Miten moni ase lienee epämääräisessä tilassa sen takia, että tukki ottaa piippuun kiinni? Puun kosteuseläminen muuttaa kaiken aikaa piipun käyryyttä. Tavalliseen tukkiin on aina mentävä piipun ja tukin väliin paperi vaivatta.
Vapautin juuri piipun tukin hiertävästä otteesta 25 vuotta vanhasta piekkarista. Ainetta piti ottaa paikoin milli pois.
Pikatesti. Kevyt läpsäys tukin alapuolelle päästää tyypillisen kalahduksen, kun piippu osuu ilmavälin jälkeen puuhun. Ellei kalahda, makaa putki puuta vasten.
Tukkihäiriö
14
3193
Vastaukset
- Raudatkiinni
Sulla on puut irti raudoista. Jos aseen petaus on kunnossa ei piipun kevyt läpsyttely saa piippua heilumaan niin paljoa, että alapuu kolisee.
- puusuutari98
Itelläs on putki kiinni puussa. 0,2 mm rako kalahtaa selkeästi kun on vapaasti värähtelevä putki. Mutta kukin kalistelkoot tyylillään.
Ei muuten uskoisi miten pientä kasaa tekee halpa piekkari, kun on putki vapaana. - goffer
Totta tuo, kun on paperin mentävä rako etutukin ja piipun välissä niin etutukkiin kun läpsäisee altapäin niin kuuluu kolahdus koska etutukki antaa sen verran periksi että ottaa läpsäistäessä kiinni piippuun vaikka tukin kiinnitysruuvit on tiukasti kiinni. Itselläni vanha sotilaskivääri ja käynti on riittävän hyvä vaikka lintumetsälle.
Vielä kun petaat raudat kunnolla tukkiin ja laukaisun virität mukavan kevyeksi niin johan alkaa olemaan pienet läjät. - puusuutari98
Laukaisu on vielä melkolailla karkea. Mikä on pääperiaate herkistämisessä?
- goffer
Hieman riippuu millainen laukaisukoneisto on, jos ei tiedä lainkaan mitä tehtävä niin kannattaa tutustua netissä asiaan ettei käy vahinkoa. Laukaisu voi mennä niin herkäksi että pelkästä kolahduksesta laukaus lähtee.
- puusuutari98
Olkoot jäykkä. Pilattujakin on aivan riittävästi.
- puusuutari98
Tekee kasaa tavallisilla kudeilla. Pitkä luoti penniläisen hylsyssä tuli kokeilluksi. Kääntyy poikittain 20 m matkalla. Leopoldin rihla ei siis sovi sille.
- puusuutari98
Onnistuin saamaan käyttämättömän Sako Forester 308-kiväärin noin 14 vuotta sitten hirviaseeksi. Ensimmäisenä hommana tein saman jutun eli poistin puuta kunnes paperi kulki putken ja puun välissä. Eli 100 % käyttämistäni aseista on vaatinut putken vapauttamisen.
Ehkä ainoat kaksi tapausta ovat osuneet kohdalleni, mutta pieni epäilys on silti, että yksi ja toinen tarkkuttaa asettaan ilmankosteuden mukaan.- puusuutari98
Tuo ase oli vuodelta 1972. Ja ei aivan käyttämätön. Muutama kuti ammuttuna, mutta varmasti sinne tänne roiskinut ase. 60 senttiä oli vanha kohdistus pielessä putken vapautuksen jälkeen.
- puusuutari98
Siis 100 metrillä.
- suupuutari
Kivääreissä ei ole putkea vaan piippu, tykeissä on putki.
- paljonon
puusuutari98 kirjoitti:
Tuo ase oli vuodelta 1972. Ja ei aivan käyttämätön. Muutama kuti ammuttuna, mutta varmasti sinne tänne roiskinut ase. 60 senttiä oli vanha kohdistus pielessä putken vapautuksen jälkeen.
Siis, sadalta metriltä 60 cm pielessä?? HUH!
- puusuutari98
Siksi varmaankin vähän käytetty, kun ei osunut mihinkään. Tosiaan eihän tuollainen 308 ole mikään tykki. Sillä on tehtävä tarkkaa työtä. Mutta minä sanon putkiksi kaikkia putkia jos huvittaa.
- puusuutari98
Ja haulikon putkea saatan sanoa sylinteriksi. Jos huvittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä12811178Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15710341- 268040
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1976578Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.535691- 745102
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1514434Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai274259Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas774109Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1353655