Joku vuosi sitten sain tiedon että minut oli hyväksytty jäseneksi astronautti Edgar Mitchellin FREE-järjestöön ( Foundation for Research Into Extraterreatrial Encounters).
Ilmoitus oli hiukan yllättävä sen takia että tietääkseni en ollut milloinkaan hakenut jäsenyyttä tähän järjestöön.
Oli miten oli, niin sieltä on aina silloin tällöin tullut uutiskirjeita sähköpostissa ja tänään tuli uusi kije joka antoi aihetta tähän kirjoitukseen.
Viestissä kerrotaan että järjestö on nyt muuttanut nimeään ja uusi nimi on ” The dr. Edgar Mitchell Foundation for Research Into Extraterrestrial Encounters, FREE”.
Viestin varsinanen uutispommi piilee kuitenkin siinä että tämän uuden järjestön toimitusjohtajaksi on nimetty Harvard-Smithsonian Center for Astrophysicsin emeritusprofessori, tri. Rudy Schild.
Siis ihan oikea astrofyysikko.
Etsin omasta kirjastani ” Tähtitieteilijät ja ufot ” tietoja Schildistä ja näen että hän on suhtautunut positiivisesti ufoilmöön jo vuonna 1992 mutta nähtävästi hän on nyt tullut ” ulos ufokaapista ” ihan virallisesti.
Kirjoitan tämän viestin sen takia että varsin usein puhutaan ettei ” tähtitieteilijät ole ollenkaan kiinnostuneita ufoilmiöstä”.
B.Borg
Astrofyysikko Rudy Schild
10
<50
Vastaukset
- bannit-tollaselle
Toivottavasti bannaavat sinut pysyvästi ja lopullisesti sutin foorumilta kun et osaa siellä kuin narista ja haukkua muita.
- bannit-sullepa
Näin kirjoittaa aito kateellinen umpiepäilijä eli pseudoskeptikko.
Tuntuuiko nyt kipeeltä? - minä_minä_minä
Joo haastaa heti riitaa, mutta minkäs luoneteelleen voi.
https://www.youtube.com/watch?v=eknkyHeOYOM
- piughiug0pyu
"Kirjoitan tämän viestin sen takia että varsin usein puhutaan ettei ” tähtitieteilijät ole ollenkaan kiinnostuneita ufoilmiöstä”."
Tähtitieteilijät ovat pääsääntöisesti kiinnostuneita maan ulkoisen elämän mahdollisuudesta.
UFO-"tutkimus" on vaan maalannut itsensä niin pahasti nurkkaan, että aika harva astrofyysikko haluaa olla aiheen kanssa missään tekemisissä. Aivan liikaa taikauskoa ja höttöä sinänsä ehkä kiinnostavan aiheen ympärillä. Mainitsemasi poikkeus vaan vahvistaa säännön. Proffa hakee eläkepäivilleen harrastusta. Mikä siinä sitten. - dfdghkytjryth
Kyllä Suomessakin monet tähtitieteilijät ovat olleet kiinnostuneita ufoista ja ovat edelleen. Siitä ei vain puhuta, koska hörhöksi leimaantuminen vie työt alta. Tiedepiireissä on myös änkyräskeptikkoja ja narsisteja, jotka käyttävät mielellään mitä tahansa syytä saadakseen lyödä "kilpailijaa", joten mielipiteitään tietyistä asioista ei juuri voi kertoa kuin eläkkeellä. Enkä nyt tarkoita, että ufoista kiinnostuneet uskoisivat niiden olevan ETitä, vaan ihan yleinen kiinnostus on jo vaarallista ilmaista.
Kirjaani " Tähtitieteilijät ja ufot " olen kerännyt tietoa tähtitieteilijöistä jotka ovat sanoneet jotain ufoista, puolesta tai vastaan.
Nopeasti laskettuna niin löydän hakemistosta 14 suomalaista tähtitieteilijää, näiden joukossa muutama harrastelijatähtitieteilijä.- tero.17wee
noh, mitens muutenkaan... kirjoja tulossa... tai ja livenä nähny... jotain, mitä kukaan muu ikuna? Ja, miten sais sun nimmarin?
- Perse-Erkki
Voi Börre mun pusipusi halinalleni! Miks et oo pitäny "yhteyksiä" pitkään aikaan ,sinä miehekäs ufokönsikäs? Mulla on vieläkin arkana paikat kun viimeksi sä annoit melkoista haipakkaa heti aamutuimaan siellä ufojahdillasi. Voi pistä privaa jo, ootan pakarat paljaana sua oi "Big-Stick Börre" !
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1202081
- 1561977
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h281926Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue141173- 51987
- 85946
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To23875- 114834
Minä tunnen sinut
Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell50811Mihin olet kadonnut kaivattuni?
Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon32779