Tanssietiketti

Luin tuossa vastikään eräällä tanssipaikalla tanssietikettisääntöjä
Ihan mielenkiintoista
Pitää hakea kaikkia tasapuolisesti tanssimaan
Viedä ne 2 kappaletta tanssien loppuun oli millainen tanssitettava tahansa
Varmaan ne täältä netistäkin löytyisi.
Hyvä ne varmaan olisi kaikkien kerrata edes joskus.
Askelkuviotkaan lavatansseissa ei välttämättä päde, mitäs sanotte tästä ?
977
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Joo täyttä roskaa. Etiketit ovat tarkoitettuja myös rikottaviksi. Kaikki tietävät kultaisen käytöksen säännöt ;))

Kannattaa käyttää siis myös järkeä ja elää siellä seillä lavalla niin että itsellä ja heillä joiden kanssa olet siellä tekemisissä on hauskaa.

Äänestä
  • Eivät ole roskaa. Todella monella ei tunnu olevan väliä että muillakin saisi olla hauskaa. Totta on sekin että kaikkea kirjoitettua ei kannata noudattaa kirjaimellisesti...

    Äänestä

Tanssietiketti ei ole kovin monen tanssijan tiedossa. Lavoilla näkee jos jonkinlaista kieputtajaa. Tullaan tanssimaan kädenali-tanssia kulmiin, 1 rinkiin etc.
Lattareiden aikaan työnnetään daami lattareita tanssivan parin väliin. Eikö seuratanssin opettajilla ole ohjelmistossaan opettaa lavakäyttäytymistä. Vai onko enemmistö tanssiseuralaisista kovakalloista porukkaa. Joissain tanssipaikoissa se toimii esim. Suikkalan lava.
Mitä etelämmäksi mennään niin sen röykeämmäksi tanssijat tulevat. Olisi paljon väljempää jos käden-ali tanssijat olis keskemmällä ja perinteistä vaihtoaskeltajat 1 ringissä.

Äänestä
  • Vesiliikenteessähän ketterämpi on väistämis- ilmeisesti velvollinen, vaikka ketterämpi on hyvin monessa väistämis- ja suuronnettomuustutkintalautakunnan jättämien raporttien mukaan väistämättömyyskin tapauksessa hieman tai jopa uskomattomankin paljon taitamattomampi vesiliikkeissään eli tanssikansanomaisesti sanottuna muuveissaan. Vesiliikenteessä sattuu kuitenkin havereita paljon vähemmän kuin tansseissa.

    Tansseissahan tilanne on siinä mielessä hieman poikkeava, että esimerkiksi facebookin suurtanssitunnelmalässähtämistutkijalautakuntien jättämien raporttien perusteella ketterämpi oli myös kauhean paljon taitavempi, mutta ei tästä huolimatta edes yrittänyt väistää, vaikka vesiliikenteessäkin ketterämpi on väistämis- ilmeisesti velvollinen. Ehdotankin, että tansseissa väistämisvelvollisuus erotetaan taitamattomuudesta ja liitetään taitavuuteen, jolloin kaikkien muuvit sujuvat kuin rasvattu!

    Äänestä

  • kapteenitaitoväistönen kirjoitti:

    Vesiliikenteessähän ketterämpi on väistämis- ilmeisesti velvollinen, vaikka ketterämpi on hyvin monessa väistämis- ja suuronnettomuustutkintalautakunnan jättämien raporttien mukaan väistämättömyyskin tapauksessa hieman tai jopa uskomattomankin paljon taitamattomampi vesiliikkeissään eli tanssikansanomaisesti sanottuna muuveissaan. Vesiliikenteessä sattuu kuitenkin havereita paljon vähemmän kuin tansseissa.

    Tansseissahan tilanne on siinä mielessä hieman poikkeava, että esimerkiksi facebookin suurtanssitunnelmalässähtämistutkijalautakuntien jättämien raporttien perusteella ketterämpi oli myös kauhean paljon taitavempi, mutta ei tästä huolimatta edes yrittänyt väistää, vaikka vesiliikenteessäkin ketterämpi on väistämis- ilmeisesti velvollinen. Ehdotankin, että tansseissa väistämisvelvollisuus erotetaan taitamattomuudesta ja liitetään taitavuuteen, jolloin kaikkien muuvit sujuvat kuin rasvattu!

    Uppoa urpo paatteinisi.

    Äänestä

  • hyväjärki kirjoitti:

    Uppoa urpo paatteinisi.

    Niin juuri! Törppöjen kanssa tanssilavalla puuhastelu on ihan samanlaista kuin pienten lasten kanssa puuhastelu: oma liike on säädettävä ympärillä säntäileville pikkulapsille sopivaksi, ettei tule pienelle pipi - varsinkin, jos pepantteenituupi on taas loppu tai kadonnut.

    Kaikkia pikkulapsiakaan ei kukaan millään pysty kylläkään väistelemään, jos ja kun on mennyt laskuissa sekaisin ja kuvittelee, että ainakin suurin osa heistä säntäilee näkösektorissa, mutta silloinkin omat jalat oman perseen alla pitämällä voi välttyä pahemmilta havereilta ja säästää pikkulastenkin poliklinikkakäyntikustannuksissa: mikään vakuutus ei kuitenkaan korvaa sitä määrää polttoaineita, joka menisi oman liikkeen säätämättä jättämisen takia jatkuvasti raijatessa pikkulapsiakin poliklinikalle ja takaisin.

    Äänestä

  • Kun askelkuvioitakaan ei tarvitse noudattaa niin kun en kehtaa tai osaa nykyajan tanssiketkutuksia niin menen humpat jenkat valssit tangot masurkat sambat jne.
    sosiaalifoksilla. Kumarran ja kiitän näinhän mies aina tekee.

    Äänestä

Etenkin perinteisiltä lavoilta etikettitaulu yleensä löytyy, eikä todellakaan tekisi pahaa itse kunkin kerrata nuo 12 kohtaa. Etenkin viimeiset vissi, ne tärkeimmät tulisi kaikkien muistaa.
- ota muut tanssijat huomioon
- älä syytä pariasi epäonnistumisesta
- älä opeta ketään pyytämättä
- sovita oma tanssisi parisi tasoon
- hymyile ja ole ystävällinen
tavataan tanssipaikoilla

Äänestä
  • Hei mitkä onkaan ne 12 kohtaa ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


satunnainenmatkailija12 kirjoitti:

Luin tuossa vastikään eräällä tanssipaikalla tanssietikettisääntöjä
Ihan mielenkiintoista
Pitää hakea kaikkia tasapuolisesti tanssimaan
Viedä ne 2 kappaletta tanssien loppuun oli millainen tanssitettava tahansa
Varmaan ne täältä netistäkin löytyisi.
Hyvä ne varmaan olisi kaikkien kerrata edes joskus.
Askelkuviotkaan lavatansseissa ei välttämättä päde, mitäs sanotte tästä ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu