Lisätkää Skype-kontakteihinne nimimerkki "zoomiosupport", niin saatte reaaliaikaisia vinkkejä virtuaaliseen valuuttakaupankäyntiin. Samalla voitte sitten rupatella vaikka siitä, että minne ne omat perintörahat taannoin hävis :)
Hannu on muutenkin tosi reilu jätkä, ja häneltä saa esim. ikivihreitä elämänviisauksia ynnä muita aforismeja - tietysti rahaa vastaan, mutta kuitenkin.
Hannu on muutenkin tosi reilu jätkä, ja häneltä saa esim. ikivihreitä elämänviisauksia ynnä muita aforismeja - tietysti rahaa vastaan, mutta kuitenkin.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Ei pääsee jutteleen ennenkö on odeal-palvelun kautta maksanut 49,60e kuukaudessa Hannulle sitten pääsee Zoomio parnersiksi
https://plus.google.com/communities/103844120846462188983
Hmm... kerro vähän lisää, että miten Hannulle maksetaan rahaa?
Jos et osaa..pysy poissa.
Nyt tulee rahaa ilman sijoitusta.
Täsmennän alla olevaa ohjeistusta, koska ainakin yksi Zoom-io Partneriksi liittymäispyynnön lähettänyt on ymmärtänyt asian toisin, kuin olen tarkoittanut.
Liittämispyynnön jälkeen syötän laskutiedon 40,00€ ALV ( 49,60€ sis ALV) oDealin laskutusjärjestelmään, josta lähtee lasku. Laskun maksamisen jälkeen lähetän ohjeistuksen miten voit pyytää Tallinexia perustamaan 2000$:n oikean rahan testitilin, ohjeistukset Zoom-io indikaattorin ja TradeEnginen asentamiseksi, käyttöoikeuslisenssin ja pääsyn Zoom-io Partners Skype -ryhmään, jossa saat tukea ja opastusta ja voit käydä keskustelua myös muiden partnereiden kanssa.
"Mikäli olet kiinnostunut liittymään Zoom-io Partneriksi ja tarjoamastani koulutuksesta ja konsultoinnista, PAMM-tilin avaamisesta, sekä Zoom-io TradeEnginestä, niin lähetä minulle yksityisviesti osoitteeseen [email protected] otsikolla "Zoom-io Partner" ja kerro viestissä yhteystietosi ja laskutusosoitteesi oDeal -palvelua varten, niin lähetän sinulle lisätietoa miten edetä."
J.f. Kreus Selvennyksenä live-testitiliin liittyen: Alusta tarjoaa siis 2000$:n live-testitilejä, jolloin voi testata oikeassa ympäristössä, oikealla rahalla, kaupankäyntä. Live-testitilejä voi saada useammankin ja testata voi myös demo-ympäristössä, mutta en näe siinä olevan järkeä, koska demo-ympäristö on mitä on, eikä kaupat toteudu oikeasti muutenkaan demo-ympäristössä. Testausta voi suorittaa niin kauan kuin haluaa.
J.f. Kreus
20. huhtikuuta · Muokattu
Koulutuspäivät to 14.5.2015 - su 17.5.2015 Rönnynranta/Kuusamo. Tervetuliaistilaisuus to 14.5.2015 klo 12:00.
Majoitus 20€/vrk maksetaan paikanpäällä, käteisellä tai kortilla. Voit majoittua myös ennen ja jälkeen koulutuspäivien. Tee majoitusvarauksesi viimeistään to 7.5.2015 sähköpostilla osoitteeseen pirjo13
Vuodevaatteet voi ottaa mukaan tai maksaa talon tarjoamista 10€. Huoneissa keittomahdollisuudet.
Ruokailupaketti: aamupala, lounas, päiväkahvit ja päivällinen 22€/vrk. Kehuttu ja hyvä ruoka, joten suosittelen. Ennakkotilaus sähköpostilla pirjo13viimeistään viikkoa ennen eli to 7.5.2015 mennessä. Ilmoita mahdollisista allergioista edellä olevaan sähköpostiosoitteeseen, niin saat sinulle räätälöidyn vaihtoehtotarjouksen.
Menu:
Torstai: aamupala, lihakeitto, päiväkahvit, chili con carne
Perjantai: aamupala, juustoinen broileripastakeitto, päiväkahvit, lihapullat
Lauantai: aamupala, kahdenkalankeitto, päiväkahvit, riistakäristys
Sunnuntai: aamupala, lohikiusaus, päiväkahvit, makkarakeitto
Ruokailupaketti on päiväkohtainen, joten et voi ottaa joltakin päivältä esim. pelkkää päivällistä. Sinulle kuitenkin hyvitetään tulo- tai lähtöpäivältäsi käyttämättä jäänyt ateria.
Koulutuksen osuus 40€ ALV laskutetaan oDeal -palvelun kautta etukäteen ja maksettava laskulla.
J.f. Kreus
3. huhtikuuta · Muokattu
Hyvää Pääsiäistä!
Tuolla voitte ihmetellä Zoom-io Partnereiden treidausta, TradeEngineä hyväksikäyttäen:
http://www.myfxbook.com/members/Zoomio
Koulutusviikonloppu Rönnynrannassa to 14.5 - su 17.5. Aikaistin vuorokaudella, koska kyseisellä viikolla torstai on pyhäpäivä ja vapaapäiviä useimmilla. Voidaan jakaa 2 osaan ja 2 päivän sessioihin, mikäli ilmoittautuneita tulee riittävästi. Informoin tarkemmin huomenna lauantaina.
Zoom-io TradeEngine on valmiusasteeltaan tavoitteessa, jonka asetin viime heinä-elokuun vaihteessa. Integraatio Zoom-io Indikaattorin tuottamaan talousdataan on valmis. Edelleen on kehitysasioita työstettävänä, kuten tulee olemaan jatkossakin, koska tarjoan nyt Zoom-io TradeEngineä yhteisömme jäsenistön käyttöön, jonka kautta syntynee kehitysideoita toteutettavaksi.
Olen pohtinut mahdollisuuksiani TradeEngine -projektin eteenpäin saattamiseksi. Joulukuun alkupuolella otin vastaan jo aiemmin kertomaani projektiluonteista tuntilaskutustyötä. Olen toteuttanut viimeisen kuukauden aikana esimerkkinä Zoom-io Indikaattoriin liittyvän integraation yhden sijoitusyhtiön tarpeisiin parantaa ko. yhtiön treidaustuloksia. Nyt on aika tehdä valinta: keskittyä joko TradeEnginen eteenpäin saattamiseen tai esille tuomani kaltaisiin projekteihin, etsiä muita töitä.
Moni tämän ryhmän jäsenistä on joko yksityisviesteissään, tai kommentein tämän ryhmän viestiketjuissa, esittänyt haluaan osallistua kehitystyön rahoittamiseen, kun toin aiemin esille ajatusta, että miten on mahdollista teettää oma kaupankäyntirobotti. Ajatukseni kypsyi näiden kommenttien ja palautteiden pohjalta.
Olen käynyt joitakin neuvotteluja, joissa on esitetty halukkuutta "oman kaupankäyntirobotin" teettämiseksi. Ongelmana näissä neuvotteluissa on ollut, että kiinnostusta teettämiseen kyllä on, mutta ei tiedetä mitä halutaan teettää. Olen asiaa myös aiemmin käsitellyt: Työn teettäjällä pitää olla esittää spesifikaatiot, joiden pohjalta työ voidaan toteuttaa, eikä niin, että minä annan ideani, toteutan työn ja teettäjä omistaisi tuotokseni, josta saisin ehkä osuuden tuotosta.
Moni on siis esittänyt haluaan rahoittaa kehitystyötä ja nyt annan siihen mahdollisuuden Zoom-io TradeEngineen liittyen. Kyseinen tuotos on minun ideoimani, koodaamani ja omistamani. Yhteisömme jäsenillä on nyt mahdollisuus käyttöoikeuden hankkimiseen kyseiseen tuotokseen.
Zoom-io TradeEngine on pitkälle käyttäjäkohtaisesti määriteltävissä ja jokaisella käyttäjällä voi olla omanlaisensa, joka on tuottotasoltaan, riskitasoltaan kuin myös strategioidensa osalta hieman erilainen. Näistä kerron myöhemmin lisää..
Zoom-io TradeEngine luo mahdollisuuden ansaintaan olemalla tuottava, ei muuten. Tuottavuus on puolestaan kiinni kertomistani tekijöistä: määrityksistä ja asetuksista, joihin käyttäjä voi vaikuttaa.
TradeEngine:ssä on "tehdasasetukset" valmiina ja asetuspaketti päivittyy ajan kuluessa paremmaksi, kokemustenkin kautta. Tämä luo myös mahdollisuuden, että löytyy käyttäjiä, jotka kykenevät määrityksissään ja asetuksisssan paremmin kuin toiset, jopa niin hyvin, että muut haluavat hyödyntää hänen asetuksiaan. Tästä asetelmasta syntyy tilanne, jossa voi kuvitella olevan listauksen TOP 10 parasta tuloksentekijää erilaisine tuotto- ja riskitasoineen, muiden tietysti pyrkiessä parempaan. Suurin osa yhteisömme jäsenistöä ja tulevia "asiakkaita" haluaa valita itselleen sopivan "kaupankäynnin hallinnoijan", jonka treidaukseen voi liittyä mukaan, olla passiivinen sijoittaja. Tämä onnistuu valuutta-alustojen tarjoamien PAMM-tilien kautta.
TradeEnginen käyttäjät ovat kaikki lähtökohtaisesti myös PAMM-tilin hallinnoijia eli Money Managereita ja saavat tuotto-osuuden asiakkailleen "tekemästään" tuotosta. Asiakkaita hallinnoija saa suosittelun, sosiaalisen median ja esim. tuttujensa kautta. Zoom-io osaltaan ylläpitää listausta PAMM-tileistä ja niiden statistiikasta, joista asiakkaat voivat valita omansa. Tämä on siis näkymä, joka minulle piirtyy toiminnasta. Valuutta-alustat suorastaan kaipaavat PAMM-tilien hallinnoijia, joilla olisi tarjota tuottavia strategioita.
Tarjoan nyt yhteisömme jäsenille mahdollisuutta liittyä Zoom-io Parteriksi 50 e/kk maksulla ja saada vastikkeena koulutusta ja konsultointia, sekä kuukausittaisen käyttöoikeuden kehittämääni Zoom-io TradeEngine -järjestelmään.
Zoom-io:n tuotteet eivät tule jatkossa olemaan "ilmaisia" asiakkaille, koska käyttöönottokoulutuksenkin tarve on useita tunteja, käyttäjästä riippuen. Hinnoittelu tullee olemaan moninkertainen nyt tarjoamaani verrattuna, mikäli tulen tuotetta ylipäätään muille tarjoamaan. TradeEngine ei ole yksinkertainen lataa, asenna ja käytä -tuote, vaan laajempi kokonaisuus hallita ja ymmärtää, mikäli haluaa sitä parhaalla ja tarkoitetulla tavoin käyttää. Zoom-io Free -tuotteet tulevat olemaan ilmaisia riisuttuine ominaisuuksineen jatkossakin.
Selvitän mahdollisuutta avata valuutta-alustan toimesta TradeEngine -käyttäjille LIVE -testitili, jolla suorittaa testausta, joka tapahtuisi siis LIVE -ympäristössä DEMO-ympäristön sijaan. Tästä myöhemmin lisää.
Zoom-io Partner saa avustamista oman PAMM-tilin perustamiseksi ja TradeEnginen asentamiseksi suorittamaan ko. tilille kauppaa. Varsinainen "henkilökohtainen" koulutus TradeEngine:n käyttöön on hinnoiteltava ja sovittava erikseen (Toukokuun puoliväliin on sovittu Rönnynrannassa koulutuspäivät ja yhtenä aiheena on TradeEngine). Koulutus on eri asia kuin avustaminen, jota tapah
Koulutuspäivät ovat erittäin tarpeelliset uusille halukkaille Zoom-io Partner -toimintaan mukaan lähteville/haluaville. Tammikuun lopusta alkaen on n. 25 partneria päässyt jo hyvin sinuiksi järjestelmän toiminnasta ja ensimmäiset PAMM -tilit on avattu ...
J.f. Kreus
31. tammikuuta · Muokattu
Tovi hiljaiseloa ei takoita, että toiminta olisi pysähtynyt.
Zoom-io Partnereiden kanssa on nyt ensimmäinen täysi viikko Tallinexin alustalla kokemusta Zoom-io TradeEnginen kanssa takanapäin ja joitakin ongelmia kohdattu;
Tallinexin serverin kello ollut ensin yli minuutin jäljessä ja saivat korjattua tilannetta, vaan eivät vielä niin kuin pitäisi olla. Nyt heidän serverinsä kello synkronoituu kerran tunnissa, mutta edisti kuitenkin koko viime viikon 3-4 sekuntia, välillä jätätten. Näillä oli vaikutuksensa, kuten myös huonontuneella spreadillä, joka oli ennen Sveitsin keskuspankin 15.1 toimia keskiarvossa 0,6 pipsiä, ollen nyt yli 1,0 pipsissä. Huonontuneen spreadin syynä on usean Liquidity Provider -toimijan ( esim. pankkeja ) putoaminen pois välittämästä kauppaa, koska tekivät joko liian suuria tappioita Sveitsin keskuspankin aiheuttaman tilanteen vuoksi tai kokevat markkinan liian riskiseksi tällä hetkellä. Tilanne korjaantuu vähitellen. Menossa oleva eri maiden keskuspankkien valuuttasota luo omat haasteensa markkinaan tällä hetkellä, kun kurssi poukkoaa välillä miten sattuu ja koska sattuu.
Zoom-io TradeEngineen jouduin tekemään edellä mainittujen ongelmien vuoksi joitakin tilannetta parantavia muutoksia, joten uusi alkava viikko näyttää miten ne purevat.
Minkäänlaisia tuloksia ei ole julkaistavana, eikä julkaista Zoom-io Partnereiden toiminnasta testausvaiheesta. Tuloksia julkaistaan vasta sitten, kun järjestelmä toimii riittävän hyvällä tasolla ja korreloi myös paremmin toimivien alustojen tuloksiin. Tallinexin ongelmat ovat kuitenkin ratkaistavissa ja heidän kanssaan nyt edetään, koska heillä on puolestaan tarjota PAMM-tilien osalta parempi, joustavampi ja toimintaan sopiva ratkaisu vertailussa muihin alustoihin.
Jään nyt mielestäni jopa ansaitulle "lomalle" keräämään energiaa viikoksi, johon tuli äkkiseltään mahdollisuus. En siis rekisteröi uusia Zoom-io Partnereita tulevan viikon aikana ja palaan tiistaina 10.2 sorvin ääreen.
Asiat kehittyy.
PS. Asiasta kolmanteen... eilen osui silmiini ranskalainen sananlasku:
"Liiat todisteet tukahduttavat totuuden"... joka sopii erinomaisesti sekä minun, että monien teistä, kokemiin oikeustaistoihin.
Sananlasku löytyy tuosta linkin takana olevasta tekstistä:http://www.ts.fi/k…/1073952584/Muistojen sinista ja vanikkaa
Olkaa hyvät ja kysykää mieltänne askarruttavat asiat täällä, jotta muutkin saavat samanlaisiin ongelmiinsa vastauksia. Älkää lähettäkö minulle kysymyksiä [email protected] -osoitteeseen tai yksityisviesteinä.
Täällä on muitakin vastaamassa... en siis ole ainoa, joka pyrkii antamaan tukeaan... ja toivoisin kaikilta myös aktiivisuutta, mikäli osaa vastata. Minulla kun on vain rajallisesti aikaa ja kohta en muuta ehtisikään, kuin vastailemaan jokaiselle yksityisviesteinä. On paikallaan alusta alkaen hoitaa asioita niin, että palvelemme kaikkia mahdollisimman hyvin.
Esimerkki yhteydenotosta työn tilaamiselle:
Minua lähestyi viime yönä treidaaja USA:sta, joka lähetti minulle yksitysviestin omalla nimelläni olevalle Facebook -profiilille. Hän haki samalla Facebook -kaveruuttani. Yksityisviestissä hän kertoi haluavansa tilata minulta EA:n ja kysyi voisiko hän ottaa minuun Skype-yhteyden eli soittaa Skype:llä ja hän kertoisi mistä kyse.
Kerroin olevani alkamassa nukkumaan. Heilläpäin oli iltapäivä. Suostuin nopeaan Skype-puheluun. Tein Skypellä konkaktipyynnön hänen kertomalle tunnuksella ja hän soitti minulle.
Puhelussa hän kertoi tarpeensa toteutukselle algoritmisesta EA:sta, jonka hän kaupallistaisi ja möisi 150-200$ per kuukausihinnalla.
Pyysin häntä tekemään tarkan kuvauksen eli spesifikaation strategiastaan, jonka katsoisin aamulla läpi, kun heräisin. Hän lupautui näin tekemään ja pyysi minua herättyäni ilmoittamaan Skypen välityksellä olevani valmis jatkokeskusteluihin.
Aamulla herättyäni oli Skypessä häneltä välitetty linkki sivustolle, jossa hän oli kuvannut strategiansa. Kuvaus oli hyvin niukka, vain kuva muutamine viivoineen, ja pyysin ohjeistuksin häntä tekemään tarkemman kuvauksen strategiasta. Hän soitti minulle ja lupasi tehdä paremman selvityksen. Ofottelen siis hänen tarkempaa kuvaustaan strategialle.
Kyseisessä kontaktoinnissa on samoja piirteitä, kuin monissa muissakin, mitä olen saanut. Ei osata kuvata mitä halutaan tai halutaan jotain, joka on enemmänkin mielikuva toimivasta strategiasta. Kokemukseni mukaan treidaaja, jolla on toimiva strategia osaa kuvata käyttämänsä indikaattorit, mikäli sellaisia käyttää ja säännöt mitä hän on käyttänyt treidauksessaan. Monella hyvääkin tulosta treidaavalla ei vain yksinkertaisesti ole itse asiassa mitään strategiaa tai jos onkin, niin siitä lipsutaan, eikä olla varmoja mikä toimii ja mikä ei.
Tällaisiin selvittämisiin voi mennä paljon aikaa, jotka eivät välttämättä johda yhtään mihinkään, muuhun kuin turhaan ajankäyttöön osaltani, kun minulle esitetään epämääräisiä kuvauksia.
Jää nähtäväksi miten edellä mainittu kontakointi jatkuu ja mihin johtaa.
Mikäli joku ihmettelee käyttämääni aikaa Zoom-io indikaattorin ja Kreus Enginen koodaamiseen, niin voisin mainita, että Zoom-io indikaattorissa on koodirivejä tällä hetkellä n. 15.500 ja Kreus Enginessä n. 5.000. Jos otatte käteenne vaikkapa jonkun romaanin, joissa on yleensä n. 32 riviä per sivu. Zoom-io indikaattorin koodirivejä tulisi näin ollen n. 500 sivuisen romaanin verran. Koodissa ei saa olla yhtään kirjoitusvirhettä, ei väärää merkkiä tai pilkkua, koska muuten koodi ei toimi. Jokainen rivi on tarkkaan mietittyä logiikkaa. Jo pelkästään tuollaisen rivimäärän fyysiseen kirjoittamiseen kuluu jonkinmoinen tovi aikaa, saati jos joutuu asioita myös miettimään, että miten koodin pitäisi toimia.
tiedoksi hannulla on rahaa
Tunnetko sinä Hannu Kailajärven henkilökohtaisesti,? Hänen vastattuaan kielteisesti, minä kerroin tunteneeni ja kuvasin hiukan värikkäästi hänelle näin: Kuule, minäpä tunnen,olin "paljaat perseet" vastakkain saunan lauteilla, Hannun vieressä, saunassa yksityistilaisuudessa , kutsuttana.
Löylynlyömiä wincapitalaisia
http://www.savonsanomat.fi/mielipide/artikkelit/loylynlyomia-wincapitalaisia/1317661
marttihan se soitteli
"Uutta huijausta pukkaa. Nimiä en viitsi mainita. Samat salaliittoteoreetikot ovat jo menossa mukana. Varokaa niitä ja heitä."
Savonsanomat.
http://www.savonsanomat.fi/mielipide/artikkelit/ei-mikaan-pyramidihuijaus/2008431
Ei mikään pyramidihuijaus. Sorry.
Useampi sorsa jo sukeltamassa...
http://www.myfxbook.com/members/Zoomio
moni sorsa deletoitu http://www.myfxbook.com/en/community/trading-systems/zoom-io-fx-hopla1/948085,1
http://www.myfxbook.com/members/Zoomio/zoom-io-partner-10/1174610
http://www.myfxbook.com/members/Zoomio/zoom-io-partner-06/1174598
http://www.myfxbook.com/members/Zoomio/zoom-io-partner-09/1174608
Hyvät on teoriat. Mutta kun ei vaan osata
Mukaan kaikki yhtykää, Hannun voittokerhoon ryhtykää!
Sorsapoikueesta enää 5 räpiköi kaislikossa,hauet,minkit ja kärpäkoirat ovat syöneet loput.
http://www.myfxbook.com/members/Zoomio
Epäilikö joku muuta.
Eikös vois aloittaa taas ponzin pyörittämisen,kaikki oli tyytyväisiä tuottoihin ja ne tuli ajallaan.
Ponzin pyörittäminen on rikollista touhua, siitä näyttää tulevan 5 vuotta.
Mitens ne 9000 henkilöä jotka sijoitti ponziin ja hävis rahansa ?
600 sai jotain ja yli miljuunan sai vain 6 henkilöä, eli prosenteissa 0,06% sanoisin suorastaan surkeeta.