Olen käynyt vuosia jo kesätöissä, ja saanut siitä kivasti rahaa. En kuitenkaan pysty käyttämään kovalla työllä ansaitsemiani rahoja, koska vanhempani takavarikoivat ne. Olen 17-vuotias, ihan pian täysi-ikäinen ja he kehtaavat viedä MINUN rahani. He antavat rahat pienissä erissä minulle, jotten vain ostaisi mitään "turhaa".
Minä olen rahani rehellisesti tienannut, enkö siis saa käyttää rahani mihin ikinä haluankin?
Tämä on niiiiin väärin!!
Vanhemmat rajoittavat shoppaiua liikaa
10
110
Vastaukset
- 14-10
Jos vanhemmat eivät säästä rahoja sinun opiskelua ja itsenäistymistä varten, niin he syyllistyvät rikokseen ottaessaan sinulta itse ansaitsemasi rahasi.
Se on 17-vuotiaan kohdalla vähän siinä ja siinä onko vanhempien ylipäänsä laillista määrätä lapsen itse tienaamista rahoista. He ovat kyllä lapsensa edunvalvojia, mutta eivät saa rikkoa hänen itsemääräämisoikeuttaan tai hänen etuaan.
Millä perusteluilla vanhempasi sinun rahat ovat ottaneet ja saatko ne myöhemmin takaisin? - OPERAATIOR3POMIES
Itse sanoisin, että kyllä vanhempasi ovat älykkäitä, kun rajoittavat shoppailuasi.
Ostelisitko esim: kenkiä ja muotivaatteita kokoajan sillä rahalla, vai?
Luultavasti vanhempasi ovat laittaneet rahat säästöön esim. itsenäistymisen varalle.
Toisaalta laissa lukee että alaikäiselläkin lapsella on oikeus käyttää omalla työllään saamiinsa rahoihin. Ota yhteyttä sosiaalitoimistoon jos asia nyt niin kyrpii.
Opit vielä, että raha ei kasva puussa. - helvett
Minua VITUTTAA se kun äiti rajoittaa harrastuksiani. Siis KALJAN JUONTIA/KILJUN tekoa. Ihan VITUTTAMALLA VITUTTAA!!!!!!!!!!!! Tällä heteklläkin minulla voisi olla Viherahon tyyliin iso ämpäri jääkaapissa. Ilman ÄITIN holhoamista.
- hauskahh
*reps* :'''D
- Nyyminennistii
Vauu kaljaa. Ootpa cool ja makee. Odota kun olet kulunut YH-äiti kun maineesi tuosta lässähtänyt ja kirii edelläsi :)
- helvett
Minä olen kyllä jo ISO POIKA!!!!! Pääsin äskettäin ysiltä. Viittasit varmaan minun puheeseeni. Äitini sen sijaan on yksinhuoltaja. Minä puolestaan haluan olla isona samanlainen kuin Yuoutubista tuttu PASI VIHERAHO!!! Siinä on hyvä äijä.
- ärsyyntynyt
Eniten tässä ärsyttää se, että miten vanhempani kuvittelevat minun jatkossa käyvän töissä, jos en kerran hyödy siitä mitenkään?
Minä menin töihin nimenomaan siksi että halusin omaa rahaa omaan käyttöön, mutta kappas keppana minulle ei jää mitään.
En aio käyttää rahaani mihinkään tyhmään, en pähteisiin tai mihinkään sellaiseen. Ainoastaan tavaroihin, joita tarvitsen.
Minulle on aivan sama säästävätkö he rahat esim. Autoani yms varten. Haluan rahani nyt, koska ne ovat minun, ja koska tarvitsen kipeästi uusia vaatteita ja koulukirjoja.
Minua ärsyttää niin paljon ettei kukaan voi ymmärtää miten paljon minua suututtaa ja itkettää. Olen äärettömän pettynyt vanhempiini, he ovat julmia eivätkä ansaitse kunnioitusta pätkääkään. En voi enää edes kutsua heitä "äidiksi ja isäksi", nuo elukat eivät ole minun vanhempiani. Vihaan heitä.- einimimerkkiää
Multa on myös otettu kaikki rahat pienestä pitäen. Mutta tiedän että se vaan on mun hyväksi sitten kun olen täysi-ikäinen. Multa on otettu jopa synttäri ja joulurahatkin pois. Mulla on oma tili jossa on ainakin parituhatta euroa tulevaisuuttani varten, joten vanhemmat ovat parhaita:)
- rdtyjg
"15 vuotta täyttänyt nuori voi tietyissä tilanteissa avata itse itselleen tilin. Tilin voi avata palkkatuloja tai eri lakien mukaan nuorelle itselleen maksettavia sosiaalietuuksia varten. Nuori voi käyttää näitä varoja pikaraha- tai Visa Electron -kortilla. Vanhemmilla ei ole oikeutta käyttää tätä nuoren omaa tiliä ilman tilinomistajan suostumusta, mutta heillä on kuitenkin oikeus saada tiedot myös tästä tilistä."
https://www.op.fi/op/henkiloasiakkaat/opastus/alaikaisen-pankkiasiat?cid=151752053&srcpl=3
Siinä myös muuta tärkeää tietoa. kiität aloittaja vielä vanhempias kun aloitat elämän koulun :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1226079- 292140
- 1771972
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101153Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.691145- 731007
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241007Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24922Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42897Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12765