Lääkkeet ja seksihalu

klassillinenkassi

Vaikuttaako muilla lääkitys potenssiin tai muuten seksihaluihin? Pieni hypomania vaikuttaa positiivisesti, masis päinvastoin. Toiset tarvitsevat jatkuvaa lääkitystä. Miten se vaikuttaa seksiin? Itsellä negatiivisesti. Kuin kalu olisi puudutettu, tai saa panna loputtomiin tuntematta mitään tai edes laukeamatta. Kuitenkin asiaa punnitessa lääkkeillä on suurempi hyöty. Ajatusmaailmassa ei ole kiihoketta. Turruttaakohan lääkitys sen?

16

2316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Drugz_No_Sex

      Googleta PSSD tai Post-SSRI Sexual Dysfunction ja tutustu ilmiöön ennen kuin teet päätöksiä minkään 'psyykenlääkkeen' käytöstä. Vaikka termi PSSD juontuu SSRI-aineista, pätee käytännössä lähes ellei kokonaan sama ilmiö myös neurolepteihin.

    • MRmagnum

      Totta kai lääkkeet vaikuttavat libidoon ja potenssiin, mutta myös ilman lääkkeitä olen huomannut suuriakin eroja oman potenssin kovuudessa ja siinä kuinka herkässä on kuti, vai lähteekö ollenkaan.

      Tämä ehkä kuulostaa jonkin korvaan oudolta, mutta kyllä ne miehenkin tunteet ja henkinen olotila vaikuttaa ihan fyysisesti siihen potenssiinkin. Kun ei vain haluta niin potenssi on heikko ja sitten kun haluttaa niin potenssi saattaa olla kuin viagraa syöneellä. Toki tässäkin on aina yksilöeroja.

    • kanki_nyt_kovana

      Kehoitan kaikkia syömään Viagraa tai Cialista!

    • reegrgrggrger

      Minulla libido ja siten potenssi on hyvin herkkä mielialanvaihteluille, käytin lääkkeitä tai en. Toki kovimmat SSRI-lääkkeet vievät libidon, potenssin ja kaiken muunkin aika hyvin kun niitä matokuurin vetää, mutta usein ne merkit on jo näkyvillä ennen kuin lääkityksen aloitan.

    • jojohyppy

      9 kk Zyprexaa annoksella 10-20 mg (suurin osa ajasta 20 mg) ja toi aika oli selibaattia. Ei kiinnostanut yhtään. Mieliala ja lääkitys on vaihdellut niin paljon, että vaikea sanoa tähän mitään tyhjentävää, mutta sellainen perstuntuma on päässyt muodostumaan, että lääkityksellä deprakinea ja ketipinoria paljon pystyi jyystämään vaikka miten pitkään ja ei siitä oikein nauttinutkaan. Elämäntilanne pääsi myös menemään huonoksi, joten vaikea sanoa mistä sitten mikäkin juontaa.

    • Marnopoika

      Kemiallinen kastraatio. That's all!

    • TarKas66

      Olen nainen ja ainakin minulla halut ovat hävinneet kokonaan. Söin kolme vuotta Ketipinoria 25 mg iltaisin unta parantamaan ja täytyy sanoa, että tuo lääke vei halut kokonaan. Nyt lopetin itse lääkkeen enkä ole nukkunut kunnolla muutamaan kuukauteen, aluksi nukuin vain kaksi tuntia yössä. Nyt nukun jo enemmän, mutta heräilen koko ajan. Aloitin syömään Abilifyä ja minusta tuntuu, että sekin vei seksihalut. Vihaan näitä kaksisuuntaisen lääkkeitä tuosta syystä. Tuntuu, että elämä menee ohi ilman sen tärkeintä nautintoa. Ilman lääkkeitä en voi olla, minulla on tosi epävakaa mielentila ja masennun myös helposti.

      Kyselin jo toisaalla Abilifyn vaikutuksia seksihaluihin, siis lääkettä käyttävien kokemuksia. Syökö joku teistä ko. lääkettä?

    • jr50

      Hei! Minä söin myös ennen 3 eri mielialalääkettä, kyllä niistä meni ainakin halut mutta olen itse kokeillut lopettaa niistä 2 lääkkeen käytön ja nyt ainakin on halut parantunut,Ei minun mielestä kannata käyttää kaikkia mitä lääkärit kirjoittaa kyllä vähemmälläkin tulee toimeen, kanttaa yrittää ja hakea apua keskusteluterapiasta.

    • TarKas66

      Hypomania saa halut hyrräämään, mutta lääkitys estää hypomanian tulon :( ja taitaa muutenkin estää halut. Minulla Lalmictal 200 mg illalla, 100 mg aamulla ja Abilify 15 mg (kohta 30 mg) aamulla. Kertokaa kokemuksianne näistä lääkkeistä ja niiden halujen viennistä, kiitos!

    • Peratsin on pahin seksintappaja, vei kaikki halut ja kyvyt totaalisesti. Serenase on toiseksi pahin. Paroksetiini kolmanneksi pahin. Abilify mahdollisesti nostaa haluja, kuten ehkä bentsotkin. Muilla kymmenillä kokeilemillani lääkkeillä ei ole ollut mitään vaikutusta seksuaalisuuteen. Maniassa vois harrastaa seksiä koko ajan. Olen nainen.

      • Täytyy nyt kumota tuo Abilify-juttuni. Halut ja kyvyt oli oikein bueno viikon (kun Serenasesta vaihdettiin Abilifyyn) mutta 2 vkon Abin syömisen kohdalla taas täysi kyvyttömyys ja haluttomuus. Masennus on tullut, kun on tälleen seksuaalisesti vammautunut. Pahimmillaan pysyvä vaurio.
        Joko halut palasi, kun ei mikään vaikuttanut kunnolla tai sitten Abi vaan buusti hetken.
        Annoksen laskukaan minimiin ei ole haluja ja kykyjä palauttanut.


    • Riippuu

      Mulla riippuu lääkityksestä.
      Ongelmia aiheuttanut seronil, risperdal ja zyprexa. Ja ei ongelmia seroquel (paitsi jos annos yli 300mg)

    • Anonyymi

      Hei voisiko joku vielä vastata tuohon että vielä abilify halut kokonaan ? Onko kokemuksia siitä onko halut palanneet kun on lopettanut lääkkeen käytön ?

      • Anonyymi

        Osalla ne katoaa pysyvästi, osalla ei.


    • Anonyymi

      Pertsin ainakin vielä halut. Citalopramista ongasminsaanti ongelma. Luokittelen apilyfyn samaan kuin pertsin, vie aika varmasti halut. Zyprexa 2,5 mg ei vaikuta.

    • Anonyymi

      Minulla himot lisääntyivät kun aloitin ssri lääkityksen. Huomasin ramppaavani rafloissa minihameessa ja sexy sukissa.

      Ajattelin että se on ihan "normaalia" pitkän vakavan masennuksen jälkeen, milloin mikään suhde ei kiinnostanut.

      Tilanne tasoittui jonkin ajan jälkeen ja kuvittelin taas että se on ihan ok, sen alku innostuksen jälkeen, mutta kun sitten lopetin lääkityksen (koska en enää tarvinnut sitä) niin huomasin, että se oli "vaimentanut" herkkyyttä.

      Näin jälkikäteen ajatellen, vaikka lääkkeellä oli sivuvaikutuksia niin se oli yksi olennainen osa kuntoutumistani, johon liittyy tietysti paljon muutakin kuin lääkkeet ja seksuaalisuuteni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      153
      4697
    2. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      204
      4014
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      35
      2720
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      12
      2517
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      37
      2248
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      15
      1831
    7. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1697
    8. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      49
      1494
    9. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      37
      1422
    10. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      34
      1416
    Aihe