Ulkokeittiön tuulettuva alapohja

Perunapelto

Olen rakentamassa umpinaista ulkokeittiötä ruuvipaalujen varaan. Rakenne on ihan puutavarasta tehty runko ja verhous sekä peltikatto ja pari ikkunaa. Sisälle tulee puuliesi, työtasot sekä ruokaryhmä. Ulkoseinät ja yläpohjan ajattelin eristää rullavillalla, joita minulla on muutamia rullia. Painovoimainen ilmanvaihto. Ja keittiö on siis muuten kylmä, kunnes lieteen laitetaan tuli.
Nyt tuo alapohjan eristys ja tuuletusrako hieman mietityttää, ettei tule kosteus, yms. ongelmia. Paljonko pitää olla tuuletusrakoa, voiko alapohjan eristää (ja millä), tarvitaanko kosteussulkua, jne?

2

140

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Duunari2

      Laita lattiapalkkien väliin Finnfoam tai vastaava ja uretaanilla kiinnität/tiivistät kaikki reunat. Ei ime kosteutta ja eristää hyvin sekä lämmön, että kosteuden.

      Mitä enemmän lattian alla on tuuletus väliä sen varmemmin kaikki puut pysyvät kuivina. Puunormeissa muistaakseni suositellaan, että vähintään 30 cm tulisi puun olla irti maasta.

    • eiääliö

      Levitä pohjan elle sepelikerros. Se pitää alustan kuivenpana kuin pelkkä maapohja. Pohjan alla on hyvä olla tilaa tuulettua . Alle tuulensuojalevy, villaa pohjapalkkien paksuuden verran ja pinnaksi vesivaneri.
      Muista laittaa seiniin ja kattoon ilmansulkupaperi. Tee myös liedelle jonkinlainen korvausilmaventtiili. Muutoin ilmaa virtaa hallitsemattomasti kaikista mahdollisista raoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      419
      2044
    2. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      198
      1629
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      151
      1509
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      123
      1396
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1196
    6. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      250
      986
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      114
      928
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      68
      802
    9. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      17
      744
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      695
    Aihe