Noituus ja oma luonnonuskonto

eläintoteemi

Mistä tiedätte, mikä se teidän uskontonne on? Itseä kiinnostaa shamanismi ja oikeastaan kaikki. En tiedä, miksi itseäni nimittäisin. Näen jonkinverran henkiä, osaan lukea ihmisiä kuin avointa kirjaa ja luonto (etenkin kivet) kutsuvat minua puoleensa. Mikä minä olen? :D Mistä voin opiskella asioista enemmän, esim loitsuista ja henkien kanssa kommunikoinnista? Se on hankalaa. Lisäksi henkioppaani ei suostu juttusille. Apua? :)

3

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kulkijavaan

      Mitä meinaat hengellä tiedoksesi ihminen kuoleman jälkeen todellakin kuolee ja pääsee joko taivaaseen tai joutuu kadotukseen ei ole mitään
      haamuja.

      • meilläonnäkemysero

        Huijaat. Väkeä (joita kristityt virheellisesti kutsuvat haamuiksi tai demoneiksi) on ja on aina ollut. Kristityllä aikakaudella heitä vain on vähätelty ja vihattu. Kuoleman jälkeen kaikki menevät samaan vainajalaan maanpäällisestä elämästä riippumatta. Joten kenenkään ei parane ylentää itseään "taivaskansaan" - ja toisaalta myös helvetillä pelottelu on ajanhukkaa.

        Aloittajalle suosittelen tutustumaan alla oleviin sivuihin, jos suomenusko (aka kansanusko/ perinneusko/ muinaissuomalainen usko) eli luonnonuskon kotoinen muoto kiinnostaa:
        https://www.facebook.com/suomenusko?ref=ts&fref=ts
        http://www.taivaannaula.org/


    • Lauvi

      Hei!
      Älähän suotta pidä kiirettä itsesi lokerioimisessa. Luonnonuskonnot ovat hyvin laajoja ja väljiä käsitteita, jokainen kulkee hyvin omannäköistä polkuaan. Itselläni ei ole uskontoa, olen toki noita ja "harjoitan samanismia", mutta näistä kumpikaan ei ole uskonto sanan varsinaisessa merkityksessessä. Kyse on kokemuksellisesta polusta.
      Löydät tietoa luonnonuskonnoista Lehto Ry:n kautta (nettisivut ja faceryhmä) ja shamanismista esim. Shamaaniseuran sivuilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      43
      3064
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1897
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1880
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      77
      1605
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1484
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1378
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      25
      1310
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1299
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1099
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      106
      1096
    Aihe