW, eli 163hp Hdi:n ja Aisinin 6-vaihteisen automaatin. Saman varman moottorin, joka on useassa Citroenin ja Peugeoton mallissa. Tosin ProAcessa nimettynä D-4D:ksi, joka tosiaan ei herätä luottamusta.
Taitaa Dacia puhaltaa seuraavana Euroopan myynnissä Tojon ohi.
mutta kun ei ole tonniluokan pakua dasialla ja matkaa proase laatuun on kymmeniä vuosia, ei mainetta ja luottamusta asiakkailta saada hetkessä, vaatii vuosien ja vuosien testit sekä huippu osaajat.
Mitä ilmeisemmin tojon on pian tehtävä "nissanit". Eli liittouduttava jonkun kanssa Euroopan markkinoita vaeten.
Johan yhteistyötä viritellään PSA:n ja BMW:n kanssa.