DNAn KUULUVUUS SURKEA

Veneijliä

Onko kenelläkään kokemuksia DNAn toimivuudesta Turun saaristossa ? Omat kokemukset on että EI toimi ainakaan ulkosaaristossa niin kuin pitäisi. DNAn kuuluuvuuskartta kertoo jotain ihan muuta kun mikä oikea kuuluvuus on. Utön saaressa olevaan puhelimeen saa harvoin yhteyttä ja vaikea sieltä on myös soittaa DNAn liittymällä.

15

3781

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eihyväeo

      Ei kovin hyvä. Saunalahdella ja Elisalla on parempi kuuluvuus.

      • En ole ollut veneilemässä tms, niin en tiedä "saaristo kuuluvuudesta" mutta risteilyillä ollessani Elisan liittymä "sekosi" Ahvenanmaan jälkeen ja sain puhelimen toimimaan vasta Turussa kun sammutin puhelimen.. Dna toimii moitteitta koko risteilyn..En tiedä voiko syy olla liittymäsopimuksessa, Elisassa oli nettiesto ulkomailla ja siksi ei löyänyt 3G:tä ym..


    • havainto_on

      DNA harjoittaa harhaanjohtavaa mainosta "kunnon verkko" mökellyksillään.
      Haja-asustusalueilla DNA:N verkko on naurettavan ja säälittävän valimaastossa.

      • elisaonparas1

        Näin on. Elisa sen olla pitää!


      • Mulla on ainakin toiminut, ehkä en ole ollut tarpeeksi kaukana taajamasta...


      • Eei-Elsaa
        neitokainen.1983 kirjoitti:

        Mulla on ainakin toiminut, ehkä en ole ollut tarpeeksi kaukana taajamasta...

        Sama täällä, dna on toiminut paremmin kaupungissa ja mökkeilyssä metsän keskelläkin.


    • arvaaja-

      luultavasti on niin, että jossain paikassa DNA toimii huonommin kuin muut ja toisessa paremmin. Antennipaikoista ja suuntauksestahan se on kiinni.

      • operaattoristakiinni

        Kyllä se operaattorista on kiinni. Kuuluvuuskarttoja katselemalla selviää heti mikä operaattori on kaikista paras kuuluvuuden osalta.


    • vaihto-operaatio

      toivottavasti voit vaihtaa operaattoria.

    • viisseittemän

      Ei ole ollut ongelmia...

    • Hei!

      ​DNA on tehnyt kevään aikana Turun saaristoon merkittäviä 4G/LTE -päivityksiä. Osa töistä valmistuu kesän aikana.

      ”4G-kuuluvuusparannuksiin on Turun saaristossa panostettu erityisesti nyt ennen veneily – ja mökkikauden alkua. DNA:n kuuluvuus saaristossa on erinomainen ja olemme iloisia, että kuulu-vuus on kattava myös ulkosaaristossa. 4G-yhteys on nyt entistä useammin tarjolla mökillä tai veneessä”, sanoo DNA:n puheliiketoiminnanjohtaja Cedric Kamtsan.

      4G-käyttäjien määrä on vuoden aikana moninkertaistunut DNA:n verkoissa. Yhä useampi suomalainen ostaa nimenomaan 4G-puhelimen ja peiton laajentuessa sitä voi käyttää entistä enemmän myös mökillä tai tien päällä.

      4G LTE -rakentamisen yhteydessä DNA päivittää myös paikalliset 3G- ja GSM-verkot, jotta yhteyksien laatu paranee myös 3G-liittymiä ja -puhelimia käyttävillä asiakkailla. Investoinnit 4G-verkkoon ja -palveluihin jatkuvat merkittävinä, sillä verkkoja laajennetaan jatkuvasti eri puolilla maata. Jo yli 4,7 miljoonaa henkilöä asuu DNA:n 4G-verkon saatavuusalueella. Maanlaajuinen 99 % väestöpeitto saavutetaan vuoden 2016 loppuun mennessä.

      Ajantasaisen 4G-kuuluvuuden omalla koti -tai mökkipaikkakunnalla voi tarkistaa peittokartastamme: https://www.dna.fi/verkko

      Mukavaa kesää!

      DNA Palvelu Ida
      www.dna.fi

    • MatkaajaMaailman

      Mulla on useampiakin eri liittymiä, ja Elisan höpinät maan kattavimpana verkkona voi jättää omaan kategoriaansa. "Puolueeton" itse tilattu testi 32 kaupungissa ei todellakaan ole kattavaa testausta. Ainakin oma kokemus on että kolmesta liki heikoin verkko on Elisalla. DNA ja Sonera kevyesti kärkipaikalla. Paikallisia eroja on, mutta omien testien mukaan Elisalla ollaan jämähdetty Helsingin Puhelinlaitosaikaan...

      • Anonyymi

        Dna on paras... Vantaan myyrmäessä tuttuni luuri laahusti jotain 5 m luokkaa Elisalla. Mulla dna jotain 90-100m 4g. Olen myös testaillu eri kaupungeissa kummallakin elisan ja dna:n korteilla samassa luurissa ja dna antaa tasaisen hyviä tuloksia. Elisa useassa paikassa laahustaa sen minimin. Rannikosta en tiedä. Mut Vantaa, Lahti ja Kouvola nyt ainakin dna!


    • Japulis

      Vaihdoin viime vuonna netin Elisasta dna.han ja se oli huono ratkaisu. Hidastui ja takkuilee koko ajan. Ja niinku ne kehuu myydessä noita yhteyksiään. Jos vielä soittaa mulle dna sta niin saa kuulla muutaman kirosanan palautteena, että en suosittele soittelemaan...

    • Anonyymi

      EI TOIMI JA LAITTAA PERINTÄÄN PIENETKIN LASKUT VAIK VIKA DNA,LLA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      121
      2286
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      424
      2163
    3. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      97
      1176
    4. Ammuskelua Eliaksenkadulla

      Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?
      Tornio ja Haaparanta
      14
      974
    5. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      44
      794
    6. Olen pahoillani jos kärsit.

      Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.
      Ikävä
      34
      790
    7. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      109
      766
    8. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      15
      764
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      166
      706
    10. Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan

      Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti
      Työn hakeminen
      32
      689
    Aihe