Mikä oli 90-luvun opettavainen piirrossarja?

ysäripiirretty

En kuollaksenikaan muista tämän sarjan nimeä. Siinä oli muistaakseni eläimiä, jotka kokoontuivat kuuntelemaan metsän viisaan, olikohan se pöllö, tarinoita. Tarinoissa oli aina joku opetus ja niissä pöllön kertomissa tarinoissa oli usein ihmisiä.

Muistan vain yhden jakson, jossa se tarina kertoi semmosesta pojasta, joka ei millään olisi malttanut odottaa kesälomaa. Sen eteen ilmestyi haltija, joka antoi sille semmosen pallon, jossa on naru. Aina kun siitä narusta nykäisee, niin pääsee ajassa eteenpäin toivomaansa hetkeen. Sitten se poika nykäisi ja pääsi heti kesäloman alkuun.
Tarina eteni, ja aina kun sillä oli joku ärsyttävä tilanne edessä, niin se nyki sitä pallon narua ja pääsi eteenpäin. Viimein sillä oli vaimo ja lapsia jne. Sitten lopulta kun se viimeisen kerran nykäisi siitä narusta, niin se ilmestyi vanhana miehenä oman vaimonsa haudalle ja rupesi itkemään ja katumaan valtavasti: miksi se oli tuhlannut koko elämänsä ja aina vaan mennyt eteenpäin kokematta mitään ja nauttimatta täysillä elämästä.

Sitten se sama haltija ilmestyi sille siihen hautakummulle ja sanoi: jos olet ottanut opiksesi, ja osaat vastedes arvostaa elämää sellaisena kuin se on, niin voin viedä sinut takaisin siihen hetkeen, ennen kuin ensimmäisen kerran nykäisit siitä narusta. Ja näin tapahtui.

Toi jakso teki minuun lapsena tosi syvän vaikutuksen ja muista tuon opetuksen edelleen. Haluaisin vaan muistaa, mikä se sarja oli, missä noita opetuksia näiden tarinoiden muodossa esitettiin!

Olisko ketään joka muistais? Tuo sarja tuli joskus 90-luvun puolivälissä lauantai- tai sunnuntaiaamuna.

4

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väke

      Olisiko Tarinoita hyveiden kirjasta? Itsekin muistan tuon kertomasi tarinan.

      • ysäripiirretty

        ISO KIITOS! :) Olen yrittänyt vuositolkulla keksiä mikä sen sarjan nimi oli. Jakso löytyi Youtubestakin ja onhan se ihan vaikuttava edelleen :)


      • väke
        ysäripiirretty kirjoitti:

        ISO KIITOS! :) Olen yrittänyt vuositolkulla keksiä mikä sen sarjan nimi oli. Jakso löytyi Youtubestakin ja onhan se ihan vaikuttava edelleen :)

        Mikä Youtubessa olevista jaksoista on se?


    • Anonyymi

      Lokakuu 1996.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      153
      2875
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      281
      2566
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      39
      1584
    4. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1510
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1222
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1163
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1085
    8. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    9. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      37
      1009
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      322
      957
    Aihe