Mua on jo jonkin aikaa vaivannut silmissä epämiellyttävä tunne ja silmiä vetistää varmaan päivittäin. Varsinkin jos autossa ilmastointi puhaltaa tai muuten vain silmät altistuu tuulelle. Tai sitten aurinko paistaa kirkkaana ja joudun siristämään silmiä. Joskus tuntuu että silmien vetisyys saa näönkin huonoksi ja sumeaksi. Myös joskus silmiä (ja ohimoa) särkee ja silmät näyttävät ärtyneiltä ja punoittavilta. Ja näin naisena jos meikkaan silmiä ja kun päivän aikana silmät alkaa syystä tai toisesta vetistämään niin meikkiä valahtaa silmään ja se kirvelee aivan tajuttomasti ja kyyneleet alkaa valumaan. Tästä syystä en siis meikkiä hirveästi viitsi edes käyttää, ja jos käytänkin niin mieluimmin vedenkestävää.
Olen kokeillut kahdenlaisia apteekista saatavia silmätippoja mutta ne eivät tunnu auttavan enkä ole varma onko tässä nyt kyseessä pelkästään herkät ja kuivat silmät. Tai olen käyttänyt silmätippoja liian vähän (2 aamulla, 2 illalla ja päivän aikana jos muistan mutta harvemmin)
Voiko olla että silmät ovat tulehtuneet ja vaatii silmälääkärillä käyntiä?
Herkät silmät vai jotain vakavampaa?
3
129
Vastaukset
- Gddffghgghggh
Kokeile Oftagel 4-8 kertaa päivässä. Tai Viscotears. Molempia saa ilman reseptiä.
- Gfgfgffgfgffgf
Jatkan vielä, että kannattaa käydä joko suoraan silmälääkärissä tai omalla terveyskeskuslääkärillä tai työterveyslääkärillä, kenelle vain helpoimmalla pääset. Silmälääkäri on suositeltavin, mikäli et ole aiemmin silmälääkärissä käynyt.
- Herkkäsilmäinenkö
Kiitos vinkeistä! Kävin ostamassa Oftageliä ja se tuntuu silmään kyllä paljon kosteuttavammalta ja huomattavasti paremmalta johtuen varmaan geelimäisestä koostumuksesta jota aiemmin käyttämissäni silmätipoissa ei ollut.
Jos sekään ei kuitenkaan pidemmällä aikavälillä käytettynä auta ongelmaan niin täytyy sitte mennä lääkärille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006514
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t313890törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303305Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3781783- 331408
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471043Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11986Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11920- 42889