Tiedetäänkö työpaikallanne lesboudestanne ja miten se on tullut julki/miten olette kertoneet? Oliko vahinko vai tarkoitettukin? Olis vielä mukavaa tietää, että millä alalla ootte? Itse olen terveydenhuoltoalalla ja koen hirveän vaikeaksi kertomisen.Hierarkkinen ja jäykkä ilmapiiri ei yhtään edistä asiaa. Muutenkin kokisin vaikeana sen, että jos kaikki tietäisivät, niin mitä he ajattelisivat, kun tekisin jotain intiimiä toimenpidettä naispuoliselle henkilölle. Jotkut ihmiset kun ovat niin pässejä, että luulevat lesbojen katselevan kaikkia naisia. Tosin, jos kukaan ei ikinä tule kaapista ulos, niin käsityksiä ja asenteita ei voi muuttaa!
julkilesbo?
Greta
62600
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mun työpaikassa kaikki teitää mun elämäntavan.. Ja se on ihan yes.. On suvaitsevaita työtovereita - pääsääntöisesti.
Mukavaa Joulun odotusta Sulle
Minä olen kertonut vain muutamille työkavereilleni. En ole kokenut tarpeelliseksi alkaa kailottamaan omaa seksuaalisuuttani; olen asiasta maininnut, jos siitä on tullut puhetta. En muutenkaan ole läheinen työkavereideni kanssa enkä vietä vapaa-aikaani heidän kanssaan, joten siinäkään mielessä asiasta ei hirveästi ole ollut puhetta. Työkaverini kyllä tietävät, että seurustelen, yleensä puhun kumppanistani jollain sukupuolineutraalilla termillä.
Tottahan se on, että asenteita voinee muuttaa vain tulemalla kaapista ulos. Siinä meille tavoitetta.. Minä työskentelen pienehkössä toimistossa, joten uskon tilanteeni olevan helpompi kuin esim. sinulla.
Pomo on niin cool mun työpaikalla, että voisin tullakin ulos, mutta kun tämä on pätkätyö niin katson sen aiheettomaksi. Toisaalta en mä kyllä sitä yhtään peittelekään.
"Tosin, jos kukaan ei ikinä tule kaapista ulos, niin käsityksiä ja asenteita ei voi muuttaa!"
Mä en katso olevani niin hyvä ihminen että voisin ruveta lesbouden mannekiiniksi.
Sitä paitsi Suomessa on sellainen paranoian ilmapiiri että täysin heteroita luullaan lesboksi ja lesboja taas luullaan heteroiksi, niin siinä tilanteessa ulostulo on tarkoituksetonta.
Pääsääntösesti porukka tietää että oon lepakko vaikken muista sitä koskaan itse sanoneenikaan. Kait jotkut ihmiset vaan lepakon haistaa...=)
Ei mulla myöskään oo aikomustakaan sitä kieltää jos joku sitä joskus kysyis, mut ei sitä tuu ensimmäisenä huudeltua töissä.
Nii joo, oon duunis sairaalassa=)...meillä on hemmetin rento porukka, mutta tiedän että naisvaltasella alalla ihmiset osaavat olla myös tosi ilkeitä...ja tunnetusti sanahan leviää kulovalkean tavoin kun mammat sitä yhdessä pohtii millaista elämä nykyaikana on=). Kuvauksesta päätellen sinuna en välttämättä menis kertomaan asiasta, duuninteko voi olla tosi raskasta jos porukka kääntyy sua vastaan. Ole ainakin valmistautunut ja mieti tarkkaan kelle kerrot duunis asiasta..
TSemppiä sulle!
ITSE TYÖSKENTELEN PÄIVÄKODISSA JA HARKITEN OLEN KAAPISTA ULOS TULLUT. POMO TIETÄÄ JA LÄHIMMÄT TYÖKAVERIT JA EKÄPÄ TUO RIITTÄÄ. TIETYT TILANTEET OVAT NYT HELPOMPIA KUN EI TARVITSE ENÄÄ KEKSIÄ VALKOISIA VALHEITA TAI VAIHTAA PUHEENAIHETTA... ASIAKKAIDEN EN HALUA TIETÄVÄN, KYLLÄHÄN SITÄ AHDASMIELISYYTTÄ MAHTUU JUURI HOITO JA KASVATUSALALLE. JA PALJON... ITSE TIEDÄ ETTÄ OLEN HYVÄ TYÖNTEKIJÄ MUTTA EHKÄPÄ KAIKKI EIVÄT NIIN AJATTELE.
Luulen, että kaikki työkaverini tietävät, että elän ja olen suhteessa naisen kanssa. En ole kellekään sitä erityisesti kertonut (olen ollut nykyisessä työpaikassani reilun vuoden), vaan se on tullut ilmi jutuissani ja onhan puolisoni käynyt työpaikallani ja tekee sinne nettisivujakin. Tosin meillä on niin hyvä työporukka, että en kenenkään puolelta osaisi edes odottaa mitään v*ttuilua asiasta.
Myös edellisessä työpaikassani tiedettiin ja esimieheni jopa kyseli, koska aiomme mennä naimisiin ;)
Kaapissa en osaisi elää enkä edes tahtoisi...
Ja olen siis lääkäri.