siis miten on mahdollista että helsingin kaupunki ihan tosissaan aikoo sulkea malmin lentokentän?!en voi uskoa miten niin hienolle paikalla halutaan rakentaa joku hemmetin betoniviidakko!!siis paikkaa ympäröi aivan upea luonto,lenkki polku joka menee kentän ympäri on aivan loistava. puhumattakaan siitä miten hisoriallinen tämä kenttä on ja koko alue muutenkin. helsingissä riittää kyllä rakennus alueita vielä muuallakin.ja jos nyt näyttää siltä että tilat alkaa loppua niin eikö helsinki ja vantaa voisi liittyä yhteen. sillä vantaalla koskemattomia alueita kyllä löytyy mutta ei rahoitusta kunnalistekniikkaan mitä taas helsingillä löytyy,eli eikö tässä olisi ratkaisu?
malmin lentokenttä on säästettävä
minä
11864
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
kerjätkö meiltä fyrkkaa.Kaivelkaa itse skrubunne röörejä varten!
Upeaa, ihanaa, nämä Malmin pelastajat ovat jo tännekin tunkeneet valittamaan. Ja kaikkein parasta, aiheen aloittajalla ei ole mitään tietoa kieliopista, kertoo Malmin kannattajista paljon.
Aloitat uuden lauseen pisteen jälkeen Ja -sanalla, jospa itse menisit vaikka takaisin koulunpenkille. Suosittelen eskaria niin voit ehkä joskus oppia kirjoittamaankin OIKEIN.
Ilmailun ammattilaiset ja harrastajat ovat hyvin heterogeeninen joukko, joita kuitenkin yhdistää lämmin toverihenki.
Joukossa on duunaria ja työtöntä, pörssikeinottelijaa ja toimitusjohtajaa. Kaikki ovat kuitenkin samalla asialla.
Lentäjien kesken ei nokitella kirjoitusvirheistä tai muusta toisarvoisesta; tasa-arvo toteutuu lämpimältä, terveeltä pohjalta.
kuules aliisa,täma palsta onkin just nimenomaan tarkoitettu ilmailusta kiinnostuneille,eli jos jonnekin voi tästä malmin lentokentästä kirjoittaa niin tänne. Mutta et itse varmaan taida oikein ymmärtää tätä yksinkertaista systeemia,miten tämä toimii(palstalle kirjoittelu). Kertoo aika paljon sinusta itsestäsi,jos minulla ei ole mitään tietoa kieliopista,niin ei taida olla sinullakaan ihan kaikki kotona.
kuules aliisa,täma palsta onkin just nimenomaan tarkoitettu ilmailusta kiinnostuneille,eli jos jonnekin voi tästä malmin lentokentästä kirjoittaa niin tänne. Mutta et itse varmaan taida oikein ymmärtää tätä yksinkertaista systeemia,miten tämä toimii(palstalle kirjoittelu). Kertoo aika paljon sinusta itsestäsi,jos minulla ei ole mitään tietoa kieliopista,niin ei taida olla sinullakaan ihan kaikki kotona.
Kunpa plisikin noin?
Olentässäkatsastanutnäitäviestejätälläkinpalstalla,
Näköjääntännekkinoneksynytpilkunviilaajiajotkaosaa,
puuttuakirjoitusvirheisiinvaikkatekstistäsaaihan hyvinselvilleasian, muttaniitähänriittääjokapalstalle, kielioppitietoaan esittämään. Mitä sitten Malmin kenttään tulee, niin mikäli se halutaan säästää, niin perustakoot kentän puolustajat yhtiön, tms. ja lunastakoot omalla rahallaan kentän stadilta ja huolehtikoon "yhtiönsä" kautta ylläpidosta yms. yms. Ei tässä muillekkaan ole yhteiskunnan varoilla ylläpidettyä työ, ammatinharjoittamistilaa / paikkaa saati sitten harrastuspaikkaa, mitä kaipaisin. Kukin ottakoot rahapussinsa esiin ja menköön ostamaan kenttää.
Hieno homma, maksakoot vain kaikki omat harrastuksensa, mutta älä unohda teatteritaloa, oopperaa, musiikkitaloa, urheilukenttiä, kuntopolkuja, kävelykatuja, kirjastoja ym harrastuspaikkoja.
Olen ihansamaa mieltäsiitä, että olisipa tosiaankin niin, että käyttäjät maksaisivat käyttömaksun ja jakaisivat kustannukset yhteiskunnan rakentamasta harrastusmahdollisuudesta. Jos haluaisin nyt luistelemaan, ei onnistu, koska hallit on varattu jääkiekkoilijoille, uimahallista osa radoista varattu kilpauimareille, harrastajat ahdetaan parille radalle. Pururadat, kuin kynnöspeltoa ja niinpäinpois. jos haluaa harrastaa, on liityttävä johonkin lajiseuraan, että pääse esim verorahoin rakennettuun urheiluhalliin ns. ihmisten aikaan. Laji, jota harrastan onnistuu 60km kotoa, rahoitettu ja rakennettu ilman yhteiskunnan tukea. Elikkä olen samoilla linjoilla kanssasi, maksakoon harrastaja harrastuspaikkansa ylläpidon, rakentamisen yms.
Laskeppas ihan jhuvikses, paljonko maksat veroina oopperatalosta,musiikkitalosta ja muusta ja sitten jos haluisit mennä sinne, niin ei kun maksa lisaa, sama pätee kaikkiin muihinkin "yhteiskunnan ylläpitämiin" palveluihin