valtavakuoppa

outsiideri

Istun autossa ja katson jeppiksen toria hieman epäuskoisesti, Onko täällä räjähtänyt vanha lentopommi? Valtava kuoppa on syntynyt entisen Terazzokorttelin paikalla.
Sitä ympäröi teräsaidat ja siellä näyttää muutama ihminen möyrivän maata.
Merkillistä!

No matka on ollut pitkä , minua väsyttää , janottaa ja nyt myös ,v ..tuttaa .Jään hetkeksi istumaan autoon ja katson näkymää.
Muistelen hetken millaista täällä oli ennen tuota harmagedonia.Siitä on tietenkin jo kauan ,yli 30 vuotta, mutta jotkut asiat jäävät mieleen.

Pitkät jonot lauantai-iltaiisin Kellarin edessä, sinne oli päästävä,koska se oli silloin paras paikka kaupungissa, ainakin silloisille nuorille.
Kellarin poket oliva siihen aikaan arvokkaita, itsetietoisia herrasmiehiä , harvoin heillä pokka petti..

muistan kuinka hienovaraisesti toinen heistä kerran käsitteli päihtynyttä, hyvin lihavaa ja jonkinlaisen legendan maineen omaavaa miestä;
Miehen inttäessä ja astuessa jo eteenpäin toinen kinkkumainen käsi nyrkissä, astahti tuo poke sirosti sivuun ja potkaisi tyylikkäästi häirikköä kulkusille jolloin tämä tupertui maahan.
Kiroillen ja voihkien hän raahautui pystyyn ja poistui paikalta uhkauksia huudellen mutta harmatukkainen portsari vain hymyili kohteliaasti ja pyysi kyseistä herraa tulemaan seuraavan kerran vasta kahden vuoden päästä-

Nuo entisajan portsarit , niin he olivat aivan toista rotua kuin nämä nykyiset testosteroni kaljupäät.

Ja kesällä tuo yläkerran terassi, kuinka hyvä sieltä olikaan seurata kaupungin keskustan kuohuvaa elämää,siihen aikaa siellä vielä oli elämää-nyt ei taida olla paitsi kerran vuodessa, jaakonpäivinä.

Kiva oli katsella pienessä keskikaljan huumassa tyttöjä,joiden kesäisen vähät vaatteet saivat mieleen kaikenlaisia tuhmia ajatuksia , varsinkin ruotsalaiset tytöt vaaleine hiuksineen ja lyhyinen hameineen ja yleensä he eivät käyttänet rintaliivejä minkä helposti huomasi ja kaikki nuo asiat saivat aikaan varsinaisen testosteronihyökyaallon ja oli nopeasti haettava lisää keppanaa tiskiltä jotta toinen kotimainen sujuisi paremmin..

Sääli että se laivalinjakin lopetettin--

Meitä oli siihen aikaan useampiakin vuorotyöläisiä , merimiehiä ja ihan vaan työttömiä , jotka kerääntyivät usein tuonne Terzzon terassille jo aamupäivästä ja illansuussa laskeuduttiin alakertaan jatkamaan ,jos jumala tai poke oli suosiolleinen.
Sieltä löysin sinutkin ,punahiuksinen jumalatar joka hetkeksi soit suosiotasi kulkuripojalle, kiitos noista muutamasta kauniista kesäpäivästä kauan sitten!

Näkymät menneisyydestä haalistuvat ja häviävät vähitellen mielestäni, näen taas valtavan kuopan sitä ympäröivine,teräksisinen aitoineen ja sinisine suojakäytävineen kuin kaiken katoavaisuuden surullisena muistutuksena.

No tuhahdan itsekseni,aika aikaa kutakin , ehkä tuostakin vielä nousee fenix-linnun tavoin uusi,uljas kortteli, ihmeitähän kuulemma joskus tapahtuu..

11

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 87tuotos

      Siis miten ihmeessä tää vanhempi sukupolvi ei vaan pääsee tän terazzon purkamisen yli? Vähä väliä joku mennrisyyden muistelia tulee tarinoitsemaan "kuinka sillon 20-30v sitten..." koittaaka nyt päästä asian yli tai hankkikaa terapia apua...eine muistot mihkään häviä vaik terassi maan tasalla. :) ja piti oikein pylväätkin ottaa talteen että niitä sitten jotkut pääsee hinkkaan ja muisteleen ku olo on haikee...herranjestas ...

      • kaikuistiko

        palaa asiaan 30 vuoden päästä niin ehkä sitten ymmärrät,


      • naalinräkäpussi

        Ei mikään ole pysyvää.. oli minustakin ikävä kun ristikari pistettiin kielikylpy kouluksi ja nykyään sielä ei kukaan käy kouluja mutta kyllä minä olen sen yli päässyt. Tuota koulua kävin 20v sitten ...


    • Cheste

      Terazzon kulma oli noina hyvinä aikoina suosittu maleksimispaikka. Siinä seisottiin tai nuokuttiin penkillä kolmessa vuorossa, aamusta iltaan ja joskus jopa yön läpi. Melkein aina oli joku, ehkä vain yksi makaamassa penkillä tai sen alla.

      Jeppiksen läpi ajaessani, olen pannut merkille, että päivystys on siirtynyt nyt kauppakekukseen. Enää ei tarvitse enää hytistä ulkona pakkasessa. Siellä pelaavat hedelmäpelejä ja tapittavat noijuineen harvat henkiinjääneet legendat, jotka kävivät aikanaan Tukholman kautta hankkimassa itselleen ennenaikaisen eläkkeen. He eivät tunne enää minua. Hyvä niin.

      Vaikka muistojen maisema on tuhottu, muistelisin, etteivät ne entisetkään ajat niin hääppöisiä olleet. Kahvilassa lunastettiin istumapaikka kahvikupillisella, jota ei nykyään juotettaisi edes sioille. Kahvilat olivat kiinni viimeistään klo 9.30. Baariapulaiset olivat ilkeitä juntteja, jotka pitivät meitä iseään huonompina ja kohtelivat meitä epäystävällisesti. Jos ei halunnut palella, niin sulkemisajan jälkeen piti mennä joko kapakkaan tai elokuviin. Ja sen jälkeen syötiin grillin edessä Kanavapuistikolla sisältä kylmää rasvaista makkaraa kylmän perunamuusin kanssa.

      Valomerkit tulivat kapakoissa viimeistään klo 24. Sen jälkeen lähdettiin ulos tappelemaan, hommaamaan pimeää pulloa ja oksentelemaan. Kaupunki oli täynnä väkivaltaisia typeryksiä ja juoppoja, eivätkä ne tässä palstalla ylistetyt poketkaan mitään ruudinkeksijöitä olleet.

      Vieläkin näen silmissäni Terazzon edessä Schaumannin vuorotyöläiset puhumassa vuorokalenteristaan, japalaiset liian pienissä nahkatakeissaan viiksineen, ulkonevine hampaineen, naistenmiesilmeineen, pseudohipit afganistanilaisissaan kädet taskussa ja Yesin levy muovipussissa miestään odotellen. Mutta nostalgiaa sanalla sanoen.

    • outsiiderii

      Olihan se niinkin ,aika tahtoo kullata muistoja.
      ja se terazzon kahvi, tosiaan ,seähn oli ihan hirveetä shaissee jos joskus krapulapäis sitä erehty ottamaan..Kafikses oli ehkä vähän parempaa.Koskahan sekin talo pannaan maan tasalle ja jätetään kesannolle 10 vuodeksi niinkuin se entisen poliiaiaseman ja ilnja-auto aseman tontti
      Pahalta näyttää torinkin kohtalo; arkeologit tonii paikkaa joka oli 150 vuotta sitten veden alla ,,tuskin sieltä mitää uutta susiluolaa tai lemminkäisen luolaa on ,vaikka tassunjälkiä löytykin--
      Kaipa museovirasto julistaa sen suojelukohteeksi ja monttu on siinä vielä vuonna 2050.

    • beethooven

      Toisaalti paikkakunnalla missä rakennetaan ja korjataan todennäköisesti on myös tulevaisuutta ainakin mitä todennäköisemmin vielä hyvinkin.

      • siipisipuli

        Joo mutta kun tää vanhempi sukupolvi tahtos niin jumityua tohon menneisuyteen ettei "sais" rakentaa uutta vanhan tilalle... täält joutas moni muukin rakennus purkaa ja kasaa uudet tilalle ...


      • beethooven

        Ihmeen suuri tyhjä alue on myös siinä aivan keskustassa juna-aseman ja raatihuoneen välissä. Aivan kuin odottaen vielä mutta mitä?


    • Jeppis-on-kuollut

      Tämä kaupunki on menetetty. Ihan sama mitä kaivavat, turha on enää kuoppaa edes täyttää.

      • Uutuutta_byggaa

        Rakentavat uutta Pietarsaarta. Ruotsinkielisten-ja lessujen shangrilaata.


    • TPxxx

      Kuka toiselle kuoppaa kaivaa ,,,kaipa siitä jotain syntyy, oliko tarkoitus tehdä siitä parkkihalli ?

      Tarvitaanko siellä sellaista ?Autothan voi jättää nykyisin vähän mihin sattuu, en muista että siellä olis koskaan ollut vaikeutta löytää parkkipaikkaa.

      No ehkä talvella on toisin,en ole siellä käynyt talvella vuoden 80 jälkeen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1488
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      255
      961
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      195
      948
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe