Miten moni ase lienee epämääräisessä tilassa sen takia, että tukki ottaa piippuun kiinni? Puun kosteuseläminen muuttaa kaiken aikaa piipun käyryyttä. Tavalliseen tukkiin on aina mentävä piipun ja tukin väliin paperi vaivatta.
Vapautin juuri piipun tukin hiertävästä otteesta 25 vuotta vanhasta piekkarista. Ainetta piti ottaa paikoin milli pois.
Pikatesti. Kevyt läpsäys tukin alapuolelle päästää tyypillisen kalahduksen, kun piippu osuu ilmavälin jälkeen puuhun. Ellei kalahda, makaa putki puuta vasten.
Tukkihäiriö
14
3085
Vastaukset
- Raudatkiinni
Sulla on puut irti raudoista. Jos aseen petaus on kunnossa ei piipun kevyt läpsyttely saa piippua heilumaan niin paljoa, että alapuu kolisee.
- puusuutari98
Itelläs on putki kiinni puussa. 0,2 mm rako kalahtaa selkeästi kun on vapaasti värähtelevä putki. Mutta kukin kalistelkoot tyylillään.
Ei muuten uskoisi miten pientä kasaa tekee halpa piekkari, kun on putki vapaana. - goffer
Totta tuo, kun on paperin mentävä rako etutukin ja piipun välissä niin etutukkiin kun läpsäisee altapäin niin kuuluu kolahdus koska etutukki antaa sen verran periksi että ottaa läpsäistäessä kiinni piippuun vaikka tukin kiinnitysruuvit on tiukasti kiinni. Itselläni vanha sotilaskivääri ja käynti on riittävän hyvä vaikka lintumetsälle.
Vielä kun petaat raudat kunnolla tukkiin ja laukaisun virität mukavan kevyeksi niin johan alkaa olemaan pienet läjät. - puusuutari98
Laukaisu on vielä melkolailla karkea. Mikä on pääperiaate herkistämisessä?
- goffer
Hieman riippuu millainen laukaisukoneisto on, jos ei tiedä lainkaan mitä tehtävä niin kannattaa tutustua netissä asiaan ettei käy vahinkoa. Laukaisu voi mennä niin herkäksi että pelkästä kolahduksesta laukaus lähtee.
- puusuutari98
Olkoot jäykkä. Pilattujakin on aivan riittävästi.
- puusuutari98
Tekee kasaa tavallisilla kudeilla. Pitkä luoti penniläisen hylsyssä tuli kokeilluksi. Kääntyy poikittain 20 m matkalla. Leopoldin rihla ei siis sovi sille.
- puusuutari98
Onnistuin saamaan käyttämättömän Sako Forester 308-kiväärin noin 14 vuotta sitten hirviaseeksi. Ensimmäisenä hommana tein saman jutun eli poistin puuta kunnes paperi kulki putken ja puun välissä. Eli 100 % käyttämistäni aseista on vaatinut putken vapauttamisen.
Ehkä ainoat kaksi tapausta ovat osuneet kohdalleni, mutta pieni epäilys on silti, että yksi ja toinen tarkkuttaa asettaan ilmankosteuden mukaan.- puusuutari98
Tuo ase oli vuodelta 1972. Ja ei aivan käyttämätön. Muutama kuti ammuttuna, mutta varmasti sinne tänne roiskinut ase. 60 senttiä oli vanha kohdistus pielessä putken vapautuksen jälkeen.
- puusuutari98
Siis 100 metrillä.
- suupuutari
Kivääreissä ei ole putkea vaan piippu, tykeissä on putki.
- paljonon
puusuutari98 kirjoitti:
Tuo ase oli vuodelta 1972. Ja ei aivan käyttämätön. Muutama kuti ammuttuna, mutta varmasti sinne tänne roiskinut ase. 60 senttiä oli vanha kohdistus pielessä putken vapautuksen jälkeen.
Siis, sadalta metriltä 60 cm pielessä?? HUH!
- puusuutari98
Siksi varmaankin vähän käytetty, kun ei osunut mihinkään. Tosiaan eihän tuollainen 308 ole mikään tykki. Sillä on tehtävä tarkkaa työtä. Mutta minä sanon putkiksi kaikkia putkia jos huvittaa.
- puusuutari98
Ja haulikon putkea saatan sanoa sylinteriksi. Jos huvittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1482879Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3672037- 401767
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii371722Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321411Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941213- 541173
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul328955Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110938Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53782