rannoilla, Lindoksessa ja Rhodoksen keskustassa? Vai tuottaako päänvaivaa saada auto parkkiin heinäkuun lopulla
Vuokrasimme auton. Onko hyvin parkkiksia
ensikertalaiset
71654
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kannattaa lueskella tämä keskustelu autonvuokrauksesta
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13586016
Kyllä Rhodoksen kaupunki on erittäin tukkoinen muulloinkin kuin heinäkuussa. Hermot siellä menee, kun yrittää parkkipaikkaa löytää. Jalkaisin sitä kannattaa kierrellä, ei siellä vuokra-autolla kannata edes yrittää eri paikkoihin. Hyvä jos yön ajaksi parkkipaikan jostain löytää. Muualla saarella parkkitilaa kyllä löytyy. Lindos saattaa olla aika tukkoinen parkkipaikoilla, mutta hieman kauempaa kyllä löytyy.
Olen vuokrannut auton rotoksella ehkä noin 10 eri kertaa, ja aina on parkkipaikkoja löytynyt, aina.
Skootterit vielä parempia, ja ne saa mihin koloon vaan.
aina mahtunut rannoille hyvin parkkiin,ei kylläkään tietenkään varjoon, mutta tilaa riittää. lindoksellakin ku jätti siihe isoon läjään missä muutki parkissa, hyvin mahtui iltapäivästäkin.
Rodoksen keskustan ydin on hankalaa parkkialuetta, kannataa jättää auto laitamille jollekin pienelle sivukadulle. Muutama maksullinen pysäköintialue löytyy keskustastakin, jossa on varmasti tilaa, esim. Marks&Spencerin nurkalta.
Jos ytimestä löytyy tilaa niin todennäköisimmin juuri ja juuri pikkuauton taskuparkki hyvälle ja nopealle peruuttajalle.
Rannoilla on hyvin parkkitilaa lukuunottamatta Anthony Quinn beachia, jossa parkkis aika pieni.
Olen vuokrannut auton Rodoksella suoraan paikallisesta liikkeestä. Ei ollut mitään ongelmia. Kustannukset noin -30% edullisempi kuin suomalaiselta matkatoimistolta vuokrattuna ja valikoima autoista on hyvä. Avo autolla kierrettiin koko saari. Lindoksella on maksullinen ja ilmainen parkki molemmissa oli tilaa.
Kiitos vatauksista. Lähtöön reilu viikko, jännittää tuo kaikki.
Nyt vielä mietin että onko meillä omavastuuton vakuutus autoon :/ Oma englanti ei riitä, googlekääntäjä ei auta :) ja autovuokraamosta vastataan kun kysyn summaa vahingon sattuessa ,insurance is included don’t worry and its cover 100%