Te jotka olette lukiossa,niin onko ensimmäiselle vuodelle 33 kurssia hyvä määrä? (Yksi kurssi on sellainen jota ei merkitä lukujörjestykseen)
1. Jakso: 5 kurssia
2. Jakso: 7 kurssia
3. Jakso: 7 kurssia
4. Jakso: 7 kurssia
5. Jakso: 6 kurssia
1. Jakso: 5 kurssia
2. Jakso: 7 kurssia
3. Jakso: 7 kurssia
4. Jakso: 7 kurssia
5. Jakso: 6 kurssia
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ensimmäisen vuoden aikana olisi tavoitteena suorittaa noin 30 kurssia, joten 33 kuulostaa oikein hyvältä. Vaikka kävisit lukion neljässä vuodessa, alussa kursseja kannattaa suorittaa runsaasti, kuten olet tekemässä.
Minunkin mielestäni 33 kurssia on ihan sopiva määrä. Voin yhtyä täysin edelliseen vastaukseen.
Kunhan olet muistanut ottaa kaikki ykkösvuoden pakolliset niin tuo on ihan hyvä määrä.
´´(Yksi kurssi on sellainen jota ei merkitä lukujörjestykseen)´´
Huomioithan, että jos tuo kurssi on OP1, se on todennäköisesti jaettu useammalle lukiovuodelle. Kyseinen kurssi ei siis tässä tapauksessa tule suoritetuksi vielä ensimmäisen vuoden jälkeen vaan vasta, kun koko sen vaatima tuntimäärä on täyttynyt.
Enhän toki tiedä, mitä kurssia tarkoitat.
33 kurssia ekalle vuodelle kuulostaa kuitenkin oikein hyvältä.
33 kurssia ekalle vuodelle kuulostaa kuitenkin tosi hyvältä.
Miks ekassa jaksossa vaan 5? Sillon on kuitenkin eniten motivaatiota ja kaikki tuntuu uudelta ja kiinnostavalta.
Jos ei ole tarjolla kursseja niistä aineista, joita aikoo opiskella. Varsinkaan pienemmissä lukioissa ei aina itse pysty vaikuttamaan siihen, montako kurssia jaksoon tulee.