Suosittele ompelukonetta

mimani

Koneen ominaisuuksia perusompeleiden lisäksi:
-sopii kaikille kangasmateriaaleille
-paininjalan puristuksen säätö
-differentiaalisyöttö
-yläsyöttömahdollisuus
-kantinkääntäjän käyttömahdollisuus
-mielellään kunnon vankkatekoinen mekaaninen, mutta todennäköisesti pitää tyytyä nykypäivän elektroniseen muovirimpulaan, niiden vallattua markkinat..

Osaisitko suositella näihin kriteereihin sopivaa ompelukonetta?

7

1659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mimani

      Ohho. Sain juuri selville, että missään Berninan koneessa (ainakaan näissä uusissa ilmeisesti) ei ole paininjalanpuristuksen säätöä! =O
      Unohdanpa siis sen merkin heti alkuun.

    • mimani

      Olisiko kellään kokemuksia Husqvarna Viking Opal 670 ompelukoneesta?

    • Surrrurr

      Minulla ei ole kokemusta kysymästäsi Husqvarnan Viking Opal -koneesta, mutta uskoisin sen olevan hyvä kone. Jäin vain ihmettelemään, onko joissakin kotikäyttöön tarkoitetuissa ompelukoneissa differentiaalisyöttö.... Saumureista se löytyy ja on säädettävissä kuten paininjalan puristuskin. Joissakin ompelukoneissa, kuten Pfaff:in malleissa, on yläsyöttäjä tai sellaisen voi hankkia erikseen joihinkin koneisiin, mutta niissä ei ole tietääkseni mitään säätömahdollisuutta, se on joko päällä tai poissa käytöstä. En sitten tiedä, löytyykö sellaisia teollisuusompelukoneita, joissa olisi tuo differentiaalisyöttökin.
      Ainakin peitetikkisaumureihin saa kantinkääntäjän lisälaitteena ja ehkä sellaisen lisälaitteen voisi saada myös ompelukoneeseenkin... en tiedä....
      Jotta nuo esittämäsi edellytykset täyttyisivät ihan kotikäyttöön tarkoitetuissa koneissa luulen, että tarvitset tavallisen ompelukoneen ja sen lisäksi yhdistelmäsaumurin tai erikseen saumurin ja peitetikkisaumurin.

    • Leeam

      Olen käyttänyt pfaff-merkkistä ompelukonetta useampaakin. Ensimmäinen tipmatic kesti yli 20 vuotta ( ei ole rikki vieläkään), seuraava on ollut 13v ja toimii hyvin. Varma ja hyvä

    • Anonyymi

      Mulla on hyvät kokemukset Bernina 325- sarjan koneesta. Paininjalan painetta ei tarvi koskaan säätää. Ompelee mitä tahansa. Turkista silkkiin. Vähän tylsä on, kun mitään draamaa ei tapahdu.

    • Anonyymi

      Kertoisin vaan, tärkeintä on alalangan kireys.
      Puolan ruuvia pitää säätää langan paksuuden mukaan, esim kynnellä 1/4 kierosta tai vähemmän, siis vähän.
      Oikea kireys on kun pitää langasta kiinni ja puola kokonaisuus riippuu. Kun lankaa nykii, puolan pitää laskeutua, eli lankaa pitää tulla hieman, siin riiputtaessa ja nykiessä.

      Kireys on tärkeää, jotta ala ja ylälanka pysyy omalla puolella kangasta.

      Vielä tärkeämpää, ettei synny ongelmia.

    • Anonyymi

      Huonoin tapaamani kone on, kirjottava Husqvarna 6690. Ostin sen uutena -80 luvulla ja vieläkin se on meillä käytössä. Mutta sen tallan alle ei mahdu paksukaan kangas, toiseksi alavärkki joka siirtää kangasta on huonoin tapaaman.
      Paras tapaamani ja myymäni on PFAFF 360-261 ompelukone.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      125
      6610
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      54
      5672
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      79
      4426
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      86
      4309
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      104
      4081
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      84
      1446
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      81
      1257
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      337
      1253
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      16
      1210
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      35
      978
    Aihe