Tuli noin kolme vuotta sitten laitettua pumppu, eroaa vain aika tavalla näistä nykyisin markkinoilla olevista. Olen todella tyytyväinen masiinaan, siinä ei ole ulkona olevia osia lainkaan, vaan koko hoito on sisätiloissa. Se tuntui järkevältä, koska asun pohjois-Ruotsissa. Minulla on vain positiivista kokemusta,ei ole tarvinut sammutta kovillakaan pakkasilla ja on myös hiljainen vehje. Olisi kiva kuulla onko muut käyttäneet vastaavaa, ja mitä pätevillä ammattilaisilla on sanottavaa ko. laitteesta, se löytyy www.acma.nu. Kiitti etukäteen.
Ilmalämppäri
Pekka
3904
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei ulkoisia osia? Eli sinulla on sähkökäyttöinen vastus joka lämmittää sisäilmaa. No, sitä ei tosiaan tarvitse sammuttaa kovillakan pakkasilla ja yhä se vaan toimii :-) Hiljainenkin laitteesi varmastikin on, eihän esim. saunan sähkökiuaskaan pahemmin ääntele ;-)
Et tainnut katsoalenkistä jonka laitoin eka viestiin. Kyseessä on lämpöpumppu jonka kompressori ja kennot ovat sisätiloissa, tekninen ratkaisu joka ainakin minulla on toiminut hyvin. Se eroaa vain näistä Japanilaisista malleista rakenteeltaan aika selvästi. Masiina ottaa lämpöä ulkoilmasta ja ulos menevästä sisäilmasta. Olisi tosin mukavaa jos joku asiantuntija kertosi näkemyksensä tästä. ;-)
Tämäntyyppisiä vehkeitä on näkynyt myös Suomessa. Itse olen sellaista myös harkinnut, mutta
hieman arveluttaa tehdä teräsbetoniseinään kaksi isoa aukkoa laitteen tulo- ja poistoilmalle. Käyntiääni (max 45db) on myös selvästi suurempi kuin laitteissa, joissa on erillinen ulkoyksikkö.