Mistä tiedätte, mikä se teidän uskontonne on? Itseä kiinnostaa shamanismi ja oikeastaan kaikki. En tiedä, miksi itseäni nimittäisin. Näen jonkinverran henkiä, osaan lukea ihmisiä kuin avointa kirjaa ja luonto (etenkin kivet) kutsuvat minua puoleensa. Mikä minä olen? :D Mistä voin opiskella asioista enemmän, esim loitsuista ja henkien kanssa kommunikoinnista? Se on hankalaa. Lisäksi henkioppaani ei suostu juttusille. Apua? :)
Noituus ja oma luonnonuskonto
3
200
Vastaukset
- kulkijavaan
Mitä meinaat hengellä tiedoksesi ihminen kuoleman jälkeen todellakin kuolee ja pääsee joko taivaaseen tai joutuu kadotukseen ei ole mitään
haamuja.- meilläonnäkemysero
Huijaat. Väkeä (joita kristityt virheellisesti kutsuvat haamuiksi tai demoneiksi) on ja on aina ollut. Kristityllä aikakaudella heitä vain on vähätelty ja vihattu. Kuoleman jälkeen kaikki menevät samaan vainajalaan maanpäällisestä elämästä riippumatta. Joten kenenkään ei parane ylentää itseään "taivaskansaan" - ja toisaalta myös helvetillä pelottelu on ajanhukkaa.
Aloittajalle suosittelen tutustumaan alla oleviin sivuihin, jos suomenusko (aka kansanusko/ perinneusko/ muinaissuomalainen usko) eli luonnonuskon kotoinen muoto kiinnostaa:
https://www.facebook.com/suomenusko?ref=ts&fref=ts
http://www.taivaannaula.org/
- Lauvi
Hei!
Älähän suotta pidä kiirettä itsesi lokerioimisessa. Luonnonuskonnot ovat hyvin laajoja ja väljiä käsitteita, jokainen kulkee hyvin omannäköistä polkuaan. Itselläni ei ole uskontoa, olen toki noita ja "harjoitan samanismia", mutta näistä kumpikaan ei ole uskonto sanan varsinaisessa merkityksessessä. Kyse on kokemuksellisesta polusta.
Löydät tietoa luonnonuskonnoista Lehto Ry:n kautta (nettisivut ja faceryhmä) ja shamanismista esim. Shamaaniseuran sivuilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1011610- 2101487
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591000Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31969Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K54777Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49755The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5702Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉54702En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k40696Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36695