Vietnam, Kambodža, Thaimaa reppumatka?

Yksinäinensusiaasia

Vuosi sitten kävin thaimaassa ja vietin siellä kuukauden ja nyt taas tekiisi mieli lähteä reissuun.
Ajattelin, että kuinka hankala olisi totetuttaa tuo reppumatka, joka alkaa vietnamista ja sitten mennään Kambodžaan ja sitten sieltä thaimaaseen ja lento kotia?
Kuinka paljon riskejä kyiseseen reissuun voi liittyä, jos lähtee matkaan yksin?
Kusetukset voi helposti lukea netistä kuten rajaylityskusetus, mutta ovatko vietnam ja Kambodža vaarallisia maita reppumatkaajille?

Entä kuinka helppo on matkustaa vietnamin ja tämän naapurimaan sisällä?
Miten viisumit kannattee hoitaa jos reissu kestää sen kuukauden?

Toivon pikaisia vastauksia, että voin suunitella reissun hyväksi ja turvalliseksi

ps. Onko vietnamissa ja Kambodžassa internettiä hoteleissa?

1

545

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hanoi

      Vietnamissa on yhtä helppoa matkailla kuin Thaimaassa, tai ainakin melkein.
      Teimme viime vuonna reissun Bangkok-Hanoi-Saigon-Siem Reap-Koh Cang.
      Tehtiin kahden päivän retket Hanoista käsin Sabaan ja Halong Baylle. Molemmat upeita kokemuksia. Hanoi majoitus, lentokenttäkuljetukset ja edellä mainitut retket varattiin etukäteen netistä. Samoin Saigonista lähtevä kolmen päivän Megonjoki-retki. Retki sisälsi Kambodzan rajanylityksen ja päättyi Phom Penhiin, sieltä siirryimme taksilla Siem Reapiin josta myös taksilla Thaimaan rajalle. Matkat jotka ajoimme taksilla, olisi hyvin voinut suorittaa myös busseilla. Meille kävi aikataulullisesti paremmin taksi ja meitä oli kaksi maksamassa.
      Vietnamissa voi olla ilman viisumia 14 päivää. Kambodzan viisumin hankkiminen kävi helposti Megonjoki-retken yhteydessä, tarvittiin vain kaksi passikuvaa ja rahaa 20 dollaria.
      Kaikissa hotelleissa joissa me oltiin toimi netti hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      467
      8391
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5760
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      252
      4713
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      49
      4565
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      61
      4075
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3900
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      167
      3692
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1667
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      90
      1128
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      41
      809
    Aihe