Astrofyysikko Rudy Schild

Joku vuosi sitten sain tiedon että minut oli hyväksytty jäseneksi astronautti Edgar Mitchellin FREE-järjestöön ( Foundation for Research Into Extraterreatrial Encounters).

Ilmoitus oli hiukan yllättävä sen takia että tietääkseni en ollut milloinkaan hakenut jäsenyyttä tähän järjestöön.

Oli miten oli, niin sieltä on aina silloin tällöin tullut uutiskirjeita sähköpostissa ja tänään tuli uusi kije joka antoi aihetta tähän kirjoitukseen.



Viestissä kerrotaan että järjestö on nyt muuttanut nimeään ja uusi nimi on ” The dr. Edgar Mitchell Foundation for Research Into Extraterrestrial Encounters, FREE”.



Viestin varsinanen uutispommi piilee kuitenkin siinä että tämän uuden järjestön toimitusjohtajaksi on nimetty Harvard-Smithsonian Center for Astrophysicsin emeritusprofessori, tri. Rudy Schild.

Siis ihan oikea astrofyysikko.



Etsin omasta kirjastani ” Tähtitieteilijät ja ufot ” tietoja Schildistä ja näen että hän on suhtautunut positiivisesti ufoilmöön jo vuonna 1992 mutta nähtävästi hän on nyt tullut ” ulos ufokaapista ” ihan virallisesti.



Kirjoitan tämän viestin sen takia että varsin usein puhutaan ettei ” tähtitieteilijät ole ollenkaan kiinnostuneita ufoilmiöstä”.

B.Borg

10

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bannit-tollaselle

      Toivottavasti bannaavat sinut pysyvästi ja lopullisesti sutin foorumilta kun et osaa siellä kuin narista ja haukkua muita.

      • bannit-sullepa

        Näin kirjoittaa aito kateellinen umpiepäilijä eli pseudoskeptikko.
        Tuntuuiko nyt kipeeltä?


      • minä_minä_minä

    • piughiug0pyu

      "Kirjoitan tämän viestin sen takia että varsin usein puhutaan ettei ” tähtitieteilijät ole ollenkaan kiinnostuneita ufoilmiöstä”."

      Tähtitieteilijät ovat pääsääntöisesti kiinnostuneita maan ulkoisen elämän mahdollisuudesta.
      UFO-"tutkimus" on vaan maalannut itsensä niin pahasti nurkkaan, että aika harva astrofyysikko haluaa olla aiheen kanssa missään tekemisissä. Aivan liikaa taikauskoa ja höttöä sinänsä ehkä kiinnostavan aiheen ympärillä. Mainitsemasi poikkeus vaan vahvistaa säännön. Proffa hakee eläkepäivilleen harrastusta. Mikä siinä sitten.

    • dfdghkytjryth

      Kyllä Suomessakin monet tähtitieteilijät ovat olleet kiinnostuneita ufoista ja ovat edelleen. Siitä ei vain puhuta, koska hörhöksi leimaantuminen vie työt alta. Tiedepiireissä on myös änkyräskeptikkoja ja narsisteja, jotka käyttävät mielellään mitä tahansa syytä saadakseen lyödä "kilpailijaa", joten mielipiteitään tietyistä asioista ei juuri voi kertoa kuin eläkkeellä. Enkä nyt tarkoita, että ufoista kiinnostuneet uskoisivat niiden olevan ETitä, vaan ihan yleinen kiinnostus on jo vaarallista ilmaista.

    • Kirjaani " Tähtitieteilijät ja ufot " olen kerännyt tietoa tähtitieteilijöistä jotka ovat sanoneet jotain ufoista, puolesta tai vastaan.
      Nopeasti laskettuna niin löydän hakemistosta 14 suomalaista tähtitieteilijää, näiden joukossa muutama harrastelijatähtitieteilijä.

    • tero.17wee

      noh, mitens muutenkaan... kirjoja tulossa... tai ja livenä nähny... jotain, mitä kukaan muu ikuna? Ja, miten sais sun nimmarin?

    • Perse-Erkki

      Voi Börre mun pusipusi halinalleni! Miks et oo pitäny "yhteyksiä" pitkään aikaan ,sinä miehekäs ufokönsikäs? Mulla on vieläkin arkana paikat kun viimeksi sä annoit melkoista haipakkaa heti aamutuimaan siellä ufojahdillasi. Voi pistä privaa jo, ootan pakarat paljaana sua oi "Big-Stick Börre" !

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      307
      6694
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      58
      5863
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      194
      5344
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      62
      4122
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3348
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3343
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      53
      3264
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      3028
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2272
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      40
      1143
    Aihe