Kuuluu olevan tämä naimisiin tänään menevä ruotsin Hällqvist alunperin olevan Rautalammin Tenhusia. On varmaan sukua kyyjärvenkin Tenhusillekin. Milloinkahan tulee käymään Kyyjärvellä.
Tenhusiako
6
132
Vastaukset
- Adameva
Lieneekö vallattomien elintapojen perusteella myös Viitasaarelaista eloisuutta ?
- Kyläänkylään
Nyt Tenhuset joukolla kylään sukulaisiin Ruottinmaalle.
- Sukua
Lisäksi Iltalehden virallisessa ryhmä hääkuvassa morsiamen oikealla puolella olevat ihmiset ovat niin Tenhusen näköisiä,pulleita ja pyöseäposkisia että maar'
- Sukuonpahin
Ruotsalainen juhannus " Midsommardagen" nyt Tenhuset joutui opettelemaan uudet Ruottinmaalaiset juhannus juhlat,josko Kaarle-Kustaa saa päähänsä lähteä miniän sukulaisiin juhlan viettoon.
Eli juhannussalko keskelle kylää ja opettelette tanssimaan sen ympärillä piirileikkejä ja laulamaan kansanlaulua ja löytyykö Tenhusista pelimanneja? Jotka soittaa.
Onpa hyvä että on tavallisia "pölökkisiä vastarannalta" ettei tarttejoutua moiseen hommaan. - tenhune
Sukuonpahin kirjoitti:
Ruotsalainen juhannus " Midsommardagen" nyt Tenhuset joutui opettelemaan uudet Ruottinmaalaiset juhannus juhlat,josko Kaarle-Kustaa saa päähänsä lähteä miniän sukulaisiin juhlan viettoon.
Eli juhannussalko keskelle kylää ja opettelette tanssimaan sen ympärillä piirileikkejä ja laulamaan kansanlaulua ja löytyykö Tenhusista pelimanneja? Jotka soittaa.
Onpa hyvä että on tavallisia "pölökkisiä vastarannalta" ettei tarttejoutua moiseen hommaan.Nyt pitää laittaa peltiä perseeseen, kun tenhuset ovatkin ruottalaisia. Varottava kävelyä ns. ruottalaistuntumalla.
- VVMMWW
tenhune kirjoitti:
Nyt pitää laittaa peltiä perseeseen, kun tenhuset ovatkin ruottalaisia. Varottava kävelyä ns. ruottalaistuntumalla.
Todella hauska juttu, juntti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.813918Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973287Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1202579Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.1831817Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.201754Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m761580Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä931568- 1081489
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11281- 551123