Ihme kitinä

allunpiirre

Elikkäs allu (1,5, -02, 219 tkm) on alkanut kitisemään viime kuukausina. Kitinä liittyy jollain tapaa kytkimen käyttöön, eli kun lähtee liikenteeseen ja nostaa kytkintä, kuuluu semmosta kitinää auton liikkeellelähdön yhteydessä. Samoin jos kiihdyttää vaihde päällä tai sitten nostaa jalan pois kaasulta, kuuluu se sama kummallinen kitinä. Kumpikaan apulaitehihna ei ole syypää, koska vaikka kaasua polkee, ei kuulu luistavan hihnan vinkumista.

Samoin jos ajaa epätasaisuuksien päältä, tämä kitinä kuuluu. Kitinä on voimistunut vähän kerrassaan, eikä se kuulu etumatkustajan penkiltä eikä myöskään takapenkiltä.

Epäilisin jotain löystynyttä/irrallaan olevaa komponenttia kytkin-vaihdelaatikko-eturipustukset akselilla, joka heiluu ja kitisee kun voima siirtyy konehuoneesta asfalttiin. Voisiko kulunut kytkin olla syypää? Auto tuntuu muuten kulkevan normaalisti eikä kytkin tunnu luistavan?

Aikaisemmin tätä kitinää ei ole kuulunut, se on nyt ilmaantunut tässä kevään mittaan, vähitellen voimistunut...

1

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • exhaus

      Voi hellan duudeli, mää luulen jotta pakoröörin suojapellit alkaa olee mätiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      57
      4997
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      177
      4358
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      133
      4033
    4. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      68
      3990
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      53
      3755
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      80
      3562
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      114
      3229
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      57
      2978
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2756
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      17
      2574
    Aihe