Miten netistä saa mainokset pois? Todella raivostuttavaa, kun vasempaan laitaan tulee nykyään joku ihme palkki, joka mainostaa "samankaltaisia tuotteita" kun menee jollekin nettisivulle. Lisäksi alareunaan tulee kolme palkkia, mutta koska koneessa on kaikki ad blockit mitä chromeen nyt saa, niin ne palkit ovat vain harmaita. Ikään kuin mainokset ilman mainoksia.
Tarjoan kaljat sille, joka kertoo sellaisen ratkaisun, että nuo vitun mainokset häipyvät. Koneessa on siis ad block ja ad block plus, mutta ei auta.
Tarjoan kaljat sille, joka kertoo sellaisen ratkaisun, että nuo vitun mainokset häipyvät. Koneessa on siis ad block ja ad block plus, mutta ei auta.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei mitenkään saa. Yksi ihminen ei voi näihin mainoksiin vaikuttaa vaan se vaatisi miljoonien ihmisten joukkokanteen mainosyhtiöille joskaan silloinkaan asiaan tulisi tuskin muutosta.
Mutta selaimesta saa mainokset pois Adblock Plussalla.
windowsia käyttävällä aika hankalaa... koko ajan pukkaa juuri tuollaisia - siksi en käytäkään kyseistä tuotetta...
vaihda linuxiin
Samat mainokset niillä sivuilla pyörii, oli koneen käyttöjärjestelmä mikä tahansa.
Sen siitä saa kun käyttää kaikenlaisia vakoilijoita.
Mulla Adblock ja flashblock Firefoxissa ja käyttöjärjestelmänä Linux Mint 17.2. Ei kiusaa turhat mainokset. Eikä tarvita virustorjuntaohjelmia hidastamaan koneen toimintaa. Tämä on mylly on vietävän nopea, vakaa ja livakka.
http://www.bidnessetc.com/49100-microsoft-corporation-edge-browser-heres-how-to-block-ads/
Toimii tosi hyvin, mitään muuta ei selaimiin tarvita. Huom step 3 = “C:WindowsSystem32drivers\etc”
Eikun näin..“C:WindowsSystem32\drivers\etc”
Noudata linuxgurun antaman linkin ohjeita, mikäli englanti taipuu. Saat taatusti mainoksettoman koneen Windows-käyttöjärjestelmässä.
"Koneessa on siis ad block ja ad block plus, mutta ei auta."
Miksi molemmat ? Poista AdBlock ja jätä vain se AdBlock Plussa. Senjälkeen tarkista että suodatuslistat ovat kunnossa eli sinne on oikeasti laitettu joku suodatuslista ja se on käytössä. Itselläni on Easylist (https://easylist.adblockplus.org/en/) käytössä eivätkä mainokset kiusaa, tuon lisäksi voit halutessasi lisätä omia suodatuksia.
Voi olla että tuossa tapauksessa sotkee tuo kahden suodatuslisäosan käyttö tai sitten et ole ottanut suodatuslistoja käyttöön.
Tuo AdBlock kannattaa muutenkin poistaa, se ei ole luotettava vaan lähes haittaohjelmaksi tulkittava. Nimenomaan se AB Plus on se oikea toimiva suodatin.
Poista kaikki selaimenlisäosat, jotka eivät ole pakollisia, esim. Adobe Flash ja jne...